BiznesINFO.pl
GIS wycofuje groźne produkty

pxhere.com, CC0

GIS wycofał produkty z kilku sieciówek. Lepiej szybko odnieść je do sklepu

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

GIS ma ostatnio ręce pełne roboty. W przeciągu zaledwie miesiąca wydał ostrzeżenie w sprawie 7 niebezpiecznych produktów, które można było spotkać w wielu popularnych sieciówkach takich jak Biedronka, Lidl czy Lewiatan. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile artykułów wycofano w tym miesiącu pod nadzorem GIS

  • Jakie typy produktów są najczęściej przedmiotem ostrzeżeń

  • Z czego wynikały decyzje o wycofaniu produktów

GIS wycofuje żywność w trosce o bezpieczeństwo Polaków

GIS na swojej stronie internetowej regularnie publikuje ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznych produktów. W ostatnim czasie najwięcej komunikatów dotyczyło żywności i akcesoriów kuchennych. W marcu GIS wydał 7 ostrzeżeń, a od początku tego roku - aż 19.

Najnowszy komunikat dotyczył ginu Seagram’s Gin 0,7l, który produkuje firma Wyborowa SA. Spółka podjęła samodzielną decyzję o wycofaniu z obrotu handlowego jednej partii alkoholu o numerze 21011371. Powodem było zgłoszenie od konsumenta, który w ginie znalazł kawałki szkła. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania produktu.

Na początku marca Inspekcja Weterynaryjna zarekomendowała niespożywanie mięsa, które produkuje firma Animex z Kutna. Zakład podjął decyzję o wycofaniu ze sklepów produktu o nazwie „Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300G” i numerze partii 2272003053.

Powodem tej decyzji było wykrycie Salmonelli w 2 z 5 przebadanych próbek mięsa. Spożycie zakażonego kurczaka mogło bowiem prowadzić do zatrucia pokarmowego. Identyczny powód skłonił spółkę Animex do wycofania mięsa mielonego z fileta kurczaka 400 g o numerze partii 2261003858. GIS poinformował, że organy urzędowej kontroli żywności weryfikują proces wycofywania zainfekowanego mięsa z obrotu.

GIS przygląda się także wadliwym przyborom kuchennym

Poza żywnością GIS sprawdza także, czy wszystkie dostępne na rynku przybory kuchenne są bezpieczne. W marcu GIS wydał cztery komunikaty w tej sprawie.

Pierwszy z nich dotyczył ubijacza do piany z poliamidu, za dystrybucję którego odpowiada popularna sieć Pepco. Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych z ubijacza na żywność w trakcie użytkowania.

W związku z zagrożeniem dla zdrowia konsumentów sieć Pepco wstrzymała sprzedaż ubijaczy z trzech partii (SKU31604901, STYLE 316049 B/Y20, ORD00349626_01). GIS zadeklarował, że trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Przenikanie amin wykryto także w łyżce do gotowania z poliamidu, którą oferuje Pepco. Firma zdecydowała się usunąć z półek partie SKU31604801, STYLE 316048 B/Y20, ORD00349623_01. Również w tym przypadku GIS nadzorował przebieg postępowania wyjaśniającego.

Podobny problem stwierdzono  w nabierce i łopatce do teflonu z poliamidu. Za ich sprzedaż również odpowiada Pepco. W zaktualizowanym komunikacie GIS oświadczył, że w trosce o zdrowie klientów sieciówka wycofała także sześć innych produktów, które mogą stanowić zagrożenie. Wśród nich znalazły się: Łyżka kuchenna P02 (PLU 316048), ubijacz do piany P02 (PLU 316049), szumówka P02 (PLU 316050), nabierka P02 (PLU 316051), łopatka do teflonu P02 (PLU 316052) i ubijak do ziemniaków P02 (PLU 316053).

Każdy, kto w swoim domu posiada wyżej wymienione produkty jest proszony o ich nieużywanie. Pierwszorzędne aminy aromatyczne to związki o działaniu rakotwórczym, które są używane w produkcji niektórych tworzyw sztucznych i opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Jednak w niektórych przypadkach barwnik ulatnia się w ilościach znacznie przewyższających dopuszczalne limity i może stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >