Kaloryfery nie będą tylko grzać? Grzejniki Polaków mają działać inaczej
Grzejniki będą wytwarzać chłód? Nowa elektrociepłownia PGE ma także schładzać budynki
Grzejniki wytwarzające chłód mogą niedługo stać się faktem. Polska Grupa Energetyczna planuje wykorzystanie zjawiska trigeneracji. Business Insider tłumaczy, że zjawisko polega na wykorzystaniu ciepła i prądu do zasilania generatorów zimna, dzięki czemu można skutecznie chłodzić pomieszczenia. Co więcej, taka metoda jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.
W jaki sposób grzejniki będą chłodzić? Ciepłownia, wykorzystując ciepło powstające przy produkcji prądu do zasilania kaloryferów, będzie wysyłać rurami energię do generatorów zimna zamontowanych w budynkach. Business Insider podaje, że w podobny sposób wykorzystuje się latem ciepłą wodę, która jest przesyłana jedynie do mycia.
Taki sposób chłodzenia budynków będzie wykorzystywany przez nową elektrociepłownię PGE, która powstanie na potrzeby budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowa infrastruktura PGE ma kosztować ok. 300 mln zł i generować moc w przedziale 60-100 MW.
PGE dumne ze swojej inwestycji. Po raz pierwszy grzejniki w Polsce będą także chłodzić
- To będzie pierwsza tak duża instalacja generacji chłodu w Polsce realizowana całkowicie od podstaw. Ciepło, chłód i energia elektryczna, powstające w procesie trigeneracji, oznaczają wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w infrastrukturze PGE - chwaliłsię przes PGE, Wojciech Dąbrowski.
Elektrociepłownia ma być zasilana gazem ziemnym, planowana jest także instalacja fotowoltaiczna. W budynku znajdować ma się także inteligentna sieć ciepłownicza, która ma wykorzystać ciepło z infrastruktury IT, np. z serwerowni. Dzięki temu nowa elektrociepłownia ma być znacznie bardziej przyjazna środowisku.