PKW podaje pierwsze informacje o frekwencji. Wielu z pewnością się zadziwi
Frekwencja może być wysoka
Dziś odbywają się wybory prezydenckie. Wygląda na to, że frekwencja może być wysoka. Polacy ruszyli do komisji i ustawiają się w kolejkach. W trakcie konferencji prasowej szef PKW odpowiedział na pytanie dotyczące kolejek powstających w komisjach. Jego zdaniem odpowiada za to parę czynników.
- Na pewno zaostrzone procedury sanitarne, dodatkowo więcej osób może chcieć oddać głos rano, ponieważ później może być duża temperatura - powiedział Sylwester Marciniak, cytowany przez Onet. Kiedy można spodziewać się więcej informacji o frekwencji?
Frekwencja dość duża
Czy epidemia koronawirusa wpłynie na dzisiejszą frekwencję? Patrząc po kolejkach do urn można przypuszczać, że nie. Przewodniczący PKW zapowiedział, że więcej informacji na temat frekwencji PKW poda w następnych godzinach. Marciniak stwierdził, że wstępnie można już powiedzieć, że frekwencja zapowiada się “dość duża”.
Szef Państwowej Komisji Wyborczej podkreślił, że wprowadzenie ograniczeń sanitarnych ze względu na epidemię koronawirusa doprowadziło do tego, że szybkość oddawania głosu jest znacznie niższa niż zazwyczaj.
Szef PKW: dalsze ograniczenia sanitarne nie powinny mieć miejsca
Marciniak przekazał też, że PKW zwróciła uwagę członkom obwodowych komisji wyborczej, że na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym może przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe w tym samym czasie. Z wyjątkiem członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych, międzynarodowych, a także gospodarza lokalu wyborczego.
- Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń, na przykład wpuszczanie do lokalu wyborczego po jednym wyborcy lub w takiej liczbie, że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz - zaznaczył cytowany przez Onet Marciniak.
Szef PKW dodał też, że przestrzeganie obostrzeń sanitarnych jest niezbędne, jednak środki ostrożności nie powinny iść za daleko.