Segregacja odpadów jest niezbędnym elementem ochrony środowiska. Często jednak zdarza się, że śmieci trafiają do niewłaściwych pojemników. Dobrym przykładem są paragony, które wbrew powszechnym przekonaniom, nie powinny być wrzucane tam, gdzie niestety najczęściej trafiają. Wyglądają jak papier, ale to tylko złudzenie. Gdzie zatem należy je wyrzucić? Oto odpowiedź.
Obowiązek odbioru butelek w sklepach ruszył o kilka miesięcy za wcześnie? Jedna sieć zaskoczyła klientów i już zapowiedziała, że nie zamierza się z tego wycofać. Wbrew zapowiedziom, za zwrot butelki Polacy nie otrzymają pieniędzy. To kolejny zwrot w sprawie systemu kaucyjnego?
Wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej trwałego przytwierdzania nakrętek do butelek wywołuje burzę wśród producentów i konsumentów. Pomimo założonego celu ekologicznego, wysokie koszty i brak świadomości społecznej budzą wiele emocji.
Segregowanie odpadów jest kluczowym elementem dbania o środowisko. Często zdarza się jednak, że wyrzucamy śmieci do niewłaściwych pojemników. Przykładem tego są paragony, które wbrew pozorom, wcale nie powinny trafiać do kosza na papier. Gdzie więc należy je wyrzucać? Wyjaśniamy.
Już niebawem system kaucyjny, działający obecnie w 11 krajach Unii Europejskiej, wejdzie w życie również w Polsce. Zmiana ta dotknie klientów wszystkich sklepów. Ale czy będzie aż tak dotkliwa? Jakie koszty poniosą konsumenci? Sprawdzamy szczegóły.
Mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci dawno już stała się elementem naszej codzienności. Mimo to wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucać część odpadów. Kłopotliwe okazują się w tej kwestii również paragony. Do którego pojemnika naprawdę powinny trafiać? Spoiler: nie do niebieskiego.
Robiąc zakupy w dużych sklepach czy marketach można się spotkać z często spotykaną rzeczą. Chodzi o doliczanie do paragonu dodatkowej opłaty. Ma to związek z zachęcaniem klientów do mniejszego zużycia plastiku.
Popularny bank wprowadza rewolucyjne zmiany dla swoich klientów. Modyfikacje są związane z działaniami na rzecz dbania o nasze środowisko. Bank zapowiada, że w najbliższym czasie będzie jeszcze więcej nowości, a jak na razie dużej zmianie uległy karty płatnicze. Przedstawiamy szczegóły.
Często bagatelizujemy małe saszetki z żelem krzemionkowym, które znajdują się w pudełkach z butami czy paczkach. Okazuje się, że Silica Gel, bo tak nazywany jest ten produkt, posiada zaskakujące zastosowania w domu. Nie tylko chroni przed wilgocią, ale także może być kluczowym narzędziem w walce z korozją, utrzymaniu świeżości produktów kuchennych, a nawet ratowaniem zalanych urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać potencjał tego niewielkiego pochłaniacza wilgoci, zamiast go bezmyślnie wyrzucać.
Tworzywa sztuczne to jeden z najbardziej rozpowszechnionych odpadów, które zanieczyszczają naszą planetę. Wykryto ich obecność w powietrzu, a także w systemach wodnych i łańcuchach pokarmowych. Ostatnie badania wykazują, że tworzywa sztuczne są również obecne w butelkowanej wodzie - w bardzo dużej ilości.
Z szacunków ONZ wynika, że w 2023 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektroodpadów. Warto się na ten temat doedukować. 13 października już po raz szósty w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji organizacja ElektroEko zaprezentowała w Centrum Prasowym PAP raport na temat wiedzy i postaw Polaków względem elektroodpadów.
Właściwa segregacja odpadów jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia ekologii. Niestety kary za brak odpowiedniej segregacji odpadów to coraz częstszy przypadek w blokach. Jedno z osiedli w Warszawie otrzymało 90 tys. zł kary.
Niedługo akcje charytatywne w oparciu o zbiórki plastikowych zakrętek mogą przestać istnieć. Od 2024 roku ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej nakaz przytwierdzania wieczek do butelek i kartonów.
Zbieranie nakrętek w celach charytatywnych wpisało się na dobre w polski krajobraz. Okazuje się jednak, że i ten element będzie musiał odejść do lamusa z powodu legislacji Unii Europejskiej.
Niemiecki gigant odzieżowy od dawna stara się walczyć o jaknajbardziej ekologiczne podejście do produkcji obuwia. Adidas już teraz produkuje buty, które po części stworzone są z plastikowych odpadów wyciagniętych z mórz i oceanów.
Śmieci w samolotach to ogromny problem. Latające maszyny po każdym locie są ich pełne. Jak podaje Business Insider Polska, każdy pasażer po wyjściu z samolotu zostawia po sobie średnio 1,43 kg odpadów. Poratl informuje także o wyliczeniach Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które oszacowało, że w 2018 roku pasażerowie zostawili na pokładach 6,1 mln ton śmieci łącznie.W 2017 roku było to jeszcze "tylko" 5,7 mln ton. Rosnący ruch w powietrzu to także rosnąca liczba odpadków. Nie trzeba przekonywać więc, że problem jest ogromny, co widać w samych liczbach. Innym kłopotem jest marnowanie żywności na masową skalę, co także ma nagminnie miejsce na pokładach powietrznych maszyn. Niemalże co czwarty (23%) wyrzucony przedmiot to nietknięta żywność i napoje.
Biedronka znów startuje z piwną promocją. Jednak tym razem można otrzymać nie tylko darmowe trunki, lecz także zwrot pieniędzy. Wystarczy tylko zachować paragon.Z tego artykułu dowiesz się:W jakich dniach Biedronka organizuje promocję na piwoIle butelek trzeba kupić, aby wziąć w niej udziałCo zrobić, aby otrzymać zwrot pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy zwrot butelek za kaucję wejdzie w życieNa czym polegał zaprezentowany projektZa jakie butelki otrzymamy kaucję
Z tego artykułu dowiesz się:Na czym ma polegać system depozytowy w PolsceDlaczego rząd przymierza się do jego wprowadzeniaIle może wynieść kaucja za tworzywa sztuczne
Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy w Polsce zostanie wprowadzony zwrot butelekIle wyniesie kaucjaJakie opakowania będą podlegały zwrotowi
Z tego artykułu dowiesz się:Z jaką inicjatywą wychodzi SamsungCzy południowokoreańskiemu koncernowi rzeczywiście zależy na środowisku i konsumentachDlaczego właściciel Samsunga został zatrzymany