Świetne wieści dla seniorów. Uprawnionych do pobierania wyższych emerytur będzie znacznie więcej
Emerytury przeliczone od nowa nie tylko dla rocznika 1953
Ustawa o emeryturach rocznika 1953 ma być znowelizowana po tym, jak Senat skierował go do Sejmu w piątek. Zapisy zakładają nie tylko przywrócenie poszkodowanej grupie pełnej podstawy obliczenia emerytury, ale także innym rocznikom. Projekt został poparty przez 49 senatorów, 46 wstrzymało się od głosu i jeden był przeciwko.
Sprawa dotyczy cały czas kontrowersyjnej nowelizacji, która weszła w życie od 1 stycznia 2013 roku, nowelizując ustawę o emeryturach i rentach z FUS. Jak pisze Gazeta Prawna, ustalono, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ma być pomniejszana o wypłacone emerytury wcześniejsze. Wielu świadczeniobiorców na wcześniejszych emeryturach nie wiedziało o wprowadzeniu przepisu. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał rację poszkodowanym.
Sejm zajął się w końcu sprawą w czerwcu, nowelizując ustawę. Senat chce jednak aby przywrócić pełną podstawę obliczenia emerytury pomniejszonej w 2012 r. także tym urodzonym w innym rocznikom niż 1953. Inicjator nowelizacji, senatora Marka Borowskiego z Koalicji Obywatelskiej uzasadnił, że nowelizacja emerytury z 2013 roku uderzyła także w inne roczniki świadczeniobiorców, w szczególności mężczyzn na wcześniejszych emeryturach.
Rząd nie odnosi się pozytywnie do projektu senatu ws. emerytur
Wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w imieniu rządu stwierdziła, że partia rządząca nie zgadza się z założeniami senackiego projektu, zaznaczając, że TK stwierdził nieprawidłowość jedynie w przypadku kobiet z rocznika 1953. Senat wskazuje jednak na to, że TK nikt nie zapytał o inne roczniki, a więc taki wyrok jest po prostu częścią specyfiki pracy instytucji.
- Trybunał, jak każdy sąd, orzeka jedynie o tym, co zostało zaskarżone. Konstytucyjna zasada równości nakazuje jednak, by błąd naprawić także w odniesieniu do pokrzywdzonych niekonstytucyjnym przepisem innych roczników, co do których Trybunał nie miał możliwości się wypowiedzieć. Trybunał zakwestionował niekonstytucyjny mechanizm obniżania podstawy obliczenia emerytury bez uprzedzenia, a nie wysokość emerytury konkretnego rocznika - napisano w uzasadnieniu projektu.
Jak pisze GP, senator Michał Borowski zaznacza, że osoby będące w wieku emerytalnym i będące na wcześniejszej emerytury mają jedynie pół roku na złożenie wniosku o ustalenie emerytury. Jeśli senacki projekt przejdzie, znacznie więcej emerytów będzie mogło się ubiegać o przeliczenie.