Google rozpoczął testowanie usuwania treści lokalnych wydawców z wyników wyszukiwania i platform takich jak Google News oraz Google Discover w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Eksperyment, który dotyczy 1 proc. użytkowników w Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech i Polsce, jest odpowiedzią na regulacje wynikające z unijnej dyrektywy o prawie autorskim.
Google zapowiedział ważne zmiany w swoich produktach, których celem jest przyśpieszenie ich działania. Dzięki nim to użytkownik będzie mógł zdecydować, w jakim trybie będzie pracować oprogramowanie, tak aby działało najsprawniej na jego urządzeniach. Odczują to zwłaszcza posiadacze starszych komputerów.
Groteskowej kary od amerykańskiego giganta technologicznego oczekują rosyjskie kanały telewizyjne. Chodzi o dwa sekstyliony rubli, co oznacza jakieś dwieście trylionów dolarów. Wszystko dlatego, że YouTube zablokowało ich kanały. Ilość zer, o których mowa przyprawia o zawrót głowy. Wystarczy spojrzeć.
Jarosław Juszkiewicz, który przez 15 lat przemawiał do kierowców korzystających z nawigacji Google Maps, został właśnie zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Do podobnego zdarzenia doszło w 2020 roku, jednak wówczas protesty użytkowników w internecie sprawiły, że Google zdecydowało się przywrócić polskiego lektora. Tym razem jednak na podobne rozwiązanie trudno liczyć. Sam Juszkiewicz opublikował w internecie poruszający film.
Mapy Google dla wielu osób stały się współcześnie na tyle stałą częścią życia, że bez nich trudno im sobie wyobrazić życie, czy choćby pracę. Ułatwiają dotarcie do celu, wybór najszybszej trasy, a bywa, że i zorientowanie się w zupełnie obcej dla siebie okolicy. Polskie służby ostrzegają jednak, że istnieją miejsca, w których Mapy Google nie pomogą, a wręcz przeciwnie – mogą poważnie zaszkodzić.
Sztuczna inteligencja pożera ogromne ilości zasobów, a apetyt na kilowaty wciąż rośnięcie. Za obsługą każdego promptu stoją setki największych centrów danych, w których działają najbardziej zasobożerne GPU w historii. Czy takie wykorzystanie energii przekłada się na proporcjonalne rezultaty? Według jednego z najważniejszych postaci w historii Google - tak.
Upowszechnienie dostępu do dużych modeli językowych już nieraz pokazało, że do nowinek technicznych należy podchodzić z rezerwą. LLM-y nazywane dziś sztuczną inteligencją popełniają absurdalne błędy, co w niektórych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególną ostrożność powinni zachować m.in. miłośnicy grzybobrania.
Odkąd tylko się pojawiły, Mapy Google towarzyszą wielu kierowcom w codziennym docieraniu do celu. Stały się tak popularne, że niektórzy, pamiętający jeszcze nerwowe odwracanie papierowej mapy rozłożonej na kierownicy samochodu, bez tej aplikacji nie wyobrażają sobie życia. Jednocześnie miliony użytkowników skarżyło się jednak na brak pewnej kluczowej funkcji. Aż do teraz.
YouTube robi wszystko, by zgarniać jak najwięcej pieniędzy i trudno go za to dziwić, w końcu do tego służy jego właścicielowi, czyli Google. Tym razem jednak jego próba zwiększenia zysków z reklam, lub w przeciwnym razie nakłonienia jak największej liczby użytkowników do opłacania abonamentu, najdelikatniej mówiąc… budzi niesmak. Już wkrótce, zacznie też jednak budzić frustrację i złość.
Google nie porzuciło swoich planów usunięcia nieaktywnych kont w swoich usługach i zgodnie z harmonogramem już za kilka dni rozpocznie czystki. Wyjaśniamy, jak uniknąć problemów oraz kiedy można spodziewać się usunięć. Sposób na zachowanie dostępu do rzadko używanych skrzynek jest banalny.
Do użytkowników aplikacji Mapy Google w wersji przeznaczonej na iPhone’y i systemy CarPlay zaczyna trafiać aktualizacja, która przynosi ważną nową funkcję. Co ciekawe, możliwości, które dopiero teraz stopniowo otrzymują użytkownicy iOS-a od wielu lat dostępna jest na smartfonach z Androidem. Nie są znane przyczyny takiego opóźnienia, niemniej Google potwierdziło już, że po początkowych testach uruchomiono aktualizację w skali globalnej. Ta zaczęła już zdobywać popularność, ale nie brakuje krytycznych głosów, według których zmiany w Mapach nie tylko nie są potrzebne, ale wręcz mogą okazać się mylące i szkodliwe.
Na początku sierpnia Departament Sprawiedliwości USA orzekł, że Google nadużywa pozycji lidera na rynku wyszukiwarek internetowych i stosuje praktyki monopolowe. Sędzia Amit Mehta przeanalizował operacje Google i stwierdził, że znaczna część działań korporacji nie byłaby możliwa, gdyby rynek wyszukiwarek nie został zmonopolizowany. Google zapowiedziało apelację i zapewne jeszcze wiele czasu minie, zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta uprawomocnionym wyrokiem, niemniej już teraz amerykański wymiar sprawiedliwości rozważa dalsze kroki. Korporacja Alphabet, do której należy Google, może zostać zobowiązana przez amerykańską administrację do likwidacji spółki i rozbicia biznesu wyszukiwarek na mniejsze podmioty.
W zamierzchłych czasach, kiedy największym problemem z internetem był Internet Explorer, a nie big tech i media społecznościowe, dużą popularność zdobyła w Polsce przeglądarka Mozilla Firefox. W szczytowym okresie udziały w rynku przekraczały 30 proc., co czyniło Firefoksa najpopularniejszym programem w swojej kategorii. Dla wielu był on także wprowadzeniem do nowoczesnego internetu, pełnego dynamicznych treści i multimediów, czego nie oferowała przestarzała domyślna przeglądarka Windowsa. Choć od tego czasu popularność Firefoksa drastycznie stopniała, to prawdziwe problemy dopiero przed nim. Przyczyną, jak zazwyczaj, jest Google.
YouTube Music dostanie kolejną nową funkcję. Google nie szczędzi środków na zmniejszenie dystansu dzielącego jego platformę od czołówki streamingowego peletonu muzycznego, na której czele wciąż znajdują się Spotify oraz Apple Music. YouTube Music tym razem zaproponuje użytkownikom własną wizję radia. To jednak nie wszystko.
”Jestem niewiarygodnie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki” – napisał 10 sierpnia w mediach społecznościowych szef Google Sundar Pichai. Susan Wojcicki od dwóch lat toczyła walkę z rakiem. Zmarła w wieku 56 lat. Śmierć Susan, to niejedyna tragedia, jaka w ostatnim czasie dotknęła jej rodzinę.
O ile decyzje podejmowane przez Komisję Europejską mają w dużej mierze wpływ wyłącznie na to, jak korporacje big tech działają na terenie UE, to właśnie zapadł wyrok, który może w skali globalnej zmienić to, jak działa największa wyszukiwarka w internecie. Departament Sprawiedliwości orzekł, że Google poprzez stosowane w niej praktyki narusza prawo, nadużywa pozycji lidera i monopolizuje rynek. Google będzie musiało się zmienić, co z pewnością odczujemy wszyscy, a Donald Trump, którego szanse na powrót do Białego Domu są bardzo duże, zapowiada, że jeśli korporacja nie porzuci swoich dotychczasowych praktyk, to za jego rządów może zostać… zlikwidowana.
Google zaprezentowało ważne nowości w aplikacji Mapy Google. Są one adresowane przede wszystkim do kierowców i są już falowo udostępniane użytkownikom. Dzięki nowościom możliwe będzie pośrednio zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, bo Mapy wzbogacą się w funkcje, które znamy choćby z polskiego Yanosika. Ponadto udoskonalone zostaną mechanizmy nawigacji, co będzie szczególnie przydatne zwłaszcza podczas poruszania się po miastach czy poszukiwania miejsca parkingowego.
Google zapowiada kolejne funkcje, które już wkrótce trafią do popularnej przeglądarki internetowej Chrome. Gigant w coraz większym stopniu zdaje się stawiać na sztuczną inteligencję, która pomoże użytkownikom nie tylko w sprawniejszym przeglądaniu stron w internecie, ale i znacząco zwiększy poziom bezpieczeństwa. Komputery dostaną też rozwiązania znane z urządzeń mobilnych. Z tego tekstu dowiesz się:● Co to jest Google Lens,● W jaki sposób Chrome może zrewolucjonizować zakupy w sieci,● Jak Chrome zadba o bezpieczeństwo.
Nadchodzą odkładane wielokrotnie, ważne zmiany w przeglądarce Google Chrome. Ogromna część internautów utraci przez nie dostęp do swoich ulubionych rozszerzeń. Wśród nich bodaj największe kontrowersje wzbudza dodatek, który tylko w samej przeglądarce Google ma ponad 34 mln użytkowników. Co więcej, jest to dla nich program szczególnie cenny, bo służy na co dzień do blokowania reklam. Tym razem jednak decyzja jest ostateczna, co potwierdzają wyświetlane w przeglądarce powiadomienia.
Popularna platforma wideo od Google od dawna stara się rozwiązać problem z użytkownikami, którzy chcą korzystać z jego treści, nie zamierzając jednocześnie oglądać reklam, ani tym bardziej płacić. Dotąd było to możliwe dzięki adblockom, który blokował wyświetlane reklamy. Ten czas już się jednak skończył.
Google zapowiedziało poprawę funkcjonalności swojej przeglądarki internetowej Chrome. W prawdzie obecna wersja dysponuje już pewną formą zabezpieczenia przed niebezpiecznymi plikami, jednak aktualizacja przyniesie znaczne zmiany.
Cyfrowy gigant poinformował o zmianach dotyczących kupowania treści na telewizorach. Widzowie, którzy lubili w ten sposób nabywać filmy i seriale, będą rozczarowani. Co stanie się z treściami, które już zakupiono?
Google właśnie rozpoczął aktualizację aplikacji YouTube Music. Wraz z najnowszą wersją, doczeka się ona bardzo pomocnej funkcji, której działanie dotąd trzeba było sobie zapewniać innymi aplikacjami. Od początku będzie ona działać zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS.
Mapy Google wciąż są jednymi z najczęściej, o ile nie najczęściej używanymi podczas nawigacji. Dotyczy to zarówno urządzeń pracujących w systemie Android jak i iOS. Niestety dotąd mapy od Google nie oferowała użytkownikom CarPlay pewnej przydatnej funkcji. Teraz to się zmieni. Mapy Google w połączeniu z CarPlay nareszcie zyskają bowiem pewną przydatną funkcję.
O tym, jak działa scentralizowany i zoligopolizowany współczesny internet mieli się okazję wczoraj przekonać użytkownicy systemu Windows i oprogramowania CrowdStrike oraz ich liczni klienci. Za moment czeka nas kolejna katastrofa, która sprawi, że przestaną działać miliony hiperłączy. A wszystko przez jedną decyzję Google.
Startup Semihalf, specjalizujący się w produkcji oprogramowania, zostanie zlikwidowany. Decyzję ogłoszono zaledwie po roku od ujawnienia jego całościowego przejęcie przez Google, ale to nie pracownicy Semihalf tracą na decyzji korporacji, lecz Polska.
Mapy Google właśnie przeszły znaczną modernizację interfejsu, koncentrując się na bardziej wyeksponowanej mapie. Nowe menu i widżety z zaokrąglonymi rogami oraz ulepszone opcje podróży zapewniają bardziej intuicyjne użytkowanie aplikacji.
Jeszcze w tym miesiącu Google ma udostępnić bezpłatnie usługę, która pozwoli jego użytkownikom sprawdzić czy ich dane lub wrażliwe informacje na ich temat nie trafiły do tzw. Dark Webu.