Fundusz Medyczny nie powstanie? Komisja Zdrowia nie będzie go rozpatrywać
Nie będzie Funduszu Medycznego?
Katarzyna Lubnauer niedawno napisała na Twitterze, że Marszałek Witek odwołała posiedzenie Komisji Zdrowia, podczas którego miał być rozpatrywany projekt ustawy Andrzeja Dudy o Funduszu Medycznym.
Celem Funduszu miało być wsparcie działań zmierzających do poprawy zdrowia i jakości życia Polaków, a także miał zapewnić dodatkowe źródła finansowania m.in.
-
profilaktyki, sprawnej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych z uwzględnieniem chorób nowotworowych i rzadkich;
-
infrastruktury medycznej;
-
dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;
-
rozwoju systemu opieki zdrowotnej z naciskiem na potrzeby pacjenta
-
świadczeń opieki zdrowotnej niepełnoletnich;
-
świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza granicami Polski.
Fundusz miał być finansowany głównie ze środków publicznych i dotacji z budżetu państwa. Andrzej Duda przewidział, że będzie to kwota w wysokości 4 miliardów złotych rocznie.
Wcześniej rozmawiano o utworzeniu dwóch funduszy. Jednym z nich miał być właśnie Fundusz Medyczny, drugim Fundusz Modernizacji Szpitali. W tej chwili nie wiadomo, czy powstanie jakikolwiek fundusz.
Nierówne szanse w walce z chorobą
Budżet mógł być kluczowy w zapewnieniu lepszego dostępu do świadczeń medycznych i lekarstw. W rozwiązaniu ogromnych problemów ze służbą zdrowia potrzebna byłaby długofalowa strategia, która pozwoliłaby na rozwiązanie problemów, które narosły przez lata.
Jednym z nich jest na pewno dysponowanie pieniędzmi. Środki są wypłacane za stosowanie się do procedur, a nie efekty leczenia. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Badania diagnostyczne wykonywane są w szpitalach ze względu na to, że hospitalizacja jest o wiele bardziej intratna. Co z tego, jeśli na łóżko trzeba bardzo długo czekać i nawet jeśli zostaniemy zdiagnozowani leczenie rozpocznie się o wiele później, ponieważ na wizytę poszpitalną u specjalisty trzeba czekać często kilka miesięcy.
W ciągu kilku lat medycyna znacząco ruszyła do przodu, na świecie stosowane są najnowocześniejsze technologie. Polscy pacjenci nie mają jednak szans na leczenie, które byłoby zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Ponadto osoby chore korzystające z refundowanych leków niejednokrotnie zostają bez szans na leczenie, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie stać ich na zakup nowoczesnych, drogich medykamentów. Fundusz Medyczny miał zapewnić wszystkim, którym wycofano refundację na niezbędne często do życia leki, finansowanie preparatów farmaceutycznych.