Ceny energii to temat, który w ostatnich latach niemalże nie schodzi z ust Polaków – z przerażeniem obserwujemy bowiem, jak dramatycznie rosną ceny prądu, nierzadko doprowadzając do bankructwa mikro i małych przedsiębiorstw. Dlaczego tak się dzieje? Czynników wpływających na ceny energii jest wiele. Sporo zależy od źródła energii i sposobu jej przetwarzania – w skład cen może wchodzić na przykład transport i wydobycie węgla.
Co ciekawe, wcale nie są to najważniejsze czynniki – najistotniejsza bowiem jest polityka fiskalna państwa i to ona ma główny wpływ na ceny energii. Do głównych czynników odpowiedzialnych za ceny energii zalicza się: rozmaite obciążenia fiskalne (takie jak podatek VAT czy akcyza), proinflacyjną politykę, pomniejsze podatki i opłaty IZE, marżę dystrybutora, koszty przemysłowe, czy koszty logistyczne. Do tego doliczyć można koszty zakupu uprawnień do emisji CO2.
Biorąc pod wzgląd nawet najbardziej optymistyczne prognozy, w roku 2024 trzeba spodziewać się tego, że ceny energii wzrosną. Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, wzrost cen energii może wynieść nawet 70%. Ma to związek ze stopniowym odmrażaniem cen energii, które zostały zamrożone przez rząd rok wcześniej w ramach walki z inflacją i negatywnymi dla gospodarki skutkami pandemii COVID-19.
Eksperci zauważają, że wzrost cen energii wcale nie musi przybierać szokowego wymiaru i odmrażanie cen może odbywać się powoli. Niektórzy sugerują nawet, że powinno się utrzymać w mocy decyzję o ich zamrożeniu, bo korzystnie wpłynie to na obniżenie poziomu inflacji, a sytuacja na rynku energetycznym (tak lokalnym jak i światowym) i tak się stabilizuje.
Coraz odważniej w wielu państwach na popularności zdobywa wszelkiego rodzaju transformacja energetyczna. Jest to szereg działań podejmowanych przez rząd, przedsiębiorstwa i osoby prywatne, w ramach których gospodarka kraju ma docelowo przestawić się ekologiczne pozyskiwanie energii, o znacznie zredukowanym lub zerowym poziomie emisyjności. Przykład stanowić mogą odnawialne źródła energii (OZE), takie jak elektronie wiatrowe, słoneczne czy wodne, jak również energia atomowa.
W dłuższej perspektywie „zielona energia” powinna być znacznie tańsza – zarówno dla producenta, jak i odbiorcy końcowego, czyli obywateli. Niestety, na niższe ceny energii pozyskiwanej w ekologiczny sposób przyjdzie nam jeszcze poczekać. Transformacja energetyczna to ogromne koszty, które przecież ktoś musi ponosić – przynajmniej do czasu finalizacji określonych w tej materii założeń.
Pokaż więcej
Zbliża się ostatni termin wypłat dofinansowania dla gospodarstw domowych. Jednak nie wszyscy uprawnieni dostaną pieniądze. Bon energetyczny trafi do beneficjentów po raz ostatni w tym roku — a przyszłość dodatku w 2025 rok stoi pod dużym znakiem zapytania. Co na ten temat mówi Minister Finansów?
Resort klimatu i środowiska podjął decyzję w sprawie przyszłorocznych cen energii. W wykazie prac rządu pojawił opublikowano projekt ustawy, który jasno określa, czego powinni spodziewać się płatnicy w 2025 roku. To oznacza koniec spekulacji dotyczących tarczy osłonowej. Jak zmienią się w przyszłym roku ceny za prąd?
Ostatnie zmiany pogodowe przyniosły znaczne podwyżki rachunków. Domownicy musieli nie tylko wreszcie włączyć ogrzewanie — dla niektórych problem jest znacznie bardziej rozbudowany, bo ich rachunki wzrosną, lub już wzrosły, pięciokrotnie.
Kiedy zbliża się listopad, a prognozy pogody mówią o gwałtownym ochłodzeniu, wzrost cen węgla jest bardziej niż oczywisty. W wielu miejscach problemem pozostaje także jakość surowca, która w wersji importowanej często pozostawia wiele do życzenia. Kilkukrotnie tańszy w skupie, sprowadzany węgiel może się okazać wielokrotnie droższy w eksploatacji – jest bowiem znacznie mniej wydajny od polskiego odpowiednika. Gdzie zatem najlepiej dokonywać zakupu, by nie natknąć się na czarny bubel?
Energochłonność sprzętów domowych wprost przekłada się na rosnące rachunki za prąd. Wiele osób zakłada, że największymi „winowajcami” są duże urządzenia, jak pralka czy lodówka. Jednak w rzeczywistości inne, często niepozorne, sprzęty zużywają jeszcze więcej energii, nawet gdy nie zwracamy na to uwagi. Sprawdźmy, jakie urządzenia w naszych domach zużywają najwięcej prądu i jak możemy obniżyć rachunki.
TAURON Dystrybucja podsumowuje kontrole mikroinstalacji i magazynów energii, które przyniosły zaskakujące wyniki. Przekroczenia mocy, niezarejestrowane instalacje i niebezpieczne układy — to tylko niektóre z wykrytych nieprawidłowości.
Kiedy temperatura dniem i nocą coraz częściej spada poniżej 10 st. C, rozpoczyna się sezon działających pieców i grzejników. Nie powinno więc dziwić, że w nadchodzącym okresie największego popytu, ceny węgla na składach rosną i już teraz są zdecydowanie wyższe, niż przed kilkoma tygodniami. Może jednak zastanawiać dostępność surowca dobrej jakości, który zapewni wystarczają ilość ciepła.
Drożejący prąd to w ostatnim czasie zmora mieszkańców wielu gospodarstw domowych. Jest jednak nadzieja, że przez pewien czas uda nam się uniknąć jeszcze wyższych cen. O przedłużeniu osłon energetycznych mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa resortu dodała, że „pieniądze, które zostały zabezpieczone na ten cel w projekcie budżetu państwa, są dalej bezpieczne”.
1 października oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2024/2025. Wielu studentów już wróciło z wakacji i domów rodzinnych do akademików, a tam czekały na nich podwyżki. W którym mieście lokatorzy zapłacą najwięcej? Niektóre uczelnie zastosowały kilka ”cenowych niespodzianek”.
Wraz z nadejściem jesieni właściciele gospodarstw domowych, którzy wciąż ogrzewają swoje mieszkania węglem, zaopatrują się w zapasy tego surowca na zimę. I choć wszyscy pamiętają ostatnie sezony, w których ceny węgla drastycznie wzrosły z powodu wojny w Ukrainie, obecnie sytuacja na rynku wróciła do normy. Ile zapłacimy za tonę? Oto ceny węgla w sklepach i składach.
Aktualnie trwa nabór wniosków w sprawie świadczenia finansowego, w ramach którego można otrzymać nawet 1200 złotych. Do połowy września wpłynęło 2 miliony wniosków o przyznanie bonu energetycznego. Jak się jednak okazuje, zakładano, że beneficjentów będzie znacznie więcej. Jeśli ktoś jeszcze nie zgłosił się po pieniądze, powinien się pospieszyć. Świadczenie wkrótce przepadnie.
Jeżeli chcemy dostać nawet 1200 zł wsparcia od państwa, musimy się pospieszyć. Zostało jeszcze tylko kilka dni, aby złożyć wniosek o bon energetyczny, czyli rekompensatę za podwyżki cen energii. Kto może i jak może to zrobić?
Ceny paliw od kilku miesięcy nieprzerwanie pikują w dół: mimo początkowych predykcji o wzroście, a przynajmniej stabilizacji stawek, po zakończeniu wakacji, jest dokładnie odwrotnie. Zbliżamy się do, w Polsce niemal ideowej, granicy “5 z przodu”. Z początkiem września analitycy zapowiadali miłe niespodzianki, teraz jeszcze śrubują swoje przewidywania.
Ceny idą w górę, ale część Polaków ma szansę, by tych podwyżek uniknąć. A przynajmniej nie odczuć ich tak mocno… Wysokość bonusu nie dla wszystkich będzie taka sama, a żeby skorzystać ze świadczenia trzeba spełnić warunki. I złożyć wniosek. A na to zostało coraz mniej czasu…
Przy obecnych cenach prądu i gazu dopłata do rachunków wydaje się szczególnie kusząca, nawet jeśli wynosi tylko 300 zł. Dodatek nie przysługuje jednak z tytułu zwiększonych kosztów i nie wszyscy mogą otrzymać pieniądze. Pozostali będą musieli złożyć wniosek.
Od soboty 24 sierpnia br. część Polaków zapłaci mniejsze rachunki, a precyzyjniej - będzie mogła je zapłacić. Zmiana, która zaczyna obowiązywać w Polsce od soboty to przełom, dotąd na rynku nieobecny. Ale byśmy na rachunkach mogli zauważyć różnicę, konieczna będzie też zmiana przyzwyczajeń i konsumenckich odruchów. Co dokładnie, i dlaczego, zaczyna od dziś obowiązywać i dlaczego zwiastuje kolejny etap technologicznego rozwoju Polski?
Wraz z początkiem lipca weszły w życie spore zmiany w cenach energii elektrycznej. Obowiązuje nowa stawka maksymalna. Okazuje się, że do Polaków trafiają teraz zawyżone rachunki za prąd. Nie należy się jednak martwić na zapas. Ministra Klimatu i Środowiska, Paulina Henning-Kloska wyjaśnia, co należy zrobić w takiej sytuacji. Przedstawiamy szczegóły.
W najbliższych dniach odbiorców energii czekają dość spore zmiany. To dlatego, że najwięksi sprzedawcy energii mają obowiązek wprowadzenia taryf dynamicznych. Ten sposób rozliczenia sprawi, że Polacy będą mogli sporo zaoszczędzić. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie dla wszystkich będzie korzystne i dla niektórych może okazać się pułapką. Przedstawiamy szczegóły.
Pierwotnie traktowane jako ciekawostka w niektórych regionach, przepisy antysmogowe stają się standardem obowiązującym w całej Polsce. Nie wszyscy pamiętają jednak o tym, że do wymiany są nie tylko tak zwane ”kopciuchy”, ale i zwykłe domowe kominki. Za brak dostosowania się do środowiskowych regulacji grożą wysokie kary, a terminy zbliżają się nieuchronnie. Mamy listę wszystkich województw oraz dat, do których trzeba zdążyć.
Zużycie energii elektrycznej w Polsce mierzy m.in. Główny Urząd Statystyczny. Po posegregowaniu tych danych pod względem podmiotu, czyli płatnika - w tym przypadku pojedynczego gospodarstwa domowego - i uwzględnieniu w rachunkach granic wojewódzkich, wraz z liczbą mieszkańców - można oszacować, ile średnio zużywamy w Polsce prądu “na głowę” w poszczególnych regionach. Wyniki tego eksperymentu stawiają szereg kolejnych pytań.
W Polsce obserwuje się coraz większy problem z Odnawialnymi Źródłami Energii. Nie dotyczy on jednak samych OZE, a faktu, że coraz więcej wniosków o przyłączenie ich do sieci energetycznej spotyka się z odmową. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki dotychczas odrzucono już przyłączenia o łącznej mocy większej, niż obecnie zainstalowana.
Ceny prądu poszły w górę wraz z początkiem lipca. Dla wielu odbiorców energii przygotowano rozwiązanie, które nieco złagodzi te podwyżki. Przewidziano zniżkę na prąd, ale konieczne będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia. Kto będzie mógł skorzystać z tego przywileju? Przedstawiamy szczegóły.
Pojawiają się obawy, że rząd może się w niedalekiej przyszłości wycofać się z obecnego modelu dopłat do rynku energetycznego, dzięki którym Polacy płacą maksymalnie 500 zł za megawatogodzinę w przypadku gospodarstw domowych. Oznaczałoby to podwyżki także w sektorze usług i produkcji, a to przełożyłoby się na wzrosty cen. Pod koniec sierpnia rząd spotka się, by dyskutować na temat budżetu na przyszły rok. Możemy oczekiwać, że wówczas zapadną przynajmniej wstępne ustalenia dot. cen energii. Już teraz wiemy, jakie stanowisko podczas negocjacji przyjmie ministerstwo finansów.
Dopłata do rachunków za prąd już niebawem trafi na konta Polaków. Specjalne wsparcie finansowe ma zrekompensować odbiorcom energii podwyżki, które weszły w życie wraz z początkiem lipca. Okazuje się jednak, że niestety, ale nie wszyscy będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie. Komu nie należą się pieniądze? Wyjaśniamy.
Polski Alarm Smogowy opublikował raport, w którym analizuje koszty ocieplania domów i przedstawia, który ze sposobów jest bezdyskusyjnie najmniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, a który jest zdecydowanie najdroższy. Z tego tekstu dowiesz się:● Czym jest Polski Alarm Smogowy.● Co to jest kalkulator kosztów ogrzewania i gdzie go znaleźć.● Jakie formy ogrzewania domu są najtańsze, a które najdroższe.
Trwają prace nad stworzeniem nowego narzędzia, które pozwoli Polakom obniżyć swoje rachunki na prąd na tyle, na ile będzie to tylko możliwe. Ma być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Przygotowuje je Urząd Regulacji Energetyki, a swoją premierę ma mieć już 24 sierpnia. O co dokładnie chodzi? Z tego tekstu dowiesz się:● Czym jest URE.● Jakie narzędzie zostanie oddane w ręce Polaków. ● W jaki sposób dzięki niemu będzie można oszczędzić na rachunkach za energię.
Skutki odmrożenia cen energii zdążyliśmy już odczuć w lipcu. Na tym jednak nie koniec rewolucji w polskiej energetyce. Wkrótce w całej Polsce, w każdym domu i mieszkaniu zostaną zamontowane nowe urządzenia pomiarowe. Technicy wystawią nam wysoki rachunek? Mieszkańcy powinni zachować ostrożność.
Przy polskim wybrzeżu staną farmy wiatrowe, które choć ekologiczne, trwale zmienią tamtejszą panoramę. Grupe PGE ogłosiła, że odpowiedzialna za budowę wiatraków PGE Baltica podpisała umowę na opracowanie projektu inwestycji Baltica 1. Koncepcję projektu opracuje Enegroprojekt-Katowice. Wiadomo, gdzie dokładnie powstaną skupiska wiatraków.Z tego tekstu dowiesz się:● W jakiej miejscowości staną wiatraki,● Co obejmuje inwestycja i kiedy będzie gotowa,● Ile miliardów pochłonie budowa farm wiatrowych,● Jaką moc wygenerują wiatraki na Bałtyku.Więcej wiadomości znajdziesz na biznesinfo.pl