Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fala ciepła zaleje Polskę, ale wiosna zastawia pułapkę. W tych miejscach zrobi się niebezpiecznie
Julia Bogucka
Julia Bogucka 04.03.2025 11:09

Fala ciepła zaleje Polskę, ale wiosna zastawia pułapkę. W tych miejscach zrobi się niebezpiecznie

Pogoda marzec
fot. Marek BAZAK/East News

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, na co wskazuje pogoda za oknem. Wraz z marcem pojawią się duże zmiany, a mądrości ludowe ponownie staną się aktualne. Niestety, oprócz cieplejszych dni, Polska będzie musiała zmierzyć się także z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Synoptycy zapowiadają nie jedną, lecz dwie silne wichury, które mogą stanowić zagrożenie, szczególnie dla mieszkańców określonego regionu. To niepokojące prognozy, które wymagają wzmożonej uwagi i ostrożności.

Marzec może zachwycić słońcem

Jeśli sięgniemy pamięcią kilka tygodni wstecz, przypomnimy sobie, że styczeń był najcieplejszy w historii pomiarów. W przypadku lutego sytuacja miała się jednak zgoła inaczej. Przez dużą część miesiąca w większości Polski mieszkańcy doświadczyli silnego mrozu, który po delikatnej zimie okazał się być dużym zaskoczeniem. Dopiero ostatnie dni pokazały dodatnie temperatury.

luty.jpg
Fot. Igor Martsenyuk/Getty Images/CanvaPro

Właśnie pojawiły się pierwsze prognozy pogody na marzec, które dla wielu osób początkowo mogą się wydawać całkiem optymistyczne. Nie każdy jednak będzie zadowolony, w tej drugiej grupie zapewne znajdą się między innymi rolnicy. Druga połowa miesiąca przyniesie zmianę. Po raz kolejny zostanie udowodnione, że nic nie jest na stałe.

Pierwsze dni marca w wielu miejscach w Polsce będą wciąż dość chłodne, a niektórych miejscach mogą się pojawić nawet przelotne opady śniegu. W kolejnych dniach sytuacja ulegnie znaczącej modyfikacji.

Wojtek Kardyś, Iwona Pruszyńska, Kamil Porembiński
Twoje konto pożywką dla ruskiej propagandy. Oszuści tylko czekają na Twój błąd
Od jutra drastyczne zmiany w przychodniach. Lekarz zada dwa pytania: pacjenci oburzeni Ustawa o związkach partnerskich w nowej wersji. Szykują się zmiany, mają chronić polskie rodziny

Taka pogoda czeka nas w marcu. IMGW ostrzega przed silnym zjawiskiem

Na terenie Polski w ciągu marca zostaną odnotowane prawdopodobnie bardzo niewielkie opady. Szczególnie dotyczy to pierwszych tygodni, kiedy w niektórych miejscach prognozowane jest zaledwie kilka milimetrów deszczu. Wiele wskazuje jednak na to, że temperatury znacząco wzrosną. Już lada dzień na termometrach zobaczymy wartości sięgające nawet 4-5 st. C na północnym wschodzie, w głębi kraju zatrzyma się na ok. 3 st. C.

marzec.jpg
Fot. pelicankate/Getty Images/CanvaPro

Jeszcze w pierwszej połowie marca wielu Polakom uda się poczuć w powietrzu prawdziwą wiosnę. Wskazują na to najnowsze prognozy, według których w szybkim tempie wartości na termometrach zaczną rosnąć, a słońce chętnie zajrzy do okien. Już 10 marca wiele wskazuje na to, że w niektórych rejonach temperatura osiągnie nawet 15 st. C, prognozuje się nawet wyniki o pięć stopni wyższe.

Również noce przestaną w końcu straszyć mrozem. Zakończą się poranki ze skrobaczką w dłoni, a pierwsze rośliny zaczną się budzić na wiosnę. Mimo to rolnicy będą niepocieszeni tym, co przyniosą najbliższe tygodnie. Wiele wskazuje na to, że silne słońce i brak opadów sprawią, że susza utrzyma się na dłużej. 

To jednak nie wszystko, gdyż już w najbliższych godzinach wichury uderzą z pełną siłą w północne i północnowschodnie województwa. Gdzie zawieje najmocniej?

Zobacz: Dodatkowe pieniądze dla seniorów. ZUS zlecił pierwsze przelewy, lepiej sprawdź konto

Marzec przeminie zgodnie z powiedzeniem? Ten region Polski nawiedzą potężne wichury

Wszyscy znają słynne przysłowia o miesiącach, które mimo zmian klimatycznych wciąż wydają się być aktualne. Wiele wskazuje na to, że w marcu również potwierdzi się mądrość ludowa, a garniec pogodowy będzie bardzo silnie wymieszany. 

IMGW ogłosiło ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw pomorskiego (powiaty: nowodworski, gdański, kartuski, pucki, wejherowski, pucki, lęborski, słupski, bytowski) i zachodniopomorskiego (powiaty: koszaliński i sławieński). W regionach objętych alertami przewidywane są silne zachodnie wiatry, osiągające średnią prędkość do 50 km/h. W najsilniejszych porywach prędkość wiatru może wynieść nawet 85 km/h. 

Objęte alertem są również największe miasta regionu — Sopot, Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Koszalin. W trosce o bezpieczeństwo zawieszono kursowanie promu przy Moście Siennickim w Gdańsku. Meteorolodzy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności.

Z kolei na drugą połowę miesiąca prognozuje się umocnienie wyżów nad Europą, co może ponownie przynieść znaczące ochłodzenie. Temperatura wciąż powinna wskazywać wartości w granicach 10 st. C, jednak zmiana w pogodzie będzie wyraźnie zauważalna. Prawdopodobieństwo pojawienia się nad Polską zimnego powietrza z północy również nie jest wykluczone i pojawia się w najnowszych prognozach pogody. To wtedy na krótki czas możemy mieć do czynienia ze znacznym ochłodzeniem, kiedy temperatura będzie sięgała ledwo kilka stopni powyżej zera w ciągu dnia, nocą może powrócić wówczas mróz.

Na drugą połowę marca są również przewidywane przelotne opady deszczu oraz śniegu, co ponownie przypomni nam aurę zimy. Takie zjawiska na dłuższą metę mogą mieć wyraźny wpływ na roślinność, która dopiero zacznie się budzić do życia. Ponowne ochłodzenie może zniszczyć wiele z nich.

Warto pamiętać, że wiosna dopiero się do nas zbliża, nie ma co więc oczekiwać niezwykłych wzrostów temperatur. Luty pokazał nam, że znaczące ocieplenie w zimowych miesiącach wciąż nie jest taką oczywistością, a prognozy potwierdzają, że w marcu rzeczywiście jest jak w garncu.