BiznesINFO.pl
Emerytura i praca - nowe limity dorabiania

Marek Bazak/East News

Emerytura może zostać zawieszona. Od 1 marca obowiązuje limit 7095,40 zł

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Emerytura nie zawsze wystarcza, aby pokryć wszystkie wydatki dnia codziennego. Osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, a już pobierają wcześniejsze świadczenia często decydują się na pracę, aby zwiększyć swój budżet. Od 1

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile maksymalnie może wzrosnąć emerytura dzięki dodatkowej pracy

  • Jakie są zasady zawieszania i odbierania świadczeń

  • Kogo nie dotyczą limity

Wcześniejsza emerytura a praca. Warto pilnować limitów

Wcześniejsza emerytura nie odbiera prawa do zarobkowania. Jednak osoby, które otrzymują świadczenie muszą pamiętać, aby rozliczać dodatkowe przychody w ZUS. Graniczne kwoty zmieniają się co trzy miesiące.

Wysokości limitów zależą od średniego wynagrodzenia krajowego. Według oficjalnych GUS przeciętna pensja w czwartym kwartale 2020 r. wyniosła 5457,98 zł. Portal prawo.pl podaje, że jest to o 289 zł więcej niż w trzecim kwartale 2020 r., co oznacza, że wzrasta także limit dorabiania do emerytury.

- Od 1 marca do 31 maja 2021 r. kwota przychodu, jaki możemy osiągnąć wzrasta i w zależności od tego czy nie przekroczyliśmy pierwszego, czy też drugiego progu limitu możemy zarobić więcej o ok. 200 lub 375 zł - oznajmiła Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Od początku miesiąca wcześniejsza emerytura może zostać powiększona o 70 proc. średniego wynagrodzenia krajowego, czyli o 3820,60 zł. Przekroczenie tej kwoty skutkuje zmniejszeniem świadczenia.

Drugi limit przychodów dla osób, którym wcześniejsza emerytura nie wystarcza to 130 proc. uśrednionej pensji krajowej, czyli 7095,40 zł. Przekroczenie tego progu wiąże się z dużo bardziej dotkliwymi konsekwencjami - w takiej sytuacji ZUS ma prawo zawiesić świadczenie.

[EMBED-11]

Warto pamiętać, że nie tylko emerytura może zostać zawieszona. Onet przypomina, że limity obowiązują także pracujących, którzy pobierają rentę socjalną. Świadczenie zostaje zawieszone, jeśli kwota przychodu przekroczy próg 3820,60 zł.

Kto może dorabiać do emerytury bez limitów?

Limity kwotowe nie obowiązują jednak wszystkich. Bez ograniczeń mogą dorabiać seniorzy, którzy już osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), a na ich konto wpływa regularna emerytura.

Jednak z tego uprzywilejowanego grona wyłączone są osoby którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył wyliczoną emeryturę do kwoty minimalnego świadczenia, czyli 1250,88 zł brutto. Jeżeli przychód z dodatkowych aktywności przewyższa próg emerytury minimalnej to świadczenie zostanie wypłacone w regularnej kwocie, bez dopłaty do najniższej krajowej emerytury.

Bez ograniczeń mogą dorabiać także osoby, na konto których wpływa tzw. emerytura częściowa. Jest to świadczenie dla osób, które przed 1 października 2017 r. ukończyły 65 lat i mają odpowiedni staż ubezpieczenia (okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 40 lat).

Limitami nie muszą przejmować się również niektóre grupy rencistów np. osoby pobierające rentę dla inwalidów wojennych lub wojskowych. Bez ograniczeń mogą zarobkować również obywatele, którzy otrzymują rentę rodzinną po osobach uprawnionych do tego świadczenia. Jeżeli po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego renta rodzinna jest bardziej korzystna niż przeliczona przez ZUS emerytura, to również można dorabiać, nie zważając na limity.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >