BiznesINFO.pl Energetyka Gazprom zarabia 28 mld euro. Astronomiczna kwota i nowe kontrakty
pixabay

Gazprom zarabia 28 mld euro. Astronomiczna kwota i nowe kontrakty

28 kwietnia 2022
Autor tekstu: Joanna Buczyńska

Największy światowy wydobywca gazu ziemnego, rosyjski koncern Gazprom zarobił  28 mld euro w 2021 r. To jest ok. 129 mld złotych.

Rosyjski gigant energetyczny w 2021 roku zarobił równowartość 28 miliardów euro. Tak wysokie dochody spółka osiągnęła dzięki podwyżkom cen gazu i ropy - poinformowała grupa kontrolowana przez państwo rosyjskie.

Zysk netto Gazpromu wzrósł z 1,62 bln rubli w 2020 r. do 2,2 bln rubli w 2021 r. Koncern sprzedał tyle samo a zarobił prawie dwa razy więcej. Same przychody wzrosły z 6,3 bln do 10 bln rubli. Tak wielki zysk to zasługa najwyższych od wielu lat na rynku europejskim cen gazu.

Według oficjalnego komunikatu średnia cena gazu np. w trzecim kwartale 2021 r. wyniosła 313,4 USD za 1 tys. m3, podczas gdy w 2019 roku była to cena 117,2 USD, czyli trzy raz mniejsza.

Równia pochyła? Kontrakty i połączenia Gazpromu 

Gazprom czerpał głównie swoje zyski ze sprzedaży gazu do Europy. Kontrolował 16 proc. udokumentowanych rezerw gazu na świecie. Spółka ma siedzibę w Petersburgu i zatrudnia ponad 473 800 osób.

W styczniu przychody rosyjskiego gazu spadły o 41 proc. Z danych przedstawionych przez koncern wynika, że eksport zmalał o 11,9 proc. Jak tłumaczy kierownictwo spółki znaczący spadek przychodów był spowodowany trudnymi warunkami prowadzenia biznesu w Europie.

Kontrakt jamalski gaśnie a umowa z Niemcami została zredukowana do minimum. Tymczasem Władimir Putin podpisał nowy znaczący kontrakt.

Podczas ostatniej wizyty Władimira Putina w Pekinie, 4 lutego Gazprom podpisał z chińską spółką CNPC nowy kontrakt. Umowa przewiduje, że Gazprom będzie dostarczać 10 mld m3 gazu “szlakiem dalekowschodnim”. Nowy kontrakt ma charakter długoterminowy. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu dostaw gazociągiem kolejnym krokiem będzie zwiększenie dostaw do 48 mld m3. Maksymalny poziom dostaw ma być osiągnięty w 2025 r.

Czy wymagania Władimira Putina dotyczące płatności za gaz w rublach przerwą strumień pieniędzy do Rosji?

Obserwuj nas w
autor
Joanna Buczyńska

Redaktor prowadząca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat