BiznesINFO.pl Twój portfel Gminy domagają się opodatkowania garaży. Już niedługo mogą wzrosnąć twoje opłaty
Biznesinfo.pl

Gminy domagają się opodatkowania garaży. Już niedługo mogą wzrosnąć twoje opłaty

24 lutego 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Garaż korzystniej opodatkowany

Garaż, pierwszy raz od czterech lat, doczekał się pozytywnego wyroku w sprawie opodatkowania. W swojej argumentacji WSA powołuje się na brak powiązania budynków mieszkalnych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za właściwą stawkę podatkową uznał tę odpowiadającą budynkom i ich częściom pozostałym - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Sprawa dotyczyła dewelopera, który wybudował blok mieszkalny wraz z garażami, znajdującymi się w podziemnej części budynku. Przedsiębiorca uznał, że właściwe będzie opodatkowanie garażów stawką odpowiednią dla pozostałych budynków.

Powołując się na fakt, że o wysokości stawki decyduje charakter właściciela hali garażowej, a w tym przypadku jest nim przedsiębiorca, prezydent miasta i samorządowe kolegium odwoławcze uznali, że stawka powina być najwyższa.

WSA nie zgodził się z podejściem organów. Sąd objaśnił, że miejsca postojowe są przeznaczone na sprzedaż, nie stanowią trwałych środków spółki i nie mogą być przez nią w żaden sposób wykorzystywane. Dlatego też podjęto decyzję, że skoro hala garażowa nie została zajęta na działalność to przysługuje jej stawka niższa, właściwa dla pozostałych budynków.

Znaczące różnice w stawkach

Opodatkowanie budynków mieszkalnych (8,05 zł za 1 mkw. powierzchni użytokwej) jest trzykrotnie niższe do stawki budynków firmowych (23,9 zł za 1 mkw.).

Prawomocne orzeczenie może być stosowane zarówno w całej branży deweloperskiej, jak i przez indywidualnych przedsiębiorców, pozostających w posiadaniu garażów w budynkach mieszkalnych - zaznacza Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i partner w Thedy & Partners.

Spory miast z deweloperami

Wyrok WSA w Poznaniu to pierwsze korzystne rozstrzygnięcie dla podatników. Gminy od lat toczą spory z deweloperami, którym naliczają wyższy podatek przede wszystkim w większych miastach - w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie i Gdańsku.

Prawo sprzed 2016 r. pozwalało gminom na wydawanie decyzji konkretnym przedsiębiorcom, którzy byli współwłaścicielami miejsc postojowych. Zgodnie z ówczesnymi zapisami jeden podatnik mógł otrzymać decyzję dotyczącą opodatkowania calej hali garażowej.

Zmiany w przepisach

Modyfikacje prawne wpłyneły na organy podatkowe i orzecznictwo sądów. Nowelizacja uniemozliwiła gminom dotychczasowe postępowanie. Korzystając z nowej sytuacji prawnej niektóre gminy ustaliły wyższe stawki dla firm i deweloperów.

Wśród argumentów popierających ich działanie znalazł się fakt, że hala garażowa wyodrębniona z budynku przestaje mieć charakter mieszkalny. Dlatego też dla gmin jednoznaczne jest, że podatek płacony przez deweloperów powinien być wyższy.

Z kolei według deweloperów prawne wyodrębnienie hali garażowej nie zmienia jej charakteru. Przedsiębiorcy nie zgadzają się z argumentacją gmin, a ich podejście popiera w swoim wyroku WSA w Poznaniu.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat