BiznesINFO.pl
GIS ostrzega przed lodami firmy Mars

materiały prasowe Biedronki

GIS wydał ostrzeżenie. Znany producent słodyczy zmuszony do wycofania trzech partii lodów

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakimi partiami lodów ostrzega GIS

  • Jakie kroki zapobiegawcze podjął Mars

  • Czym może grozić spożycie lodów

Mars wycofuje, GIS kontroluje. Popularne lody znikają ze sklepów

GIS regularnie publikuje komunikaty ostrzegawcze w sprawie niebezpiecznej żywności i akcesoriów kuchennych. Od początku roku wydał aż 19 ostrzeżeń. Do tego pokaźnego katalogu dołączyły ostatnio lody M&M's, które produkuje Mars.

Spółka poinformowała GIS, że podjęła decyzję o wycofaniu lodów Peanut M&M's Ice Cream 62g z kodem kreskowym 5000159500340. TVN24 donosi, że ze sklepów znikną trzy partie: 028D2DOE01, 028D3DOE01 oraz 028E1DOE01. Ich data minimalnej trwałości to 31 grudnia 2021 r.

Na stronie GIS czytamy, że producentem wadliwych produktów jest firma Mars Wrigley Confectionery (Route de Severne, 67790 Steinbourg, Francja). Za ich dystrybucję w naszym kraju odpowiada Mars Polska Sp. z o.o. (Kożuszki Parcel 42, 96-500 Sochaczew).

GIS oznajmił, że proces wycofywania lodów z obrotu handlowego już się rozpoczął. Działania, jakie podejmuje w tym zakresie Mars, kontrolują Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

GIS apeluje do konsumentów. Lody mogą zagrażać zdrowiu

Mars zdecydował się na usunięcie trzech partii lodów z powodu braku oznakowania w języku polskim. Na opakowaniach produktów nie ma polskich nazw alergenów. Stwarza to ogromne ryzyko dla osób z uczuleniami pokarmowymi.

[EMBED-11]

Dlatego też GIS zaleca, aby każdy, kto ma alergię na mleko, laktozę lub orzeszki ziemne, powstrzymał się od spożywania słodyczy objętych komunikatem. Konsumenci powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na dzieci.

Jakie są objawy alergii? Portal medonet.pl podaje, że w przypadku mleka, laktozy i orzeszków ziemnych symptomy zazwyczaj mają swoje źródło w układzie pokarmowym, oddechowym i nerwowym.

Bardzo często pojawiają się zaparcia, wymioty, bóle brzucha i kolka. Poza tym mogą wystąpić kaszel, nieżyt nosa, zawroty głowy, drgawki, a nawet omdlenia. Oznaki uczelnia można czasami dostrzec również na skórze w postaci rumieni, świądu, pokrzywki czy wysypki. W niektórych przypadkach pojawia się także zapalenie spojówek.

Spożywanie lodów objętych komunikatem GIS przez osoby silne uczulone na orzeszki ziemne może w ostateczności doprowadzić także do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy anafilaksji pojawiają się już kilka minut po zjedzeniu uczulającego produktu. Są to zazwyczaj nagłe zmiany skórne, kaszel, świsty, wymioty i kurczowy ból brzucha. Wstrząs objawia się również gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, który może prowadzić do utraty świadomości.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej zaaplikować dawkę adrenaliny. W polskich aptekach można znaleźć dwa preparaty do samodzielnego podawania leku - ampułkostrzykawkę np. Andrenalinum WZF oraz pen np. EpiPen Senior lub Junior.

Podobne artykuły

Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Polska i Świat

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Czytaj więcej >
ZUS z nową wersją bazy danych

Polska i Świat

ZUS dokonał technologicznego transferu. Bazy danych zostały przeniesione

Czytaj więcej >
Niemcy zablokują plany Polski ws. elektrowni jądrowej?

Polska i Świat

Niemcy nie chcą więcej elektrowni jądrowych w Europie. Plany Warszawy i Paryża mogą być fiaskiem

Czytaj więcej >