Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Technologie > Fiskus masowo blokuje konta Polaków. Kto może mieć problem?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.01.2024 13:51

Fiskus masowo blokuje konta Polaków. Kto może mieć problem?

urząd skarbowy
Fot. flickr/Tomasz Czerko, (CC BY 2.0)

Urzędy skarbowe mają systemowo nadużywać mechanizmu blokowania rachunków bankowych. Doradcy podatkowi przestrzegają, że częstotliwość dokonywania działań wskazuje na nadużycia, a wszystko to odbija się na samych przedsiębiorcach – zastosowanie blokad często jest równoznaczne z upadkiem działalności.

System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej nadużywany

„Rzeczpospolita” przytacza opinie ekspertów dotyczące wykorzystania w Polsce mechanizmu STIR. Jako System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej miał on służyć urzędom skarbowym do zabezpieczania środków, gdy dochodzi do podejrzenia przestępstw gospodarczych. Według ekspertów w praktyce STIR jest przez fiskusa nadużywany.

Według doradcy podatkowego Mariusza Korzeby w Polsce mamy do czynienia z sytuację, kiedy odcinający podatników od rachunków bankowych STIR staje się zabawką w rękach urzędników. Coś, co jest potężnym orężem stanowiącym o bycie lub niebycie całych przedsiębiorstw i sytuacji nie tylko właścicieli, ale przecież również pracowników, jest wykorzystywane nagminnie i bezrefleksyjnie.

Urząd Skarbowy uruchomił nową funkcję w serwisie internetowym. Można z niej już korzystać

Blokada konta powinna być ostatecznością

Wtóruje mu Jerzy Martini, doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy. Zwraca on uwagę, że konta są zamrażane już w momencie, kiedy nie wiadomo jeszcze w ogóle, czy doszło do jakiejś zaległości podatkowej bądź też nie ustalono jej wysokości. Jako przyczynę nadużyć Martini wskazuje zwyczajne lenistwo urzędników – STIR to najprostsze narzędzie, a tych, którzy się nimi posługują, nie interesują konsekwencje, ani to, że przedsiębiorstwo może upaść.

Martini nazywa blokadę konta wynikające z mechanizmu STIR rozwiązaniem atomowym. Stosowane powinno być zatem w absolutnej ostateczności, gdy zawiodły wszelkie inne instrumenty. Tymczasem dziś fiskus działa w sposób, w którym STIR jest uruchamiany w pierwszej kolejności, a dopiero później podejmuje się działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy.

Nadzieja w ministrze finansów i NSA

Eksperci upatrują nadzieję w działaniach nowego rządu, ale też Najwyższego Sądu Administracyjnego. Ten mógłby uchwalić odpowiedni porządek wykorzystywanych mechanizmów, tak aby użycie STIR-u stanowiło ostateczność. Zmianę podejścia mógłby także wymusić resort finansów, który mógłby wymusić ograniczenie zastosowań do pierwotnych – walki z karuzelami VAT.

Źródło: rp.pl

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty