BiznesINFO.pl Twój portfel Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia
Biznes Info

Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia

24 września 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

Przez wypłatę oszczędności niższa emerytura

Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację wielu gospodarstw domowych chociażby ze względu na fakt, że wielu Polakom obcięto wynagrodzenia, bądź w ogóle stracili zatrudnienie. W obliczu problemów finansowych część z tych osób zdecydowała się na krok, który będzie miał wpływ na ich przyszłość.

Chodzi o wypłatę środków z IKE i IKZE. Z przywołanego przez portal Gazeta.pl raportu Expandera wynika, że w pierwszym półroczu tego roku aż na 242 tys. kont IKE i IKZE dokonano wypłat przedterminowych, czyli wykonanych przez osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (w przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś mężczyzn - 65). To blisko dziesięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost wypłat środków z IKE i IKZE, jak podkreśla portal miał związek nie tylko z pandemią koronawirusa, ale też wejściem w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych (w pierwszej kolejności zostały wprowadzone w największych firmach, za chwilę zostaną wdrożone w małych i średnich przedsiębiorstwach). Spora część Polaków najwyraźniej uznała, że skoro ma oszczędzać na emeryturę w PPK, to nie ma sensu przetrzymywać środków w IKE i IKZE.

W ostatnich dwóch półroczach, jak zauważa Gazeta.pl wypłacono z IKE i IKZE niemal 500 mln zł, co stanowi 3 proc. kwot tam ulokowanych.

Eksperci zwracają uwagę, że osoby wypłacające zgromadzone środki z IKE i IKZE będą miały w przyszłości niższe emerytury. Zauważają jednak, że gdyby nie te pieniądze, wówczas sytuacja owych osób byłaby jeszcze trudniejsza. - Gdyby tych oszczędności nie mieli, to konsekwencje kryzysu mogłyby być dla nich znacznie poważniejsze. Część mogłaby popaść w długi. Niektórym mogłoby zabraknąć pieniędzy na podtrzymanie działalności swojej firmy w czasie lockdownu - zauważają cytowani przez Gazeta.pl eksperci Expandera.

Autorzy raportu radzą, by w przypadku poprawy sytuacji finansować podjąć próbę odbudowy poduszki finansowej.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat