Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponowne przeliczenie emerytury dla wielu seniorów. Ich świadczenia wzrosną
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.04.2025 20:29

Ponowne przeliczenie emerytury dla wielu seniorów. Ich świadczenia wzrosną

seniorzy
Fot. Anastasia Shuraeva/Pexels

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad ustawą, która dla części emerytów przyniesie pozytywne skutki w postaci wyższych świadczeń. Resort dokona ponownego przeliczenia wysokości emerytur w szczególnych przypadkach, w których dochodziło do łączenia dwóch funkcjonujących równolegle systemów emerytalnych. Przeliczenia będą dokonywane na korzyść emerytów.

Ważny projekt ustawy ministerstwa pracy – ta grupa może liczyć na wyższe emerytury

Wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski przekazał podczas trwających obrad Sejmu, że resort zakończył już prace nad projektem ustawy o ponownym przeliczeniu części świadczeń emerytalnych. Skorzystają emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 r.

W trakcie reformy emerytalnej w 1999 r. zdecydowano, aby dopuścić do sytuacji, w której możliwe było przejście z jednego systemy w drugi, jednak sami świadczeniobiorcy nie mogli dysponować informacjami o konsekwencjach finansowych. Teraz państwo chce im to zrekompensować.

Natalia Ziółkowska, Daniel Ferreri
Miał milionowe wyświetlenia. Teraz ma milionowy biznes. Daniel Ferreri dla BiznesInfo: „Zainwestowałbym w Dubaju”
Nawet 4133,60 zł co miesiąc, wypłaty ruszą 2 kwietnia. Dochód nie ma znaczenia, ale są inne warunki Rozliczanie PIT na ostatnią chwilę oznacza kłopoty. Przez ten błąd skarbówka wzywa Polaków

Pokłosie łączenia systemów emerytalnych po reformie – kolejne roczniki otrzymają teraz wyższe świadczenia

Jak zaznacza PAP, najwięcej na ponownym przeliczeniu mogliby skorzystać zwłaszcza urodzeni w latach 50. Chodzi o tych dzisiejszych świadczeniobiorców, którzy przechodzili na wcześniejsze emerytury przyznane im przed 6 czerwca 2012 r.

Dla nich zmiany były niekorzystne, a zaproponowane rozwiązanie – możliwość przejścia po kilku latach na nowy system – było tak naprawdę pójściem w nieznane. Okazało się bowiem, że im dłużej pobierana była emerytura wcześniejsza, tym większa była późniejsza emerytura powszechna już w nowym systemie.

1460x616.jpeg
Fot. materiały prasowe ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej

Przechodzący emeryci nie mogli znać konsekwencji wyboru danego systemu. Teraz państwo im to zrekompensuje

Wiceminister wyjaśnia, że emeryci w momencie ustalania prawa do wcześniejszej emerytury nie mogli jeszcze wiedzieć, jakie będą konsekwencje dla wysokości ich emerytury powszechnej:

Przepis ten wszedł w życie z półrocznym vacatio legis i znalazł zastosowanie do wszystkich emerytów, którzy przed jego wejściem w życie pobierali emerytury wcześniejsze, a nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. W chwili ustalenia swojego prawa do emerytury wcześniejszej nie mogli, więc przewidzieć, w jaki sposób pobieranie tej emerytury przełoży się na wysokość ich przyszłej emerytury powszechnej.

Te roczniki, które odczuły zmianę najdotkliwiej, otrzymały już możliwość ponownego przeliczenia świadczenia w 2020 r. Teraz przyszedł czas na kolejne, tj. kobiety urodzone w latach 1954-1959 i mężczyzn z roczników 1949-1952 i 1954 r.  Warunkiem jest więc osiągnięcie wieku emerytalnego po 2012 r. Wiceminister Gajewski wyjaśniał w Sejmie:

 Emeryci, którzy pobierali lub wciąż pobierają emerytury wcześniejsze, przyznane im przed 6 czerwca 2012 r., i osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz nabyli prawo do emerytury powszechnej po 2012 r., będą mieli prawo do ponownego ustalenia wysokości emerytury powszechnej, bez zastosowania mechanizmu jej pomniejszania o uprzednio pobrane emerytury wcześniejsze.

Co ważne, ponowne przeliczenie nie będzie wymagało od emerytów składania wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kalkulacje zostaną przeprowadzone z urzędu. Ponadto nowa wysokość zostanie zwaloryzowana do czerwca 2026 r. i będzie wypłacana już w nowej, wyższej kwocie.