Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci mają powód do świętowania. Będzie nowy dodatek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.07.2023 16:22

Emeryci mają powód do świętowania. Będzie nowy dodatek

pieniądze
Domena publiczna

Sprawy dotyczące dodatków do emerytur wciąż są ważnym tematem przed wyborami. Nic zatem dziwnego, że jakiś czas temu do Senatu wpłynęła inicjatywa obywatelska właśnie w tej sprawie.

Nowy dodatek dla emerytów

Według informacji przekazywanych przez portal Interia.pl, obecnie osoby będące w związku małżeńskim przez minimum 50 lat otrzymują od Prezydenta RP jedynie trzy nagrody o wartości symbolicznej. Są to Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie oraz dyplomy plus kwiaty. 

Uznano jednak, że warto byłoby nagrodzić seniorów czymś więcej niż tylko symbolicznymi prezentami - w ten oto sposób do Senatu trafiła inicjatywa obywatelska. Według pomysłu, pary z 50-letnim stażem oprócz kwiatów czy medali miałyby otrzymywać także nagrodę pieniężną.

Uśpione pieniądze w ZUS-ie. Sprawdź, czy masz prawo je odziedziczyć

Wsparcie dla seniorów

Chociaż wydawałoby się to dziwne, to obecność czwartej nagrody faktycznie ma podstawy. Cytowani przez Interię inicjatorzy projektu argumentują, iż seniorzy z długoletnim stażem małżeńskim muszą się mierzyć z problemami finansowymi - łatwo się domyślić, że emerytury nie pokrywają wszystkich wydatków.

Pomysł zakłada podzielenie świadczenia na kilka jednorazowych części. Całość wyglądałaby podobnie do emerytury honorowej - po przekroczeniu progu 50 lat wspólnego pożycia małżeńskiego, pary otrzymywałyby 5 tys. zł. Po 6 dekadach byłoby to 6 tys. zł - i tak dalej co 10 lat.

Założono warunki

Pary nie będą jednak otrzymywały świadczenia automatycznie. Według informacji Interii, małżeństwa po osiągnięciu danego progu wspólnego pożycia będą musieli złożyć wniosek o otrzymanie pieniędzy. Wymaganym dokumentem będzie odpis aktu małżeństwa.

Projekt uzyskał poparcie senatorów. Według “Rzeczpospolitej” którą cytuje Interia, nie jest wykluczone, że do I czytania ustawy w Sejmie miałoby dojść jeszcze za tej kadencji parlamentu.