Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura 5 lat wcześniej? To oferta dla jednej grupy. Musisz złożyć wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.08.2024 10:54

Emerytura 5 lat wcześniej? To oferta dla jednej grupy. Musisz złożyć wniosek

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Odpowiedni staż pracy może nam pozwolić przejść na wcześniejszą emeryturę. Propozycja brzmi z pewnością kusząco, ale nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Świadczenie zostanie wypłacone przez ZUS tylko jednej grupie zawodowej, jeśli spełnimy wszystkie warunki i złożymy wniosek. Kto może otrzymać tzw. komensówkę?

Świadczenie kompensacyjne — dla kogo?

Warunków wymaganych do uzyskania tego świadczenia jest kilka, podstawowym pozostaje jednak zawód. Kompensówka może zostać przyznana przez ZUS pedagogom, którzy ukończyli 55 lub 60 lat, zależnie od płci. W praktyce oznacza to, że osoby wykonujące np. zawód nauczyciela, mogą przejść na emeryturę aż 5 lat wcześniej. Jednak sam wiek nie wystarczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed złożeniem wniosku. Sprawdziliśmy także, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania świadczenia.

Zmiany w karcie Moja Biedronka. Wchodzi weryfikacja, część klientów musi założyć ją od nowa

Emerytura pomostowa nie tylko dla nauczycieli

Podobnie jak tradycyjna emerytura, świadczenie kompensacyjne obliczane jest na podstawie sumy zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, podzielonej przez średnią dalszą długość życia.

Jakie warunki trzeba spełnić, by to świadczenie zostało nam wypłacone? Przede wszystkim, jak było wspomniane wcześniej, musimy ukończyć 55. lub 60. rok życia (jest to warunek kolejno dla kobiet i mężczyzn). Poza tym musimy mieć 30-letni staż pracy, z czego 20 lat musi stanowić praca nauczycielska w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć. Nie ma jednak znaczenia, na jakim dokładnie stanowisku byliśmy zatrudnieni — świadczenie kompensacyjne przysługuje nie tylko nauczycielom szkół publicznych, ale także niepublicznych, przedszkoli, oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych i specjalistycznych ośrodków szkolno-wychowawczych.
 

Świadczenie kompensacyjne. Jak złożyć wniosek?

Wszystkie szczegóły dotyczące świadczenia kompensacyjnego możemy rzecz jasna znaleźć na stronie ZUS. Zakład wymienia tam m.in. wszystkie dokumenty, które powinniśmy załączyć do wniosku — informację o okresach składkowych i nieskładkowych oraz dokumenty potwierdzające ten okres, potwierdzenie osiąganego wynagrodzenia, a także oświadczenie ws. świadczenia pielęgnacyjnego. Dokumenty możemy przekazać zarówno drogą tradycyjną, bezpośrednio w placówce ZUS lub pocztą, ale także elektronicznie dzięki PUE ZUS. Co ważne, wniosek możemy złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.