BiznesINFO.pl Energetyka Finlandia nagle rezygnuje z rosyjskiego reaktora. Rosatom skomentował sprawę
pixabay

Finlandia nagle rezygnuje z rosyjskiego reaktora. Rosatom skomentował sprawę

2 maja 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Finlandia planowała zbudować nad Zatoką Botnicką elektrownię jądrową Hanhikivi we współpracy z rosyjskim RAOS Project, należącym do Rosatomu. Zajmujący się inwestycją fiński koncern Fennovoima poinformował jednak, że zrywa współpracę z Rosjanami. Rosatom zareagował oświadczeniem.

Fennovoima ogłosiła w poniedziałek na stronie internetowej projektu Hanhikivi 1, że zrywa współpracę z rosyjskim RAOS Project. Jako powód Finowie wskazują znaczne opóźnienia oraz wojnę na Ukrainie, które stanowi "dodatkowe ryzyko dla projektu" .

Finowie uderzają w interesy Rosjan

Jak podaje Business Insider, wartość projektu szacowana jest na 7 mld euro , będzie więc to znacząca strata dla Rosatomu, a tym samym dla budżetu Rosji na działania wojenne.

- Decyzja o rozwiązaniu umowy EPC z RAOS Project nie jest podejmowana pochopnie. W tak dużym projekcie pojawiają się spore zawiłości, a decyzje podejmowane są dopiero po dokładnych przemyśleniach. W pełni zdajemy sobie sprawę z negatywnych skutków i dokładamy wszelkich starań, aby je złagodzić - oświadcza prezes zarządu Fennovoima Esa Härmälä.

Rosatom także wydaje oświadczenie

Specjalne oświadczenie w sprawie zerwania współpracy przez fińską firmę energetyczną wydał również rosyjski Rosatom.

" Powody tej decyzji są dla nas zupełnie niewytłumaczalne . Projekt posuwa się naprzód i nawiązaliśmy dobre relacje robocze z naszym klientem, o czym dyrektor generalny Fennovoima wielokrotnie informował akcjonariuszy i media." - podkreśla Rosatom w wydanym komunikacie.

Rosatom odpiera również zarzuty Finów, jakoby przy projekcie miały miejsce opóźnienia: " RAOS Project skrupulatnie wywiązał się ze wszystkich swoich zobowiązań , w tym przygotował kluczowe dokumenty wymagane przez regulatora do wydania pozwolenia na budowę zakładu Hanhikivi 1." W oświadczeniu Rosjan czytamy również, że największym udziałowcem projektu jest firma RAOS Voima, w której 100 proc. udziałów należy na Rosatomu. Udział RAOS Voima w projekcie stanowi 34 proc.

Rosatom jest spółką państwową założoną w 2007 przez Władimira Putina. Firma jest największym na świecie dostarczycielem wzbogaconego uranu , niezbędnego do działalności elektrowni jądrowych.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat