Fundusz alimentacyjny. Komu przysługuje? Jak dostać nawet 500 zł?
Fundusz alimentacyjny. Komu przysługuje?
Fundusz alimentacyjny to system wsparcia dla osób uprawnionych do otrzymania alimentów, które nie dostają zasądzonych świadczeń od rodziców, a egzekucja okazała się bezskuteczna. Wtedy świadczenia z tytułu funduszu alimentacyjnego wypłacane są z budżetu państwa.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na warunkach określonych w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Pieniądze przysługują:
-
obywatelom polskim
-
cudzoziemcom:
-
-
przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub zezwolenia na pobyt czasowy,
-
przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
-
jeżeli prawo do funduszu alimentacyjnego wynika z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym.
-
Fundusz alimentacyjny. Do kiedy przysługuje? Jak długo można dostawać świadczenia?
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej przez ściśle określony czas. W jakim wieku uprawnieni tracą prawo do funduszu alimentacyjnego?
-
W momencie ukończenia 18 roku życia,
-
w przypadku nauki w szkole lub szkole wyższej – w chwili ukończenia 25 roku życia,
-
w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo,
-
w przypadku ukończenia przez osobę uprawnioną szkoły wyższej w trakcie ostatniego roku studiów prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje do czasu zakończenia tego roku studiów, lecz nie dłużej niż do momentu ukończenia przez osobę uprawnioną 25 roku życia.
Uwaga! Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują w dwóch sytuacjach:
-
gdy osoba uprawniona została umieszczona w instytucji całodobowej opieki lub u innej osoby sprawującej opiekę,
-
gdy osoba uprawniona zawarła związek małżeński.
Fundusz alimentacyjny. Ile wynosi świadczenie? Jak dostać? Kryteria
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, ale nie mogą przekroczyć kwoty 500 zł miesięcznie. Aby otrzymać pieniądze z funduszu alimentacyjnego trzeba ponadto spełnić kryterium dochodowe. Świadczenia przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 900 zł netto miesięcznie.
Aby otrzymać świadczenia z funduszu alimentacyjnego, należy ustalić dochód członków rodziny. Przy ustalaniu dochodów uwzględnia się dochody następujących członków rodziny:
-
osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów,
-
rodzica osoby uprawnionej,
-
małżonka rodzica osoby uprawnionej,
-
osoby, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko,
-
będących na ich utrzymaniu dzieci do ukończenia 25. roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25. rok życia, ale otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub posiadają orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Uwaga! Do obliczenia dochodu rodziny nie zaliczamy poniższych członków:
-
rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz,
-
dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
-
dziecka pozostającego w związku małżeńskim.
Fundusz alimentacyjny. Jak dostać? Wnioski i formalności
Aby otrzymać świadczenia z funduszu alimentacyjnego, należy złożyć wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami w urzędzie miasta lub gminy, stosownym do miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Co powinien zawierać wniosek?
-
dane członków rodziny: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, NIP,
-
oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu komornikowi wszystkich informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu,
-
oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji finansowej osób zobowiązanych wobec uprawnionego do alimentacji.
Oraz załączniki potrzebne do uzyskania świadczenia z funduszu alimentacyjnego:
-
zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, które zawiera informacje o wysokości dochodu, należnego podatku, składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne,
-
zaświadczenia i oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów
-
pozostałe zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody poświadczające możliwość ustalenia prawa do świadczenia, między innymi:
-
dokument poświadczający wiek osoby uprawnionej,
-
zaświadczenie sądowe stwierdzające bezskuteczność egzekucji od rodzica, na którego nałożono obowiązek alimentacji,
-
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
-
odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu wskazującego treść ugody sądowej lub ugody zawartej w obecności mediatora,
-
orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
-
zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej.