Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytury pomostowe. ZUS może skontrolować, czy były opłacane składki
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 05.01.2023 12:55

Emerytury pomostowe. ZUS może skontrolować, czy były opłacane składki

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
Biznes info

Państwowa Inspekcja Pracy zyskała nowe uprawnienie. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, może ono pracodawców sporo kosztować. 

Kontrola opłacenia składek na emerytury pomostowe

Ustawa z 9 marca 2022 r. o emeryturach pomostowych dała Państwowej Inspekcji Pracy nowe uprawnienia. Przepisy przewidują, że inspektorzy będą mogli kontrolować zarówno ewidencje, jak i wykazy pracowników zatrudnionych na szczególnych warunkach. 

Pracodawca ma obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników pracujących w szczególnych warunkach - wynosi ona 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika. Pracodawca musi także prowadzić ewidencję osób pracujących w szczególnych warunkach.  

Radca prawny Sandra Szybak-Bizacka zwraca uwagę, że zgodnie z nowymi przepisami  inspektorzy pracy będą uprawnieni do ingerencji w treść wykazu, a także ewidencję - będą mogli m.in. nakazać przedsiębiorcy skorygować wpisy oznaczone w ewidencji. Inspektor może np. potwierdzić, że od pensji pracownika od początku zatrudnienia należało opłacać składkę na FEP. 

Radca prawny wyjaśnia, że dane z ewidencji mogą posłużyć ZUS-owi do wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia i ściągnięcia składek na Fundusz Emerytur Pomostowych nie tylko składek za okresy przyszłe, lecz także za okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach przez danego pracownika przed wydaniem nakazu. 

ZUS może ściągnąć takie należności za maksymalnie pięć lat wstecz

Emerytury pomostowe

Płatnik składek oblicza, rozlicza i opłaca składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych co miesiąc, w tym samym terminie, jaki go obowiązuje w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne.

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach-  takie jak bardzo ciężkie prace fizyczne, prace na wodzie i pod wodą, czy w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, a także prace o szczególnym charakterze, wymagające dużej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej - maszynista bądź członek zespołu ratownictwa medycznego.