Rezygnując z gotówki możemy zyskać naprawdę dużo. Pomagamy nie tylko sobie
Płatności kartą sprzyjają gospodarce bardziej niż gotówka
Jak podaje Gazeta Prawna, Polska plasuje się w europejskiej czołówce pod względem ilości transakcji bezgotówkowych na jednego mieszkańca z wynikiem powyżej średniej UE. Przez ostatnie trzy dekady wzrost tego wskaźnika był w Polsce trzykrotnie szybszy niż wzrost średniej dla wszystkich krajów wspólnoty. Z drugiej strony, w ciągu ostatniego kwartału Polacy ani razu nie użyli jednej trzeciej posiadanych przez siebie kart, a połowo dokonanych transakcji sprowadzała się do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Tymczasem płatności bezgotówkowe są dla gospodarki korzystniejsze niż transakcje z wykorzystaniem gotówki.
Według Daniela Garcii-Swartza z firmy Charles River Associates, gdyby gotówka została zastąpiona przez płatności elektroniczne, banki i rządy mogłyby zyskać oszczędności rzędu nawet 1 proc. PKB. Z drugiej strony porzucenie gotówki mogłoby niekorzystnie odbić się na kondycji małych sprzedawców, u których dokonuje się niewielkich płatności, ze względu na towarzyszącą płatnościom bezgotówkowym minimalną opłatę transakcyjną.
Jakie koszty niesie za sobą obrót gotówką?
Jakie korzyści niosłoby ze sobą odejście od gotówki? Jak wskazuje Gazeta Prawna, przejście na transakcje bezgotówkowe pozwoliłoby bankom zrezygnować z utrzymywania sieci bankomatów, co przyniosłoby im duże oszczędności. Zmiany mogliby odczuć także zwykli przedsiębiorcy, którzy aktualnie obciążeni są wysokimi kosztami związanymi z zabezpieczaniem, przeliczaniem i przewozem gotówki. Są to również czynności czasochłonne, przedsiębiorcy zostaliby więc odciążeni także pod tym względem. "Średnio pracownicy branży rozrywkowej spędzają aż 1 godzinę dziennie na tych wcześniej wymienionych czynnościach" - tłumaczy Gazeta Prawna.
Ponadto, według danych firmy Moody's Analytics istnieje korelacja między wzrostem ilości transakcji bezgotówkowych a wzrostem PKB oraz zwiększeniem się ilości miejsc pracy i ożywieniem konsumpcji. Nie jest jednak jasne, czy to rozpowszechnienie płatności kartą stymuluje PKB i wzrost konsumpcji, czy też jest odwrotnie.
Do spodziewanych korzyści wiążących się z odejściem gotówki można dopisać także spadek przestępczości. Zdaniem Richarda Wrighta z Georgia State University spadek ilości gotówki w obiegu zmniejsza rentowność napadów rabunkowych, włamań czy kradzieży, wskutek czego ich częstotliwość maleje. Zmniejszenie ilości transakcji z użyciem gotówki utrudnia też działania przestępcze polegające na dokonywaniu przekazów pieniężnych poza zasięgiem Urzędu Skarbowego. Transakcje dokonywane za pomocą karty łatwiej kontrolować. Chociaż wskazane korzyści silnie przemawiają na rzecz odejścia od gotówki, należy zaznaczyć, że płatności elektroniczne także obarczone są ryzykiem związanym chociażby z cyberprzestępczością.
Lionel Messi wybrał nowy klub. Argentyńczyk chce udowodnić swoją klasę na przekór krytykom
Rząd zmienił zdanie. Od dziś obowiązują nowe przepisy. Polacy mogą nie być zadowoleni
W tym roku może wejść nowy zakaz. Jednak wielu Polaków z pewnością on ucieszy