Emerytura nie tylko z ZUS. Coraz więcej Polaków ją pobiera
W polskich realiach emerytura przysługuje tym osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i opłacały składki z tytułu ubezpieczenia społecznego bądź ubezpieczenia emerytalnego i rentowych za co najmniej jeden dzień. Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej wielu Polaków podjęło zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów i teraz mogą oni otrzymywać dwa świadczenia – polskie i niemieckie. Poniżej tłumaczymy, jak to działa.
Coraz więcej osób pobiera polsko-niemieckie emerytury
Obecnie nasza placówka wypłaca 64,3 tysiąca emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych osobom, które wykazały okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech – przekazał na łamach PAP Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.
Już od 32 lat to właśnie ten oddział przyznaje świadczenia na podstawie aktywności zawodowej i składek płaconych zarówno w Polsce, jak i u naszych zachodnich sąsiadów. ZUS wyjaśnia, że powodem skoku w liczbie wypłacanych świadczeń (pod koniec 2022 roku pobierających je osób było ok. 61,5 tys.) jest fakt, że ci, którzy po wejściu do UE podjęli zatrudnienie na terenie Niemiec, w wielu przypadkach osiągają właśnie wiek emerytalny. Większość emerytów i rencistów pobierających polsko-niemieckie świadczenia mieszka w naszym kraju.
Komu przysługuje niemiecka emerytura?
Kluczem jest tu legalność zatrudnienia i potwierdzenie tego stanu w dokumentach. Jeśli to udowodnimy, to dzięki porozumieniom dwustronnym w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz wdrożeniu przepisów unijnych, możemy dostawać zarówno polskie, jak i zagraniczne świadczenie. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów trzeba wykazać minimum rok legalnej pracy, 5 lat opłacania składek i osiągnięcie wieku 65 lat i 11 miesięcy. Jeśli te warunki są spełnione, można przystąpić do składania dokumentów. Pytanie brzmi: jakich?
Jakie dokumenty złożyć, by dostać niemiecką emeryturę?
Portal Wirtualna Polska informuje, że niezbędne będą: kopia dokumentu tożsamości, historia opłacanych składek, numer ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherungsnummer), informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i pielęgnacyjnym, numer konta bankowego, identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer), a także dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie. Poza tym przydać może się też akt urodzenia dzieci i potwierdzenia w zakresie przebytej choroby, okresów bezrobocia czy posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Niemieckim odpowiednikiem ZUS-u jest Deutsche Rentenversicherung Bund (10704 Berlin). To właśnie do tej instytucji należy złożyć wniosek o przyznanie zagranicznego świadczenia.