W Sejmie nowy pomysł. Chcą zakazu przekazywania gruntów Kościołowi
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Lewica chce zakazu przekazywania gruntów Kościołowi w ramach rekompensat
-
Jaki konkretnie artykuł zdaniem Lewicy powinien zniknąć
-
Ile Kościół otrzymał hektatów w ostatnich latach
Grunty nie będą już przekazywane Kościołowi?
Lewica uważa, że czas skończyć z przekazywaniem przez państwo ziem Kościołowi katolickiemu w ramach rekompensat. Wiceprzewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.
Konkretnie chodzi o nowelizację ustawy z maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami Śmiszek podkreślał, że mamy do czynienia z nadużywaniem art. 70a tejże ustawy, który mówi m.in. o tym, że "osobom prawnym Kościoła katolickiego, które po dniu 8 maja 1945 r. podjęły działalność na Ziemiach Zachodnich i Północnych, mogą być, na ich wniosek, przekazane nieodpłatnie na własność grunty znajdujące się w zasobach Państwowego Funduszu Ziemi albo w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa".
Według wiceszefa klubu Lewicy od czasu wejścia w życia wspomnianej ustawy Kościół spekuluje gruntami.
- Od 30 lat Kościół Katolicki spekuluje tymi ziemiami. Ubiega się o rekompensaty np. w postaci 15 hektarów ziemi dla parafii, sprzedaje i wyciąga rękę po kolejne 15 hektarów, sprzedaje i robi dalej ten sam proceder, czyli cel przepisu został już dawno utracony z pola widzenia zarówno ustawodawcy, jaki i podmiotów ubiegających się o ziemie – podkreślał podczas konferencji cytowany przez Polsat News Śmiszek.
„Kościół stał się spekulantem ziemskim”
Według polityka Lewicy „Kościół stał się spekulantem ziemskim” a nadużywany w jego ocenie artykuł 70a "nie ma już na celu rekompensaty utraconych ziem".
Śmiszek przywołał dane z których wynika, że w samym województwie opolskim toczą się w tej chwili postępowania dotyczące 3,5 tys. hektarów ziemi. Podobnie sytuacja pod tym względem wygląda w województwie dolnośląskim.
Inny przytoczone przez posła Lewicy dane wskazują, że w latach 1992-2019 Kościół otrzymał 76 tys. hektarów, co jak podkreślał Śmiszek „jest warte po cenach rynkowych 3,5 mld zł”.
Nowelizacja ustawy z maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej autorstwa Lewicy zakłada wykreślenie wspomnianego art. 70a.
- Nie może być tak, że przepis, który miał na celu zrekompensowanie utraconych ziem, dziś stał się podstawą do spekulacji, do bogacenia się, do przemieniania Kościoła katolickiego w biuro nieruchomości – tłumaczył podczas konferencji wiceprzewodniczący klubu Lewicy, według którego obecna sytuacja rzutuje na świeci charakter państwa.
Obecna na konferencji posłanka Wanda Nowicka podkreśliła, że przyjęcie noweli przez Sejm byłoby pierwszym krokiem „na drodze tworzenia, przywracania charakteru świeckiego państwu polskiemu”.