BiznesINFO.pl Twój portfel Seniorze, gdy chodzi o pieniądze, należy uważać. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bankowości online
Linda Patterson / Design Pics

Seniorze, gdy chodzi o pieniądze, należy uważać. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bankowości online

26 października 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Emeryci powinni korzystać z bankowości internetowej. To oszczędność zdrowia, czasu i pieniędzy

Emeryci są częstym widokiem w placówkach bankowych. Mimo że coraz więcej seniorów radzi sobie z komputerem, wciąż spore grupy bardziej ufa tradycyjnym metodom wypłacania pieniędzy. Jednak w obecnej sytuacji pandemicznej, lepiej zachęcić ich do korzystania z systemów internetowych, aby ograniczyli potencjalne ryzyko zarażenia. Szczególnie że banki same do tego zachęcają.

Ogromnym plusem jest także możliwość oszczędzenia czasu. Obecnie seniorzy mają ograniczone możliwości wyjścia z domów, więc możliwość rozliczenia spraw bankowych z domu jest na pewno sporą wygodą. Wszystko można zrobić za pośrednictwem kilku kliknięć. Ponadto jest to zwyczajnie wygodniejsze.

Co więcej, dzięki temu można oszczędzić pieniądze. Przede wszystkim, wiele usług związanych z obsługą rachunku wymaga prowizji, przy realizacji ich na miejscu. Z kolei przelewy internetowe w większości banków są praktycznie darmowe. Jak wskazuje bankier.pl, na poczcie trzeba zapłacić 2,5 zł, a w banku ok. 10 zł.

Usługi banku zawsze pod ręką. Emeryci mogą zrobić wszystko za pośrednictwem telefonu

Kolejną zaletą jest niski próg wejścia. Do obsługi bankowości internetowej wystarczy niemal każdy komputer z dostępem do internetu. Ponadto nie trzeba instalować dodatkowych programów, wszystkie usługi są dostępne w przeglądarce internetowej.

Do obsługi bankowości internetowej nie trzeba nawet komputera, wystarczy nawet w miarę współczesny telefon. W tym wypadku potrzebna będzie aplikacja, którą wcześniej trzeba będzie autoryzować. W telefonie można ustawić także dodatkowe zabezpieczenia, takie jak odblokowanie przez specjalny PIN, czy odcisk palca.

To jednak nie koniec, za pośrednictwem aplikacji możemy w wielu bankach zrobić wszystko, co za pośrednictwem komputera. Istnieje możliwość założenia lokaty, zrobienia przelewu, czy spłacenia karty. To jednak niejedyne korzyści wynikające z aplikacji bankowej w telefonie.

W nowszych smartfonach można używać ich jak karty płatniczej. Wystarczy mieć odpowiednie aplikacji, które połączone z numerem karty, będą mogły być wykorzystywane do płacenia zbliżeniowo lub kodem BLIK. W pierwszym przypadku przykłada się telefon jak kartę do terminalu POS, a w drugim informuje się kasjera o metodzie płatności i wprowadza się kot. Ponadto BLIK-iem można płacić w internecie, przelewać pieniądze, czy wypłacać pieniądze z bankomatu.

1 . Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2 . Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć 3 . Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Automatyzacja przelewów i bezpieczeństwo konta emeryta

Bankowość internetowa umożliwia także zautomatyzowanie przelewów. Jeśli więc płacimy jakieś stałe miesięczne opłaty, takie jak czynsz, kieszonkowe dla wnuków, czy konta oszczędnościowe, możemy utworzyć "stałe zlecenia", które w określonych przez nas dniach będą automatycznie opłacane przez bank.

Warto także zaznaczyć, że choć wielu emerytów nie ufa transakcjom internetowym, są one bardzo bezpieczne. Warto jednak przy tym samemu zachowywać wszelkie środki ostrożności i uważać na próby wyłudzeń. Często ofiarami padają właśnie nieświadomi seniorzy, dlatego tak ważna jest wiedza o potencjalnym zagrożeniu.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że pracownik banku nigdy nie poprosi klienta o podanie loginu, czy hasła. Dlatego pod żadnym pozorem nie można ich nikomu podawać. Ponadto lepiej nie klikać w linki z podejrzanych e-maili, często oszuści próbują podszywać się pod bank. Banki nigdy nie wysyłają próśb o pilne zalogowanie się na konto lub podanie danych.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat