Fundacje mogą stracić część przychodów. Chodzi o zbiórki plastikowych nakrętek
Niedługo akcje charytatywne w oparciu o zbiórki plastikowych zakrętek mogą przestać istnieć. Od 2024 roku ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej nakaz przytwierdzania wieczek do butelek i kartonów.
Zmiana w unijnych przepisach dotyczących opakowań
Od 2024 roku wszystkich producentów w Unii Europejskiej obejmie nakaz przytwierdzania wieczek do butelek i kartonów, informuje portal prawo.pl.
W praktyce oznacza to koniec zbiórek plastikowych nakrętek, które służyły wspieraniu akcji charytatywnych.
Niewielka strata
W rozmowie z portalem prawo.pl Szymon Dziak-Czekan ze stowarzyszenia Polski Recykling wyjaśnił, że zachęcanie do zbierania nakrętek miało na celu przede wszystkim edukację Polaków w zakresie odpowiedniego recyklingu plastikowych butelek.
Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw stwierdził natomiast, że środki finansowe uzyskiwane w ten sposób są stosunkowo niewielkie.
Jak czytamy na portalu Business Insider, cena za nakrętki plastikowe waha się od 0,5 zł do ok. 1 zł za kilogram, a aby uzbierać na zakup wózka inwalidzkiego trzeba ok. 12 ton nakrętek.
Popularna forma pomocy
Zakrętki z butelek, słoików, puszek itp. są zwykle zbierane w celu sprzedaży ich firmom recyklingowym, a uzyskane z tego dochody przeznaczane są na cele charytatywne.
Jest to stosunkowo prosta forma pomocy, ponieważ zakrętki można zbierać praktycznie wszędzie, w szkole, w pracy, w domu, a nawet na imprezach masowych. Ponadto, zbieranie zakrętek nie wymaga dużych nakładów finansowych ani specjalistycznej wiedzy, co sprawia, że jest to bardzo popularna forma pomocy.