Fiat i PSA połączą siły, powstanie nowa marka. Kierowców czeka ogromna zmiana
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Peugeot Citroen Opel DS (PSA) ostatecznie potwierdziły krążące od dłuższego czasu informacje o fuzji obu grup. Marka Stellantis ma być używana jako nazwa korporacyjna. Geneza nazwy odwołuje się do słowa "stello", które znaczy "rozjaśniać gwiazdami". W planach jest także prezentacja nowej grupy. Zaznaczono także, że nazwy producentów znajdujących się w składzie grup FCA i PSA nie ulegną zmianom.
Fiat Chrysler Automobiles łączy się z Peugeot Société Anonyme
Planem obu grup jest współpraca w kwestii rozwoju pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Marki należące do FCA, jak i do PSA planują współdzielić ze sobą technologię, jednostki napędowe i platformy. Ujednolicona produkcja zakłada, że 2/3 aut ma być zbudowana na dwóch platformach, które będą dostosowane do kompaktów oraz aut klasy średniej.
Stellantis ma poważne plany, jak podaje Dziennik, nowa grupa liczy na sprzedaż na poziomie 8-9 milionów samochodów, przychody na poziomie 170 miliardów euro oraz zysk operacyjny przekraczający 11 miliardów euro. Dzięki fuzji powstanie drugi co do wielkości koncern motoryzacyjny, który będzie rywalizował głównie z zajmującym pierwsze miejsce koncernem Volkswagen AG.
Obie grupy mają w Polsce swoje fabryki
W skład FCA wchodzą marki takie jak Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Ram i Maserati, a w przypadku FCA Peugeot, Citroen, DS, Opel oraz Vauxhall. Ten ogromny wachlarz producentów, będzie działał teraz pod sztandarem grupy Stellantis.
1 . Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości 2 . Zakonnica myślała, że pozostanie anonimowa? "Wstyd mi, że katolickie Pilzno ma odwagę głosować na zarazę"
Warto zaznaczyć, że zarówno FCA i PSA mają liczne fabryki w Polsce. Największa z nich znajduje się Tychach, w których produkuje się Fiata, oraz Abartha 500 i Lancię Ypsilon. Pozostałe znajdują się w Bielsku-Białej (fabryka silników) oraz w Sosnowcu i Skoczowie (fabryki części). Z kolei do grupy PSA należą zakłady Opla w Gliwicach, w których produkowane będą auta dostawcze oraz w Tychach, w których produkuje się silniki.