BiznesINFO.pl
Emeryci zapłacą więcej za pobyt w sanatorium. Seniorzy pokrzywdzeni waloryzacją.

pixabay, sabinevanerp

Za pobyt w sanatorium zapłacimy więcej. Opłaty idą w górę

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Seniorzy zapłacą więcej za pobyt w sanatorium. Nowe rozporządzenie przewiduje waloryzację opłat za dzień pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. Polscy emeryci muszą się spodziewać nawet kilkudziesięciozłotowych podwyżek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosną opłaty seniorom przebywającym na leczeniu uzdrowiskowym

  • Czemu opłaty zostaną podwyższone

  • Na jakim etapie jest projekt zmian

Emeryci dotknięci podwyżkami opłat

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje o planowanych podwyżkach za pobyt dla pacjentów w sanatorium. Planowane zmiany obejmą przede wszystkim polskich seniorów, którzy już teraz ledwo wiążą koniec z końcem.

Projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 168) został skierowany do konsultacji. Skąd pomysł podwyżek uderzających w emerytów?

W uzasadnieniu zmieniającym stawki cenowe za pobyt na leczeniu uzdrowiskowym autorzy podkreślają, że wynika to z podwyżek cen żywności, energii elektrycznej, wody czy środków czystości. Waloryzacja cen będzie uzależniona od średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

W 2020 r. ów wskaźnik wyniósł 3,4 proc. "DGP" informuje, że ostatnia podwyżka miała miejsce w 2014 r. i przekroczyła 5 proc.

Seniorzy zapłacą więcej

"Nowe stawki określone w załączniku do rozporządzenia to przykładowo: 31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (czyli od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł w II sezonie (czyli od 1 maja do 30 września), 11,9 zł lub 14,1 zł za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. Obecnie obowiązujące opłaty to 28,8 zł i 36,1 w przypadku jedynek i 11 zł oraz 13,1 zł w przypadku zakwaterowania w pokoju wieloosobowym" - pisze Biznes Interia powołując się na dziennik.

W ogólnym rozrachunku podwyżki będą wahać się od 14,70 zł do 58,80 zł za trzytygodniowy pobyt.

Obecnie uzdrowiska nie funkcjonują ze względu na pandemię koronawirusa. Ich działalność ma zostać wznowiona od 11 marca, a warunkiem uczestnictwa w turnusie będzie okazanie negatywnego wyniku na obecność COVID-19.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna niespodzianka, która czeka seniorów. Już 1 marca otrzymają zwaloryzowane świadczenia rentalne i emerytalne, a w maju trzynastki. W listopadzie z kolei czeka ich wypłata czternastych emerytur.

Podobne artykuły

Kontrole w majówkę są nieuniknione

Turystyka

Kontrole wespół z obostrzeniami. Będzie jeszcze surowiej

Czytaj więcej >