Google nabiera rozpędu w Polsce. We Wrocławiu będą powstawać chmury obliczeniowe
Z tego artykułu dowiesz się:
Za co będzie odpowiedzialny nowy zespół technologiczny
Jacy specjaliści znajdą zatrudnienie w biurze Google'a
Czemu to akurat Wrocław zostały wybrany jako centrum rozwoju Google'a
Google rozwija struktury w Polsce
"W ramach rozwoju biura we Wrocławiu, Google uruchamia w nim nowy zespół technologiczny, który będzie odpowiedzialny za wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Polsce i Europie. Zatrudnienie znajdą tu inżynierowie i inżynierki specjalizujący się w tej technologii oraz osoby z doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu takich projektów. Rozwój wrocławskiego biura to część trwających, znaczących inwestycji Google w Polsce. Firma rozbudowuje też swoje centrum inżynieryjne w Warszawie i jeszcze tej wiosny otworzy pierwszy w Polsce ośrodek przetwarzania danych Google Cloud" - informuje Google w komunikacie.
Centrum we Wrocławiu otwarte jest od 2007 r. i dotychczas skoncentrowane było na działaniach mających na celu wspieranie rozwoju usług reklamowych Google. Aktualnie centrum daje zatrudnienie 100 pracownikom, a 250 jest zatrudnionych w firmach partnerskich Google.
"Zatrudnieni we wrocławskim biurze specjaliści i specjalistki będą odpowiedzialni za przeprowadzanie kompleksowych projektów wdrażania technologii chmury obliczeniowej Google w przedsiębiorstwach z całej Europy. Poza zatrudnieniem nowych osób Google będzie też współpracował z innymi firmami obecnymi już we Wrocławiu, by tworzyć kolejne miejsca pracy oraz korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych ekspertów" - pisze Google.
Google postawił na Wrocław, ponieważ uważa miasto za bardzo dobrą bazę uniwersytecką. Firma ma nadzieję, że inżynierowie kończący wrocławskie uczelnie chętnie wstąpią w jej szeregi. Kto może zatem liczyć na pracę u amerykańskiego giganta?
Google stawia na Wrocław
W przypadku zespołu technologicznego zatrudnione zostaną osoby po kierunkach ścisłych - informatycznych i matematycznych. Ci, "którzy mają doświadczenie w pracy z infrastrukturą chmurową, tworzeniem i optymalizacją aplikacji, migracją danych, a także znają języki programowania takie jak Java, Python, Go, JavaScript, C++. Firma poszukiwać będzie też architektów i architektek danych oraz osób doświadczonych w zarządzaniu i consultingu projektów związanych z technologiami chmury obliczeniowej" - podkreśla Google.
Witold Wójtowicz, szef biura Google we Wrocławiu zwraca uwagę na szeroką gamę uczelnianą we Wrocławiu oraz fakt, że amerykański gigant chce pracować z najlepszymi. Podkreślił, że "technologia chmury obliczeniowej to obecnie najszybciej rozwijający się segment w sektorze IT".
Pandemia koronawirusa także pokazała, że inwestycja w technologie chmury jest opłacalna i w dzisiejszych czasach niezbędna do prowadzenia biznesu. Google szacuje, że rynek cloud computingu w Polsce będzie rósł aż o 15-20 proc. rocznie.
"Inwestycja we Wrocławiu poprzedza zbliżające się otwarcie pierwszego w Europie Środowo-Wschodniej regionu Google Cloud w Warszawie, czyli ośrodka przetwarzania danych, który umożliwi polskim firmom jeszcze łatwiejsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z technologii chmurowych" - podkreśla Google.
Od samego początku Google ma na celu porządkowanie informacji na świecie oraz zapewnianie ich powszechnej dostępności. Obecnie produktem Google nie jest już tylko wyszukiwarka, a szereg innych platform, bez których miliardy osób nie wyobrażają sobie funkcjonowania.