Ile gazu łupkowego w Polsce? Podajemy liczby
Ile gazu łupkowego w Polsce mamy? Wiele osób jest zainteresowanych tym tematem, odkąd kilka lat temu świat obiegła informacja, że Polska ma olbrzymie zasoby gazu łupkowego. Ile tego surowca znajduje się na terenie Polski?
Ile gazu łupkowego w Polsce mamy?
Odkąd pojawiły się informacje, że Polska ma ponoć ogromne złoża gazu łupkowego, pojawiły się nadzieję na energetyczne usamodzielnienie się. Firmy badawcza World Mackenzie postanowiła zbadać temat. Według niej do 2030 r zapotrzebowanie na gaz w Europie wzrośnie do 700 mln m3 (w 2010 r było to 550 mld m3), a największym producentem gazu łupkowego w Europie będzie właśnie Polska. Wydobycie miałoby wynieść 10-30 mld m3. Czy jest to możliwe?
Polski gaz łupkowy
Wysoko zasobność złóż w Polsce w 2009 roku oceniały też firmy konsultingowe - Advanced Resources International (3 bln m3) i Wood McKenzie (1,4 bln m3). Jednak amerykańska służba geologiczna uważa, że polskie zasoby wynoszą tylko 38,1 mld m3. Zaś Państwowy Instytut Geologiczny uznaje przedział 346 - 768 mld m3.
Polski gaz łupkowy okazał się jednak bardzo trudny (przez to drogi) do wydobywania. Po wielkim szaleństwie przedsiębiorstw wchodzących na ten rynek pozostał tylko PGNiG. Jego program jest teraz zawieszony, jednak kierownictwo koncernu zapewnia powrót do wydobywania gazu. Firma ma zamiar produkować gaz wykorzystując metodę szczelinowania. Jak pisze Rzeczpospolita, w listopadzie 2017 r PGNiG poinformował o dobrych wynikach pilotażowego programu szczelinowania hydraulicznego węgla w Gilowicach. W ciągu dziewięciu miesięcy wyprodukowano ponad 790 tys. m3 metanu. PGNiG ma zamiar tworzyć kolejne odwierty.