Emerytury "do ręki" się nie doczekasz. Zmiana przepisów przygotowana
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Kto otrzyma emeryturę na konto
-
Dlaczego rząd chce zlikwidować wypłaty w gotówce
-
Czy inne świadczenia także będą wypłacane na konto
Emerytura tylko przelewem
Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy emeryt, który przekracza wiek emerytalny i decyduje się przejść na emeryturę, ma prawo wyboru, czy świadczenie będzie wpływało na jego konto przelewem, czy dostarczy je listonosz.
Teraz jednak resort rodziny przygotowuje ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy której emeryci i renciści przestaną mieć prawo decydowania o formie otrzymywania świadczenia. Projekt trafił już do rządowego Wykazu Prac Legislacyjnych.
Kto straci możliwość wyboru sposobu wypłaty emerytury?
Fakt dowiedział się, że osoby, które otrzymują już emerytury i renty mogą być spokojne - ich nowe prawo nie będzie obowiązywało. Co innego w przypadku osób, które na emeryturę lub rentę przejdą po 1 stycznia 2022 r.
“Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych” argumentowali w uzasadnieniu autorzy projektu.
Zmiany nie dotyczyłyby osób, które przeszły na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., jednak ich stan zdrowia nie pozwala na korzystanie ze świadczenia w formie bezgotówkowej.
Pieniądze tylko na koncie
Coraz częściej mówi się o Polsce bezgotówkowej. Na każdym kroku rząd zachęca Polaków do korzystania z kart kredytowych, zamiast gotówki. Według danych ZUS, na które powołuje się Fakt, już trzy czwarte uprawnionych osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.
W związku z tym, że na emeryturę przechodzą kolejne pokolenia, lepiej obeznane już z płatnościami bezgotówkowymi i sprawnie poruszającymi się w cyberprzestrzeni, wskaźnik ubankowienia świadczeniobiorców stale rośnie. Na ten moment już 77 proc. z 6,2 mln emerytów otrzymuje emerytury w formie bankowych przelewów. W danych zbiorczych dotyczących zarówno emerytów jak i rencistów ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 83 proc.
- ZUS we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń - tłumaczył w rozmowie z Faktem Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. - Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” - dodał.
Wszystkie świadczenia na konto
Zgodnie z nowymi założeniami nie tylko emerytury miałyby być wypłacane bezgotówkowo . Od 2022 roku zmiany obejmą także inne świadczenia długoterminowe, takie jak: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczyne emerytury, wymienia Fakt.