Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 1 na 3 seniorów woli emeryturę do ręki, niż na konto. A Ty?
Radosław Święcki
Radosław Święcki 20.10.2020 02:00

1 na 3 seniorów woli emeryturę do ręki, niż na konto. A Ty?

Część seniorów wciąż woli otrzymywać emeryturę do ręki
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Co trzeci senior nie chce emerytury na konto

Choć usługi bankowe wydają się bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem, wciąż wielu seniorów nie jest przekonanych do tego rozwiązania. Ci wolą otrzymywać emeryturę do ręki niż czekać na przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Z danych przywołanych przez “Fakt” wynika, że listonosza wypatruje w tym celu 27 proc. ankietowanych, co oznacza, że świadczenie drogą tradycyjną pobiera ok. 2 mln Polaków. To wciąż spory odsetek w kraju, który uważany jest za przodownika w bankowości elektronicznej.

Tabloid zapytał osoby starsze o powody takiej postawy. Duża część seniorów twierdzi, że trzymając gotówkę w domu czuje się pewniej i dzięki temu lepiej kontroluje wydatki. Są też osoby, które przyznają, że pobieranie emerytury w tradycyjny sposób wynika z faktu, że nie potrafią sprawnie poruszać się po bankowości mobilnej. Nie brakuje też osób, które po prostu przyzwyczaiły się, że emeryturę przynosi im listonosz.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. Monice Olejnik puściły nerwy. Apeluje o zmianę decyzji, która podjął rząd3. Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Niektórzy się przekonują

Należy jednak podkreślić, że w ostatnim czasie spora część seniorów przekonała się do przelewów. Świadczą o tym np. przywołane przez serwis Money.pl dane dotyczące województwa opolskiego. W regionie emerytury na konto otrzymuje obecnie 166,8 tys. uprawnionych, o 4,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 30 tys. więcej niż w 2016 roku.

Na przelewy bankowe, jak podaje portal stawiają najczęściej mieszkańcy większych miast, a także północnej i północno-zachodniej Polski. Tradycyjny wariant najczęściej wybierają seniorzy zamieszkujący regiony południowo-wschodniej Polski. 

Doczekamy kiedyś czasów, gdy wszyscy seniorzy będą otrzymywali świadczenia na konto?