Emerytura po 10 latach pracy. Sprawdź, czy można liczyć na minimalne świadczenie
W polskim systemie emerytalnym nie wystarczy osiągnąć wieku emerytalnego, by cieszyć się minimalnym świadczeniem. Zbyt krótki staż pracy oznacza symboliczne wypłaty. Dowiedz się, jak działa system, jakie są wymagania i co można zrobić, by uniknąć finansowych trudności na emeryturze.
Minimalna emerytura? Tylko dla tych z odpowiednim stażem
Polski system emerytalny wymaga spełnienia dwóch kluczowych warunków: osiągnięcia wieku emerytalnego oraz odpowiedniego stażu pracy. Kobiety muszą przepracować co najmniej 20 lat, mężczyźni 25, by uzyskać minimalne świadczenie wynoszące obecnie 1780,96 zł brutto.
Ale co w przypadku, gdy stażu brakuje? Przykładowo, 60-letnia kobieta z 10-letnim doświadczeniem zawodowym może liczyć jedynie na świadczenie oparte na zgromadzonych składkach. W takim przypadku kwoty są drastycznie niskie – często wynoszą jedynie 250-300 złotych miesięcznie. To znacząco mniej niż potrzeba na podstawowe potrzeby życiowe.
Do Polski zmierza mróz z Rosji. Tu sięgnie nawet -15 stopni Zaoszczędzisz i unikniesz choroby w zimie. Wystarczy jedna decyzja przy kaloryferzePracuj dłużej, by zyskać więcej
Przede wszystkim, warto pamiętać, że na wysokość emerytury wpływają również takie czynniki jak zwaloryzowany kapitał początkowy czy środki zapisane na subkoncie w ZUS. Co więcej, Główny Urząd Statystyczny regularnie aktualizuje dane o średnim dalszym trwaniu życia, co również ma wpływ na ostateczne wyliczenie świadczenia.
Dla osób z krótkim stażem pracy kluczowe jest zwiększenie liczby lat składkowych. Kobiety mogą zdobyć minimalną emeryturę, jeśli osiągną co najmniej 20 lat stażu pracy, a mężczyźni 25 lat. To oznacza, że przedłużenie kariery zawodowej jest jedną z najskuteczniejszych metod na poprawę sytuacji finansowej na emeryturze.
Alternatywnie, można rozważyć inne opcje, takie jak oszczędzanie w ramach trzeciego filaru, czyli na przykład w programach IKE lub IKZE. „Dalsza aktywność zawodowa lub oszczędzanie w trzecim filarze to najlepszy sposób na godne życie na emeryturze” – radzą eksperci ds. finansów.
Co zrobić, gdy brakuje stażu? Oszczędzaj lub inwestuj
Jeśli praca do osiągnięcia wymaganego stażu jest niemożliwa, pozostaje inna opcja: oszczędzanie na własną rękę. Warto rozważyć indywidualne konto emerytalne (IKE) lub konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), które pozwalają na gromadzenie środków na przyszłość z dodatkowymi korzyściami podatkowymi.
Niezależnie od wyboru, brak minimalnego stażu oznacza, że emerytura zależy wyłącznie od zgromadzonych składek. A to oznacza, że warto zadbać o przyszłość już teraz, by uniknąć finansowych trudności na emeryturze.
Jak pokazuje praktyka, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z konsekwencji zbyt krótkiego okresu składkowego. Świadczenia poniżej 300 złotych to smutna rzeczywistość dla wielu. Dlatego warto pamiętać o możliwościach poprawy swojej sytuacji – zanim będzie za późno.