BiznesINFO.pl Polska i Świat Grzejniki wciąż zimne? Czekając na sezon grzewczy można się nie doczekać
pixabay.com USA-Reiseblogger

Grzejniki wciąż zimne? Czekając na sezon grzewczy można się nie doczekać

1 października 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Masz zimne grzejniki? Lepiej zgłoś to do spółdzielni, możesz nie doczekać się sezonu grzewczego

Grzejniki w blokach produkują ciepło, tylko jeśli grzeje się w całym bloku. Zwykle dzieje się to podczas "sezonu grzewczego". Jeszcze w poprzednim ustroju, zaczynał się on wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz o godzinie 19:00 w ciągu trzech dni była niższa niż 12 stopni Celsjusza. Jak jednak pisze Wirtualna Polska, obecne przepisy dają większe pole do interpretacji.

Zgodnie z par. 2 pkt 20 rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku, sezon grzewczy to okres, w którym "warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Dlatego też wiele zależy od spółdzielni, jednak można się do niej zgłosić, powołując się na minimalną temperaturę w pomieszczeniach, którą określa ministerstwo infrastruktury.

Zgodnie z wcześniej wspomnianym rozporządzeniem, w budynkach mieszkalnych musi utrzymywać się temperatura min. 20 stopni Celsjusza w pokojach i 24 stopnie Celsjusza w łazienkach. Jak jednak zaznacza WP, przepisy te dotyczą warunków technicznych budynków, a nie spółdzielni mieszkaniowej. Same spółdzielnie zwykle trzymają się zasady, że gdy przez trzy dni temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniu jest 16 stopni, to trzeba włączyć ogrzewanie.

Sezon grzewczy może być zależny od mieszkańców

Jak wyjawił nam ekspert, wiele zależy jednak od umowy spółdzielni z dostawcą ciepła. Niektóre z nich mają zawarty w umowie automatyczny system "Pogodynka". Jeśli średnia temperatura spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza, wtedy dostawca automatycznie zaczyna dostarczanie energii. Jeśli jednak spółdzielnia nie ma uwzględnionego systemu w umowie, musi skontaktować się z dostawcą o rozpoczęcie grzania.

Jednak to od mieszkańców, a dokładniej od spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zależy, kiedy rozpocznie się "sezon grzewczy". Dlatego też w wypadku gdy w mieszkaniach robi się zimno, warto wziąć sprawy we własne ręce i wraz z sąsiadami postarać się szybsze rozpoczęcie grzania w budynku.

Według prognoz, na które powołuje się WP, sezon grzewczy powinien nastąpić przed listopadem. Warto przy tym pamiętać, aby nie otwierać okien przy rozkręconym grzejniku, dochodzi wtedy do strat ciepła i podwyższenia rachunku za ogrzewanie. Ponadto, jeśli mimo informacji, że spółdzielnia włączyła piece, grzejniki wciąż nie grzeją, warto zgłosić awarię.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat