Elektrownia jądrowa w Koninie. Kiedy pierwszy reaktor? Padła ważna data
Na tę informację czekali nie tylko mieszkańcy Wielkopolski. Wiadomo, kiedy ruszy budowa elektrowni jądrowej w Koninie Pątnowie. Padła także data planowanego oddania do użytku pierwszego reaktora, który ma wybudować koreański koncern KHNP. Czy sądowy spór między Koreańczykami i Amerykanami może zatrzymać te plany? Są nowe informacje.
Elektrownia jądrowa Konin Pątnów. Kiedy ruszą prace budowlane?
Prezes PGE PAK Tomasz Nowacki wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, gdzie przedstawił posłom najnowsze plany dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Padły dwie ważne daty.
Planowane oddanie pierwszego reaktora to użytku to 2035-36 r., więc ok. 2030 r. powinny wystartować fizycznie prace budowlane i montażowe - powiedział Nowacki.
Zobacz też: Polska ukrywa ofiary powodzi? Fala zarzutów: "Nekrologi na ścianach i słupach". Reaguje policja i premier
Polski miliarder zaskoczył. Miał sprzedać biznes, a wsadzi miliony w pustostanSpór Koreańczyków i Amerykanów o elektrownię jądrową. Nowe informacje
Podczas posiedzenia komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Tomasz Nowacki odniósł się też do sądowego sporu Koreańczyków i Amerykanów. Przypomnijmy, batalia toczy się o to, czy koreańską technologię budowy elektrowni jądrowych, która ma być wykorzystana w Koninie, można stosować poza Koreą bez zgody amerykańskiej firmy Westinghouse.
Więcej o Westinghouse: Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: “wyselekcjonowaliśmy 7 firm”
Posłowie pytali, czy spór może pokrzyżować plany spółki. Prezes PGE PAK poinformował, że trwają negocjacje między Koreańczykami i Amerykanami. Zapewnił też, że negatywne rozstrzygnięcie sporu między spółkami KHNP a Westinghouse nie wpłynie na sytuację w Polsce.
Wiemy, że trwają pewne rozmowy, czy też negocjacje między Koreańczykami a Amerykanami z uwagi (...) na stanowisko Westinghouse'a, firmy, która uważa, że pewna prawa do własności intelektualnej cały czas są ich własnością, a nie Koreańczyków - powiedział szef spółki PGE PAK, która ma wybudować elektrownię jądrową w Koninie.
Spór Koreańczyków i Amerykanów o technologię toczył się nie tylko w polskiej sprawie.
Tomasz Nowacki przypomniał, że nie tylko w przypadku polskiego reaktora toczy się koreańsko-amerykański spór o technologię. Dodał, że podobna sytuacja była w momencie realizacji inwestycji czterech reaktorów koreańskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i tam strony porozumiały się biznesowo.
Natomiast tutaj strony stają twardo na swoich stanowiskach, bo Koreańczycy uważają, że absolutnie jest pełna czystość i pełne prawa po ich stronie do technologii. Mogę powiedzieć, że sądy amerykańskie oddaliły powództwa Westinghouse'a, więc to nie jest taka jednoznaczna sprawa, ale co dla nas jest najważniejsze to, że ten spór jest poza nami - uspokajał Tomasz Nowacki.
Polska jest zabezpieczona w rozmowach z koncernem KHNP
Tomasz Nowacki stwierdził też, że Polska liczy na zdrowy rozsądek Koreańczyków i Amerykanów w temacie budowy elektrowni jądrowej. -My w naszych rozmowach z partnerem koreańskim, w każdych choćby najdrobniejszych kwestiach kontraktowych, jesteśmy zabezpieczeni w taki sposób, że jakiekolwiek negatywne rozstrzygnięcie tego sporu nie wpłynie na naszą spółkę. Po ludzku liczę, że strony się dogadają, tak było w przeszłości. Liczymy na zdrowy rozsądek obu stron - dodał prezes PGE PAK.
Nowacki przypomniał, że Koreańczycy wygrali przetarg na budowę elektrowni jądrowej także w Czechach, ale tam również mimo sporu nastroje są optymistyczne.
(Źródło: PAP, Bankier.pl)