Jest decyzja rządu w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Wstępne lokalizacje też wybrane
Elektrownia jądrowa w Polsce stanie się faktem. Rząd zatwierdził projekt
Elektrownia jądrowa w Polsce pomogłaby w przekształceniu energetyki w Polsce, tak aby odejść od węgla i zapewnić sobie niezależność od innych państw. Jak stwierdził minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, przyjęcie przez rząd ustawy o budowie elektrowni jest wręcz kamieniem milowym w realizacji celu neutralności klimatycznej. Zgodnie z planami, mają być zbudowanie dwie elektrownie jądrowe w odstępie sześciu lat. Jest już ułożony harmonogram projektu jądrowego.
W 2021 roku wybrana będzie technologia, w 2022 roku zatwierdzona zostanie lokalizacja i podpisana umowa z dostawcą technologii i głównym wykonawcą. Budowa ma ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor zostać uruchomiony w 2033 roku. W przypadku drugiej elektrowni budowa rozpocznie się w 2032 roku, jej uruchomienie planuje się natomiast na 2039 rok.
Rozważane lokalizacje elektrowni jądrowej w Polsce
Obecnie rozpatruje się kilka lokalizacji. Jak pisze bankier.pl, wśród nich są Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec (woj. pomorskie), a także miejscowości gdzie obecnie znajdują się elektrownie systemowe, takie jak Pątnów, czy Bełchatów (woj. łódzkie). Na ostateczną decyzję rząd ma jeszcze czas do 2022 roku, stąd na razie brak jednoznacznej decyzji dotyczącej miejsca budowy.
Model finansowy, polskiej energetyki jądrowej zakłada, wykorzystanie reaktorów tej samej technologii we wszystkich polskich elektrowniach. Mają one pochodzić także od jednego inwestora strategicznego związanego z dostawcą energii. Docelowo państwo ma nabyć 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ1, a po wyborze partnera strategicznego utrzymać przynajmniej 51 proc. udziałów w spółce dla Skarbu Państwa.