BiznesINFO.pl
Emerytury stażowe znów rozważane przez rząd

Biznes Info

Emerytury stażowe znów na stole. W kwietniu zapadnie ostateczna decyzja

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Emerytury stażowe mogą znaleźć się w programie Nowy Polski Ład, co jest sporym zaskoczeniem. Jeszcze bowiem kilka tygodni temu prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała, że pomysł nie ma żadnej racji bytu, ponieważ jest zbyt kosztowny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są emerytury stażowe

  • Kto planował wprowadzić emeryturę stażową

  • Co na temat emerytur stażowych sądzi prezes ZUS

Emerytury stażowe znów na stole

Emerytury stażowe mogą znaleźć się w rządowym programie Nowego Polskiego Ładu, który miał być ogłoszony w sobotę. Jego prezentacja została przesunięta, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że znalazły się w nim propozycje zmian w systemie emerytalnym.

Zmiany mają dotyczyć prawdopodobnie zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Jest to istotna informacja dla seniorów, ponieważ takie zmiany obejmowałoby również emerytury do 2,5 tys. miesięcznie.

W niedzielę Fakt donosił, że na stół kancelarii premiera trafił wniosek dotyczący wprowadzenia emerytur stażowych. O tych już swojego czasu było głośno, a na ich wprowadzenie naciska środowisko związkowców, z Solidarnością na czele.

Emerytury stażowe ze sporym ryzykiem

Emerytury stażowe są tematem, o którym robi się co jakiś czas głośno. Ostatnio wcześniejsze emerytury były jednym z punktów prezydenckiego projektu. Zgodnie z założeniami emerytura stażowa miałaby przysługiwać kobietom, które przepracowały 35 lat i mężczyznom, którzy pracowali przez 40 lat.

Wprowadzenie emerytur stażowych miało być uzupełnieniem obecnego systemu emerytalnego, zgodnie z którym na emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat. Są bowiem osoby, które rozpoczęły pracę bardzo wcześnie. W ich przypadku może się okazać, że w momencie uzyskania wieku emerytalnego - jeśli zaczęli pracę jeszcze jako nastolatkowie - ich staż pracy może dobijać pięćdziesięciu lat zamiast czterdziestu.

Obietnica Andrzeja Dudy nie została jednak spełniona, mimo mocnych nacisków ze strony związków zawodowych. OPZZ przekazały nawet prezydentowi nawet własny projekt wraz z ekspertyzą dr hab. Ryszarda Szarfenberga.

Obciążenie dla budżetu

Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ podczas rozmowy z Interią zaznaczał, że możliwość skorzystania z emerytur stażowych jest niezwykle ważna przede wszystkim dla osób, które w bardzo wczesnym wieku zaczęły wykonywać ciężką pracę fizyczną.

Tacy pracownicy, zdaniem OPZZ, powinni mieć prawo przejść na świadczenie emerytalne wcześniej niż dopiero po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. To pociągnęłoby jednak za sobą konsekwencje. M.in. obniżenie wieku emerytalnego dla pewnej grupy i znaczne obciążenie dla budżetu państwa. Niewątpliwie też pojawiłby się problem jeszcze mniejszych kwot przelewów świadczeń emerytalnych.

Kilka tygodni temu prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała w rozmowie z Interią, że jej zdaniem temat emerytur stażowych przeszedł już do historii. Twierdzi bowiem, że przechodzenie na emerytury stażowe miałoby negatywny wpływ na wysokość uzyskiwanych świadczeń, a ponadto znacznie obciążyłyby Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i budżet państwa.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >