Składki ZUS stanowią kluczowy element powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Ich opłacanie jest niezbędnym czynnikiem warunkującym nie tylko możliwość i wysokość otrzymania emerytury, ale też na przykład renty.
Składki ZUS są obowiązkowe, a konieczność ich opłacania wynika z przepisów Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W ramach partycypacji w państwowych ubezpieczeniach możemy – w razie konieczności – liczyć na wypłatę określonych świadczeń. Może to być emerytura, renta czy zasiłek chorobowy.
Fundament dla obliczenia wysokości składek ZUS stanowi podstawa ich wymiaru. Zgodnie z treścią obowiązującego prawa, jest to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, choć niektórzy przedsiębiorcy mogą w tym zakresie skorzystać z rozlicznych, przysługujących im ulg. Jeśli tego nie zrobią, podstawa wymiaru w 2024 roku wyniesie 4 694,40 złotych brutto. W przypadku pracownika natomiast, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi jego wynagrodzenie brutto.
Składki ZUS dzielą się na cztery główne rodzaje, gdzie należność do zapłaty wyrażona jest w procencie podstawy wymiaru. Wyróżniamy zatem składkę emerytalną (19,52%), rentową (8%), chorobową (2,45%) i wypadkową (od 0,67% do 3,33%, w zależności od ilości osób zatrudnionych). Dodatkowe obciążenie stanowi składka na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy (2,45%).
Nie wolno również zapominać o fakcie, że przy okazji opłacania składek na ZUS, do zapłacenia będzie jeszcze składka zdrowotna, wynosząca aż 9% podstawy wymiaru – dochodu z działalności przedsiębiorcy lub wynagrodzenie brutto pracownika (pomniejszone o pozostałe składki ZUS). Niemniej, osoby rozliczające się w ramach podatku liniowego zapłacą jedynie 4,9% podstawy wymiaru.
Składki ZUS w sensie bezpośrednim opłacają wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarcze, jednak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (i częściowo na podstawie umów cywilnoprawnych) również opłacają składki ZUS – jednak w sensie praktycznym obowiązek ten ciąży na pracodawcy.
Gwoli ścisłości należy wspomnieć, że w przypadku pracownika część jego składek ZUS opłaca pracodawca, a część stanowi element jego wypłaty brutto. W praktyce nie ma to jednak żadnego znaczenia.
Z opłacania składek ZUS nie można zrezygnować, a praw do nich nie można też na nikogo scedować. Warto jednak mieć na względzie, że początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu cennych dla nich zwolnień i ulg, takich jak na przykład „Mały ZUS Plus”.
Pokaż więcej
Od początku października można starać się o zwolnienie ze składek płaconych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Wprowadzenie takiej możliwości zapowiadano jeszcze w kampanii wyborczej, a teraz tak zwane „wakacje od ZUS” stały się rzeczywistością. By wstrzymać płacenie składek na jeden miesiąc wystarczy złożyć wniosek. Cała procedura trwa dosłownie chwilę.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje się do oskładkowania umów-zlecenie i o dzieło. To duża zmiana dla milionów Polaków. Wiele osób zastanawia się, co dalej ze studentami, którzy do tej pory nie odprowadzali żadnych składek, jeśli tylko nie ukończyli 26. lat. Ekspert ostrzega: ”to dla nich bilet do XIX wieku”.
W listopadzie 2024 r. wchodzi w życie ustawa dotycząca wakacji od ZUS. Dzięki temu przedsiębiorcy mają szansę zdobyć zwolnienie ze składek za grudzień 2024 roku, a później od razu za styczeń 2025 roku. Jak to zrobić? Aby złożyć odpowiednie wnioski. Żeby maksymalnie skorzystać z ustawy, mamy tylko 30 dni. Jeżeli przegapimy termin, za jeden miesiąc będziemy musieli zapłacić.
ZUS to nie jest piramida finansowa. Z tym określeniem nie mamy nic wspólnego. Niektórzy używają takich skrótów myślowych, jednak są one dalekie od prawdy — mówił Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zapowiada się ciężki rok dla wszystkich Polaków, którzy prowadzą własne firmy. Stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest jasne — przedsiębiorcy muszą przygotować się na podwyżki. Wzrośnie podstawa składek ZUS, a przyczyna jest jedna. Jest też jeden sposób, by tej opłaty uniknąć.
Lewica chce, by publiczną opiekę zdrowotną finansować nie ze składek, lecz z podatku, którym miałyby także zostać objęte przedsiębiorstwa. Postulowane jest także zniesienie tytułów do ubezpieczeń na rzecz powszechnej opieki. Pomysł spotkał się z krytyką, także ze strony minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
Lewica przygotowuje odpowiedź na postulowane przez Trzecią Drogę zmiany w finansowaniu publicznej opieki zdrowotnej. Zamiast obniżania składki przedsiębiorcom, co jeszcze bardziej uszczupliłoby i tak niskie w skali UE nakłady Polski na zdrowie, Lewica proponuje niemałą, złożoną z trzech elementów rewolucję.
Rosną wydatki na obcokrajowców; w 8 lat na same zasiłki chorobowe wzrost szacowany jest na ponad 330 mln złotych. Nowy raport ZUS i kluczowe wnioski.
Wiemy już, jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się wyższa składka ZUS, ale na tym nie koniec. Nowy rok będzie również początkiem specjalnego programu. Przedsiębiorcy długo na to czekali.
Czerwcowa waloryzacja emerytur zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią narastają pytania o podwyższanie wypłat świadczeń w kolejnych latach. Jak się okazuje, wiele osób może już teraz liczyć na dodatkowe wypłaty kilkuset złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że w przyszłym roku seniorzy nie zobaczą już tak korzystnych zmian na swoich kontach.
Do rocznej waloryzacji składek emerytalnych zostało tylko kilka dni. Wiemy już, jakiej dokładnie podwyżki mogą spodziewać się Polacy. Z tej okazji ZUS ma radę dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla pań. Lepiej to zrobić przed przejściem na emeryturę.
Tylko do poniedziałku 20 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje czas na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. Ci płatnicy, którzy będą mieli nadpłatę, mogą liczyć na szybki zwrot pieniędzy. Stanie się to jednak tylko, jeśli petent dotrzyma konkretnie określonych terminów. Wyjaśniamy wszystko, co koniecznie trzeba wiedzieć.
Potężne, a w niektórych przypadkach i historyczne, składki ZUS w 2025 r. niektórych przedsiębiorców mogą postawić przed pytaniem; czy warto? Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich opublikował modelowe wyliczenia; wiemy, ile mogą wynieść składki ZUS dla przedsiębiorców w 2025 r.
W przyszłym roku Polacy zapłacą wyższą składkę ZUS. Opłata znów pójdzie w górę, a podwyżka uderzy w kieszenie osób prowadzących działalność gospodarczą. Pojawiły się pierwsze wyliczenia w sprawie wysokości składki. Przedstawiamy szczegóły.
Ważna informacja dla przedsiębiorców w związku z nadpłaconymi składkami w ZUS. Zakład ma zwrócić pieniądze. Ważne, by spełnić jeden kluczowy warunek. Co trzeba wiedzieć?
Jak wyliczana jest emerytura? Comiesięczne świadczenie społeczne trafia do nas pod paroma warunkami: i nie jest to tylko osiągnięty wiek, czy przepracowana liczba lat. Co składa się na emeryturę i jak ZUS nam ją wyliczy?
Już od 1 stycznia 2025 r. od każda umowa zlecenie i umowa o dzieło będzie podstawą do odprowadzenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To jeden z elementów walki z zatrudnianiem na mocy umów cywilnoprawnych, która jest warunkiem przekazania Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Co zrobić, by nie mieć małej emerytury? Ta kwestia spędza sen z powiek nie tylko osobom zbliżającym się do wieku emerytalnego. Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta – istnieje kilka czynników, które zaważą o wyższej kwocie tego świadczenia.
Szykują się ogromne zmiany związane z składkami ZUS. Nowy projekt rządowy zakłada, że kolejne osoby zostaną zwolnione z opłacania składek. Celem nowych przepisów jest dopasowanie zasad do realiów małych przedsiębiorców.
System emerytalny w Polsce kryje wiele pułapek, których często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jedną z istotnych kwestii jest wpływ chorowania na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego. Częste zwolnienia lekarskie mogą mieć znaczący wpływ na nasze zabezpieczenie finansowe po przejściu na emeryturę.
Konflikt w rządzącej koalicji skutkuje zatrzymaniem planowanych zmian w składce zdrowotnej, a obietnica obniżenia opłat dla przedsiębiorców stoi pod znakiem zapytania. Polska 2050 domaga się rozszerzenia systemu ryczałtowej składki także na pracowników etatowych, co miałoby kosztować budżet państwa kilkanaście miliardów złotych. Tymczasem, resorty finansów i zdrowia proponują opłaty na obecnych zasadach, co prowokuje konflikt wewnątrz koalicji.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się nowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane od stycznia br. Jak przekazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, do WZON-ów wpłynęło już ponad 150 tys. wniosków o finansowe wsparcie. Właśnie dlatego resort podjął decyzję o nowelizacji przepisów tak, aby usprawnić działanie systemu. Jednym z wyzwań, z jakimi wciąż mierzą się instytucje państwowe, jest składanie przez zainteresowanych dokumentów papierowych, zamiast korzystania z drogi elektronicznej.
Jakiś czas temu zostało zapowiedziane wprowadzenie programu, który zapewni przerwę w płaceniu składek ZUS. Koszty pokryje wówczas budżet państwa, choć nie obejmie to składki zdrowotnej. Wiadomo już, kto konkretnie będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS. Przedstawiamy szczegóły.
Na kolejne podwyżki opłat muszą się przygotować przedsiębiorcy. W bieżącym roku nie przewidziano bowiem zmian co do zasad, które zostały wprowadzone dwa lata temu w ramach Polskiego Ładu.
Nowy rok przyniósł niemałe zmiany dla przedsiębiorców. Wraz ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w górę poszły poszczególne składki ZUS. Ponadto, od 1 stycznia więcej wynosi także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Prowadzący działalność gospodarczą z pewnością nie mają powodów do zadowolenia. My zaś prezentujemy dokładne wyliczenia.
Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie wakacji od składek ZUS. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało więcej szczegółów dotyczących tego rozwiązania. Wskazano, kto dokładnie będzie mógł skorzystać z tej ulgi.
Jakiś czas temu rząd Donalda Tuska zapowiedział wprowadzenie nowego programu “Wakacje od ZUS”. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, ile takie rozwiązanie będzie kosztowało. Okazuje się, że kwota jest niebywale wysoka.
Zaskakujące słowa padły z ust prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jej opinii, system składek emerytalnych potrzebuje reformy. Zwłaszcza w kontekście umów zleceń.