Kupujesz zabawki dla dzieci na popularnych platformach internetowych? Dokładnie sprawdź, skąd pochodzi zamówiony towar. Stowarzyszenie producentów zabawek Toys Industry of Europe (TIE) sprawdziło niedawno ponad 100 zabawek od sprzedawców z UE i spoza krajów wspólnoty na 10 różnych platformach internetowych. Wyniki badania były zatrważające. Oto, co znalazło się w zabawkach.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował komunikat ws. naboru wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Ważna wiadomość jest taka, że będzie można je składać nie tylko w placówkach ZUS-u, ale też przez internet. Wnioski zaczną być przyjmowane od jutra, czyli 5 października br.
Na początku września Departament Sprawiedliwości USA poinformował o przejęciu 32 domen wykorzystywanych przez Federację Rosyjską do działań dezinformacyjnych o kryptonimie “Sobowtór”. Oczywiście nie zahamowało to działań Kremla, który przez cały wrzesień prowadził operacje opiniotwórcze w Polsce. Do rosyjskich działań wykorzystano nawet wypowiedzi szefa polskiego MON?
Google nie porzuciło swoich planów usunięcia nieaktywnych kont w swoich usługach i zgodnie z harmonogramem już za kilka dni rozpocznie czystki. Wyjaśniamy, jak uniknąć problemów oraz kiedy można spodziewać się usunięć. Sposób na zachowanie dostępu do rzadko używanych skrzynek jest banalny.
Służby Izraela jako pierwsze dokonały cyberataku skutkującego fizycznym zniszczeniem infrastruktury wroga - w 2011 r. dokonały z użyciem malware Stuxnet sabotażu irańskiego programu atomowego. Dziś po raz drugi zapisują się w historii cyberwojny - członkowie Hezbollahu w Libanie zostali zaatakowani z użyciem własnych pagerów, które Żydzi mieli zdalnie doprowadzić do wybuchu.
Podczas gdy media zalewają dramatyczne doniesienia o kolejnych zalewanych przez wodę obszarach, wiele osób może się zastanawiać czy ich okolicy grożą podobne zagrożenia. Inne osoby mogą rozważać kupno domu lub mieszkania na terenach zalewowych, a ich deweloper twierdzi, że… ryzyka powodzi nie ma. Jednym i drugim pomóc może specjalna mapa przygotowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Biało-czerwoni mecz z Chorwacją rozpoczną w niedzielę o godzinie 20:45. Spotkanie rozegrane zostanie w ramach rozgrywek grupowych Ligi Narodów. Po meczu otwarcia, przed polskimi kibicami o dziwo nie zwyczajowy mecz o wszystko. W czwartek nasi piłkarze pokonali bowiem Szkocję 3:2. Transmisję meczu z Chorwatami będzie można oglądać bezpłatnie. Gdzie będzie dostępna?
YouTube wprowadza nowe funkcje, które mogą zmienić sposób korzystania z platformy przez najmłodszych użytkowników i ich rodziców. Zmiany mają na celu poprawę kontroli nad tym, co dzieci oglądają w sieci. Jakie nowości czekają na rodziców?
Pod koniec sierpnia na płycie paryskiego lotniska Le Bourge zatrzymany został Paweł Durow, twórca medium społecznościowego VKontakte i komunikatora Telegram. Krótko po tym postawiono mu bardzo poważne zarzuty, m.in. współudział w organizacji aktów terrorystycznych. O tym, że Durow zdecydował się na współpracę z francuskimi służbami, mogą świadczyć subtelne zmiany, jakie właśnie zaszły w dokumentacji Telegrama. Mogą, ale nie muszą.
Usuwanie treści w internecie nie będzie wymagało zgody sądu - jeszcze przed kilkoma laty taka deklaracja szefa rządu zapewne poskutkowałaby protestami na miarę tych z 2010 r., ws. ACTA. W nowej, wojennej rzeczywistości nie robi to już jednak wrażenia. O nowych regulacjach w zakresie cenzury treści w internecie poinformował premier Donald Tusk.
Biało-czerwoni mecz ze Szkodami rozpoczną w czwartek o godzinie 20:45. Spotkanie rozegrane zostanie w ramach rozpoczynających się właśnie rozgrywek grupowych Ligi Narodów. To oznacza, że polscy kibice będą się mogli cieszyć z meczu najmniej kosztownego jeśli chodzi o nerwy – meczu otwarcia. Wiemy gdzie będzie go można obejrzeć bezpłatnie.
Stało się coś, co przewidywaliśmy jeszcze pod koniec czerwca. Rada Europejska wznawia prace nad tzw. Chat Control, czyli projektem unijnego nadzoru nad szyfrowaną komunikacją. Po fiasku w gromadzeniu większości podejmowana jest kolejna próba przeforsowania prawa, które postrzegane jest jako inwigilacja komunikacji elektronicznej w UE. Kto ma rację?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił nowy serwis, który ma zastąpić dotychczasowy PUE. Mowa o stronie eZUS, która ma być początkiem gruntownej (i potrzebnej) modernizacji. Na razie jednak nowości widać tylko na pierwszy rzut oka - wystarczy zajrzeć nieco dalej, by zdać sobie sprawę, że zmiany to na razie głównie kosmetyka.
Szef i rzeczniczka Instagrama potwierdzają; w strukturach trwają zaawansowane testy nad nową identyfikacją wizualną głównego feed'u Instagrama, czyli siatki zdjęć. Już niedługo efekt pracy pionu technicznego zobaczysz na własnym telefonie. Co i kiedy się zmieni?
Cyfryzacja usług publicznych w Polsce, choć nie bez potknięć, postępuje. Dostęp do części usług publicznych uzyskujemy za pomocą mObywatela, pandemia przyśpieszyła częściową cyfryzację publicznej opieki zdrowotnej, co widać po rozbudowie funkcjonalności aplikacji mojeIKP. Postępy widać w ostatnim czasie także w cyfrowych usługach dostarczanych w ramach e-Urzędu Skarbowego. Niedawno pojawiła się tam przydatna możliwość wygenerowania raportu podatnika, a już zapowiedziano kolejne duże nowości. Funkcje, nad którymi pracuje ministerstwo finansów, przydadzą się nie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Wręcz przeciwnie, skorzystać będzie mógł w zasadzie każdy podatnik.
Produkty firmy Proton, na czele pocztą elektroniczną Proton Mail, cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale też uznaniem użytkowników. Przekonał ich mocną kryptografią oraz tym, że dane są przechowywane na szwajcarskich serwerach. Tam dostęp służb przebiega według transparentnych procedur, musi mieć ważne uzasadnienie, a nadzór z użyciem narzędzi podobnych do Pegasusa wobec własnych obywateli jest nie do pomyślenia. Proton Mail nie jest jednak bezpieczną przystanią dla cyberprzestępców, lecz ważnym narzędziem pracy faktycznie umożliwiającym ochronę tajemnicy korespondencji, jak i tożsamości uczestników komunikacji. Teraz Proton zdecydował się na udostępnienie nowego narzędzia, z którego, podobnie jak z poczty, można korzystać całkowicie za darmo.
Na początku sierpnia Departament Sprawiedliwości USA orzekł, że Google nadużywa pozycji lidera na rynku wyszukiwarek internetowych i stosuje praktyki monopolowe. Sędzia Amit Mehta przeanalizował operacje Google i stwierdził, że znaczna część działań korporacji nie byłaby możliwa, gdyby rynek wyszukiwarek nie został zmonopolizowany. Google zapowiedziało apelację i zapewne jeszcze wiele czasu minie, zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta uprawomocnionym wyrokiem, niemniej już teraz amerykański wymiar sprawiedliwości rozważa dalsze kroki. Korporacja Alphabet, do której należy Google, może zostać zobowiązana przez amerykańską administrację do likwidacji spółki i rozbicia biznesu wyszukiwarek na mniejsze podmioty.
W zamierzchłych czasach, kiedy największym problemem z internetem był Internet Explorer, a nie big tech i media społecznościowe, dużą popularność zdobyła w Polsce przeglądarka Mozilla Firefox. W szczytowym okresie udziały w rynku przekraczały 30 proc., co czyniło Firefoksa najpopularniejszym programem w swojej kategorii. Dla wielu był on także wprowadzeniem do nowoczesnego internetu, pełnego dynamicznych treści i multimediów, czego nie oferowała przestarzała domyślna przeglądarka Windowsa. Choć od tego czasu popularność Firefoksa drastycznie stopniała, to prawdziwe problemy dopiero przed nim. Przyczyną, jak zazwyczaj, jest Google.
Już za 85 dni Amerykanie wyłonią swojego prezydenta na kolejną kadencję. Nastroje wśród wyborców na razie nie pozwalają na wyłonienie faworyta, zwłaszcza że w zasadzie bezustannie zachodzą wydarzenia, które mogą wpłynąć na sukces lub porażkę, tak Donalda J. Trumpa, jak i Kamali Harris. Kolejne z nich będzie miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Rozmowę z kandydatem Republikanów przeprowadzić ma dzisiejszy jego zwolennik, który w poprzednich wyborach wspierał jednak Joe Bidena. W serwisie X będzie można obejrzeć na żywo transmisję rozmowy Donalda J. Trumpa i Elona Muska.
Powraca temat dostępności w sieci treści dla osób pełnoletnich. Wzięcie go pod lupę zapowiedział sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Michał Gramatyka. Poseł Trzeciej Drogi poinformował, że złoży projekt ustawy, która drastycznie ograniczy dostęp do treści o charakterze pornograficznym w internecie. Co chcą wprowadzić politycy?Z tego tekstu dowiesz się:● Co o treściach dla dorosłych w sieci myśli polityk Trzeciej Drogi.● Jakie ograniczenia chce wprowadzić.● W jaki sposób miałoby się uzyskiwać dostęp do treści.● Jak może to zagrozić prywatności i bezpieczeństwu w sieci.● Kiedy pojawi się projekt ustawy.
Agencja Wywiadu powołana jako cywilny wywiad zagraniczny siłą rzeczy pozostaje w cieniu innych służb, jednak utrzymuje aktywność w mediach społecznościowych. Kształtuje tam swój pozytywny wizerunek, edukuje o historii polskiego wywiadu oraz publikuje treści kierowane do osób, które rozważają pracę w wywiadzie. W ostatnim czasie pojawiły się tam także treści edukujące obywateli w zakresie cyberbezpieczeństwa i dobrych praktyk, które mogą przełożyć się na zwiększenie ochrony ich prywatności. Dzisiejsza porada świadczy jednak o czymś, co jest plamą na wizerunku każdego wywiadu - AW dysponuje informacjami, które są dalece nieaktualne.
O ile decyzje podejmowane przez Komisję Europejską mają w dużej mierze wpływ wyłącznie na to, jak korporacje big tech działają na terenie UE, to właśnie zapadł wyrok, który może w skali globalnej zmienić to, jak działa największa wyszukiwarka w internecie. Departament Sprawiedliwości orzekł, że Google poprzez stosowane w niej praktyki narusza prawo, nadużywa pozycji lidera i monopolizuje rynek. Google będzie musiało się zmienić, co z pewnością odczujemy wszyscy, a Donald Trump, którego szanse na powrót do Białego Domu są bardzo duże, zapowiada, że jeśli korporacja nie porzuci swoich dotychczasowych praktyk, to za jego rządów może zostać… zlikwidowana.
Popularna platforma do internetowych zakupów ogłosiła ważne zmiany w regulaminie. Wejdą w życie jeszcze w sierpniu i trwale wpłyną na korzystanie z OLX. Wielu kupujących zainteresuje przede wszystkim jedna nowość. Na jej wprowadzenie czekali od lat.
Popularna platforma, która oferuje usługi w zakresie rezerwacji miejsc w hotelach i pokojach gościnnych stosuje nieuczciwe praktyki handlowe, a do tego nie respektuje unijnych przepisów. Takie zarzuty usłyszał Booking.com w Hiszpanii. Tamtejsza Komisja Rynków i Konkurencji nałożyła na platformę ogromną karę, która może odbić się również na użytkownikach w Polsce. W jaki sposób?Z tego tekstu dowiesz się:● O co chodzi w sporze z Booking.com,● Co zarzuca się platformie,● Jaką karę nałożono na Booking.com,● Jak sytuacja może wpłynąć na klientów w Polsce.
Nadchodzą odkładane wielokrotnie, ważne zmiany w przeglądarce Google Chrome. Ogromna część internautów utraci przez nie dostęp do swoich ulubionych rozszerzeń. Wśród nich bodaj największe kontrowersje wzbudza dodatek, który tylko w samej przeglądarce Google ma ponad 34 mln użytkowników. Co więcej, jest to dla nich program szczególnie cenny, bo służy na co dzień do blokowania reklam. Tym razem jednak decyzja jest ostateczna, co potwierdzają wyświetlane w przeglądarce powiadomienia.
Nadchodzą spore zmiany dla użytkowników Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczasowy model przestanie bowiem działać, a zastąpi go nowa, odświeżone wersja, która od tego czasu zyska też nową, bardziej intuicyjną nazwę - eZUS. Zmieni się wygląd platformy, ale i rozmaite zasady, w tym te dotyczące rejestracji i logowania. O czym powinni wiedzieć użytkownicy, których jest około 13 milionów?Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zmiany czekają PUE ZUS,● Co nowego znajdzie się w eZUS,● na jakie kroki powinni przygotować się użytkownicy.
Sezon urlopowy w pełni i do popularności wraca dość wyrafinowane, wieloetapowe oszustwo, którego paść mogą osoby planujące wyjazd urlopowy lub już przebywające na wakacjach. Próbę ataku jest rozpoznać tym trudniej, że nie dochodzi do fałszowania stron czy kopiowania tożsamości - wręcz przeciwnie, napastnicy korzystają z prawdziwych witryn należących do hoteli czy ośrodków wypoczynkowych i to w dużym serwisie używanym przez urlopowiczów na całym świecie. Ze względu na to, że zagrożenie czyha w kanałach komunikacji, którymi wcześniej mogliśmy kontaktować się z obsługą, specjalny komunikat wydał zespół CERT działający przy Orange Polska.
W minionym roku klienci firmy Vectra zgłaszali Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta możliwe nieprawidłowości w zapisach umów z dostawcą. Zawarto tam klauzulę jednostronnie przyzwalającą Vectrze na zmianę opłat zgodnie ze wskaźnikiem inflacji konsumenckiej publikowanym przez GUS. Toczy się aktualnie postępowanie w tej sprawie. Nie jest jednak pierwsza aktywność UOKiK w sprawie działalności spółki. Urząd poinformował właśnie o oddaleniu przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołania spółki Vectra od decyzji jeszcze z roku 2022. W rezultacie potwierdzono przewinienia Vectry i utrzymano wysoką karę finansową.