Za równy miesiąc, czyli 20 grudnia 2024 roku rozpocznie się rewolucja na polskim rynku gazu. Tego dnia wejdzie w życie całkowite embargo na import LNG, czyli skroplonego gazu petrochemicznego z Rosji do państw Unii Europejskiej. Czym Polska zastąpi rosyjski gaz i jak wpłynie to na nasze portfele?
Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych wywołały spore emocje także w Europie. Po zwycięstwie kandydata Republikanów Donalda Trumpa pojawiają się pytania o to, jak będzie wyglądał nowy układ sił na arenie międzynarodowej oraz jaki będzie miał wpływ na bezpieczeństwo w kontekście możliwego zacieśnienia relacji USA z Rosją. Jak donosi PAP, unijni urzędnicy mają na to pewien plan. Kartą przetargową ma być gaz.
O szkodliwości tzw. ”kopciuchów” mówiło się od dawna. Dzięki unijnym dopłatom w ramach programu Czyste Powietrze wielu Polaków wymieniło już piece starego typu na nowe. Teraz jednak Unia zamierza wycofać kolejne kotły. Które źródło ogrzewania tym razem dostało datę ważności? Ta decyzja dotknie miliony Polaków!
Rosnące ceny gazu LPG stają się coraz bardziej odczuwalne, zarówno dla kierowców, jak i dla milionów gospodarstw domowych w Polsce. Wyższe ceny uderzają w użytkowników już teraz, mimo że embargo na rosyjski gaz wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy. Czy Polacy muszą przygotować się na jeszcze większe wydatki w nadchodzącym sezonie grzewczym?
Czy jest sens ogrzewać domy i mieszkania gazem w związku z ostatnimi regulacjami? Dyrektywa budynkowa UE, a także działania mające na celu objęcie opłatami za emisję CO₂ osób prywatnych podają ocieplanie budynków gazem w wątpliwość. Gaz niezmiennie uznawany jest za paliwo emisyjne, mimo że gazów cieplarnianych emituje mniej. Czy ustąpi miejsca odnawialnym źródłom energii? A nawet, czy jego używanie zostanie zakazane?
Unijna opłata, znana jako podatek od ogrzewania, zbliża się wielkimi krokami. Koszty ETS 2 poniosą dwie grupy Polaków. Ile będzie ich kosztować nowy podatek? Jest jeden sposób, by go uniknąć.
Urząd Regulacji Energetyki właśnie zatwierdził nową taryfę na gaz dla PGNiG. Od 1 lipca bieżącego roku ceny pójdą w górę. Znamy już konkretne stawki i wiemy, o ile wzrosną rachunki Polaków. Przedstawiamy szczegóły.
Już 1 lipca bieżącego roku wejdą w życie podwyżki cen energii. W górę pójdą między innymi ceny gazu. PGNiG zaprezentowało już nowe taryfy. Wiadomo, o ile więcej zapłacą Polacy. Przedstawiamy szczegóły.
Temat alternatywy dla tradycyjnych paliw i gazu pozostaje niezmiennie aktualny od dawna, a rozwiązania jakby brak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jednak prawda. Jak zapewniali eksperci podczas 7. Kongresu Biometanu, rozwiązanie leży w naszym zasięgu. ”Potencjał rzeczywiście jest duży, tylko trzeba go uwolnić.”
Wszystko wskazuje na to, że od 1 lipca czeka nas gwałtowna podwyżka cen gazu. Obecnie zamrożona cena wynosi 24,62 gr/kWh brutto, ale wraz z początkiem lipca przestanie działać dotychczasowa tarcza ochronna. Ile więcej zapłacimy za gaz?
1 lipca bieżącego roku wejdą w życie spore podwyżki. Po 30 kwietnia rachunki Polaków będą wyższe. Trzeba będzie zapłacić więcej między innymi za gaz. Wiadomo już, jakie kwoty będą obowiązywały. Przedstawiamy szczegóły.
Przez Sejm przeszła ustawa ws. osłon dla odbiorców energii, która ma wprowadzić bon energetyczny. W przyjętych zmianach znalazło się także zwolnienie z opłaty mocowej dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Teraz projekt trafi na biurko prezydenta, od jego decyzji zależeć będzie, czy odbiorcy otrzymają m.in. dodatkowe 1200 zł na rachunki.
Rząd odkrył karty ws. podwyżek cen energii. Projekt ustawy o bonie energetycznym pokazuje, o ile mają wzrosnąć rachunki w drugiej połowie 2024 r. Większość odbiorców zapłaci o ok. 29 proc. więcej za prąd w gospodarstwach domowych, a o 15 proc. więcej za paliwo gazowe. Zaproponowane rozwiązanie ma wygasnąć w połowie 2025 r.
Już wkrótce Polacy będą musieli zmierzyć się z nowym podatkiem od ogrzewania. Wprowadzenie takiej opłaty jest powiązane z działaniami Unii Europejskiej, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wiadomo już, kto będzie musiał ponieść dodatkowe koszty. Ile wyniesie nowy podatek?
Aktualne rozwiązania antyinflacyjne będą obowiązywały tylko do końca czerwca bieżącego roku. Od 1 lipca stawki pójdą w górę, a kieszenie Polaków mocno na tym ucierpią. Podwyżki wprowadzi także PGNiG i wiadomo już, ile wyniosą. Ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za gaz?
Już wkrótce ceny prądu i gazu pójdą w górę. Jak wysoka podwyżka nas czeka? Kto uniknie wysokich rachunków? Minister Klimatu i Środowiska zdradza, kto może liczyć na bon energetyczny.
Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły.
Odmrożenie cen prądu zbliża się wielkimi krokami. Stawki mają pójść w górę już z 1 lipca. Ile dokładnie zapłacimy za prąd? Ile za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki zdradza pomysły na rozwiązanie problemu. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?
Państwo da ci pieniądze, żeby opłacić rachunki za gaz. To nie żart, a autentyczna oferta Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Niektórzy Polacy mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT w związku z paliwem, jakim ogrzewają swoje domy. Jest kilka warunków.
Już za kilka miesięcy ceny energii mają gwałtownie skoczyć w górę. Rząd pracuje już jednak nad nową ustawą, która ma chronić osoby, które podwyżki dotkną najmocniej. Wiceminister klimatu zdradza szczegóły. Regulacje mają wpłynąć zarówno na celu prądu, jak i gazu.
Unia Europejska cały czas pracuje nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, wprowadzając nowe regulacje. Już od 2027 r. obowiązywać będzie system ETS 2, który obejmie podatkiem gaz, węgiel czy olej opałowy. Nowa taryfa może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie?
Wysokie opłaty za gaz dają o sobie znać w wielu domach. Jest jednak sposób, by nieco zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Spośród ponad 3 milionów gospodarstw domowych ogrzewanych gazem, wiele może starać się o dofinansowanie w postaci dodatku gazowego. Komu przysługuje zwrot VAT?
Polska Spółka Gazownictwa (PSG) od czwartku, 22 lutego, kontaktuje się ze swoimi klientami przy pomocy wiadomości SMS. Chociaż może to budzić obawy, gazownia zapewnia, że komunikat jest jak najbardziej autentyczny. O co chodzi?
Mamy dobre wieści dla osób ogrzewających domy i mieszkania gazem. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT. Jak to zrobić? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy, kto może otrzymać zwrot.
Spora część Polaków może ubiegać się o zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że refundacja będzie wypłacana przez samorządy. Wiadomo, kto może starać się o zwrot oraz jakie trzeba spełnić warunki.
Nadchodzą podwyżki dla wszystkich ogrzewających domy węglem i gazem. Już w 2027 roku zaczną obowiązywać unijne opłaty za emisję. Wciąż jednak można uniknąć wyższych kosztów. Zdradzamy jak to zrobić.
2024 rok zapowiada się dla klientów PGNiG optymistyczniej niż początkowo zakładano. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystawiło korekty faktur. W tym roku gaz ma być tańszy.