BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

East News, Arkadiusz Ziolek

Emerytura bez podatku. Sejm ma być zgodny co do projektu

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Emerytura bez podatku to coraz głośniej i śmielej podnoszone hasło przez polskich polityków. Okazuje się, że podzieleni na co dzień parlamentarzyści w sprawie nieopodatkowanych emerytur są jednogłośni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd pomysł emerytur bez podatku

  • Co na temat takich emerytur sądzą politycy

  • Ile pieniędzy dostaliby wówczas seniorzy

Emerytura bez podatku coraz głośniejsza

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje szczegółowe zapisy "Nowego Ładu". Z dotychczasowych informacji wynika, że rząd chce zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale także znieść opodatkowanie emerytur.

Eksperci wskazują, że prawdopodobnie odbędzie się to kosztem czternastek, ale nie tylko. Część podkreśla, że Polski nie stać na tak ambitny krok, ale inni od dawna powtarzają, że trzynastki i czternastki to jedynie paciorki, a to emerytura bez podatku stanowiłaby prawdziwą rewolucję w systemie.

Pomysł nieopodatkowanych emerytów objąłby seniorów, którzy otrzymują do 2,5 tys. zł świadczenia miesięcznie. Według danych szacunkowych Głównego Urzędu Statystycznego jest ich, aż 65 proc.

"Super Express" postanowił zapytać polskich parlamentarzystów o to, co sądzą o emeryturach bez podatku. W tym przypadku wszyscy są zgodni.

Emerytura nieopodatkowana oczami polityków

- Poprzemy emeryturę bez podatku. Emeryci mają w w Polsce bardzo ciężko - mówi poseł ruchu Kukiz Jarosław Sachajko. Wolnorynkowi politycy Konfederacji również popierają pomysł rządu, ale zaznaczają, że kwota wolna od podatku powinna przysługiwać każdemu.

- Poprzemy emeryturę bez podatku, bo to nasz projekt, z nim szliśmy do wyborów i dobrze, że PiS poszedł w tej sprawie po rozum do głowy - dodaje poseł PSL Władysław T. Bartoszewski

Jerzy Borowczak z PO również zgadza się z pomysłem PiS-u i żałuje, że za czasów rządów jego partii taki pomysł nie został wprowadzony. - Każdy pomysł, który zwiększa szansę na lepszą emeryturę jest szansą na to, że będzie się seniorom godnie żyło. To rozwiązanie jest dobre i potrzebne. Lewica wszystkie takie elementy zawarła w sowim pakiecie dla seniorów. To krok w dobrym kierunku - mówi z kolei Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Na emeryturę bez podatku nie mogliby narzekać także seniorzy, zwłaszcza ci otrzymujący najniższe świadczenia. "SE" wylicza, że dostający na rękę 1066,30 zł seniorzy otrzymali 1250,88 zł. Z kolei ci, którzy miesięcznie inkasują zaledwie 1151,16 zł mogliby liczyć na 1355,12 zł. Bez wątpienia dla seniorów są to duże pieniądze.

Podobne artykuły

Nowy Ład zabierze bogatym, a odda biednym. Polacy stracą mnóstwo pieniędzy

Twój portfel

Nowy Ład dla milionów Polaków to nowy koszt. Aż 2320 zł do zapłacenia więcej

Czytaj więcej >
Rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Wszystko przez srogą zimę.

Twój portfel

Woda będzie droższa. Kolejna podwyżka po prądzie

Czytaj więcej >
Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >