BiznesINFO.pl Twój portfel Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

9 lipca 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Podwyżki emerytur i wysokie wyrównanie

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę (08.07), że prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Około 76 tysięcy Polaków urodzonych w 1953 roku otrzyma nawet ponad 12 tysięcy złotych wyrównania i 202 złote podwyżki do emerytury "pod warunkiem że prawo do emerytury przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma ustalone na podstawie wniosku złożonego przed dniem 1 stycznia 2013 r.", głosi ustawa.

Nowelizacja wynika z dwóch projektów, które normują niesprawiedliwie zastosowany wcześniej przelicznik dla osób z rocznika 1953: rządowego i senackiego. Chodzi o to, że osoby urodzone w tym roku w momencie przechodzenia na emeryturę w 2013 miały możliwość obliczenia emerytury według korzystniejszego dla nich przelicznika. Tej możliwości nie miały osoby urodzone w 1953 roku.

"Proponowane przepisy mają umożliwić wszystkim ubezpieczonym urodzonym w roku 1953, pobierającym emeryturę wcześniejszą na podstawie przepisów ustawy emerytalnej [...] wystąpienie o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wymienionego orzeczenia Trybunału występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy". - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podał, że aby otrzymać wyrównanie i wyższą emeryturę należy spełniać następujące warunki:

  • pobierać wcześniejsze emerytury,

  • otrzymać prawo do wcześniejszego świadczenia od 2013 roku,

  • pobierać emerytury według starych zasad sprzed 2013 roku

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat