Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytura ze zmianami w wypłatach. ZUS ma zrezygnować z listonoszy
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 08.03.2021 01:00

Emerytura ze zmianami w wypłatach. ZUS ma zrezygnować z listonoszy

28.04.2020 Warszawa w czasie pandemii koronawirusa N/z listonosz fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykuje rząd

  • Kogo obejmą

  • Kto teraz może otrzymywać emeryturę przelewem

Emerytura ze zmianami?

Zapędy cyfryzacyjne rządu Zjednoczonej Prawicy słychać coraz częściej i coraz głośniej. Przypomnijmy, że latem ówczesna minister rozwoju chciała wypłacać 500 plus w formie bonów tak, aby system stworzony do przyznawania bonów turystycznych nie poszedł na marne. Tym razem cyfryzacja ma dotknąć seniorów.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" powiedziała, że rząd planuje wypłacać świadczenia emerytalne tylko na konto bankowe. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 r.

- W przypadku osób, którym świadczenia zostały przyznane przed tym terminem, nic się nie zmieni i nadal będą one mogły otrzymywać je w formie przekazu pocztowego - mówi cytowana przez Wirtualną Polskę. Minister dodała, że zmiany nie obejmą wszystkich.

Od zmian w systemie wypłacania emerytur przewidziano kilka wyjątków. Portal informuje, że emeryturę można otrzymywać do ręki ze względu na niepełnosprawność, podeszły wiek czy zły stan zdrowia. Marlena Maląg zastrzegła, że taki wyjątek będzie wymagał otrzymania zgody ZUS.

Emerytura na konto bankowe

Autorzy projektu ustawy podkreślają, że zmiany "formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii - z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów". Cytowani przez "Fakt" podkreślają, że przelew bankowy o wiele szybciej dociera do świadczeniobiorcy niż przekaz pocztowy.

Z kolei Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, w rozmowie z dziennikiem podkreśla, że Zakład zachęca do pobierania pieniędzy na konto bankowe. - Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda "na wnuczka" czy "na policjanta" - tłumaczy.

Aktualnie emeryturę przelewem otrzymuje 77 proc. seniorów. Wypłata świadczenia przelewem przysługuje wszystkim tym, którzy są do niego uprawnieni. ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej przypomina, że aby otrzymać emeryturę na konto bankowe, należy złożyć wniosek w placówce Zakładu.

Zmiany wprowadzone przez rząd mają doprowadzić do tego, że wskaźnik seniorów otrzymujących emeryturę w formie elektronicznej skoczy do 83 proc. "Fakt" podkreśla, że zmiany obejmą także renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczyne emerytury.