BiznesINFO.pl Polska i Świat Ile podatnicy zapłacą za utrzymanie górnictwa w Polsce? Gigantyczna kwota
Arkadiusz Ziolek/East News

Ile podatnicy zapłacą za utrzymanie górnictwa w Polsce? Gigantyczna kwota

15 października 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Polski rząd zaproponował ambitny plan transformacji energetycznej, jednak jego realizacja może okazać się kosztowna. Analitycy z Forum Energii oszacowali ile wyniosą dopłaty z budżetu państwa do wydobycia węgla w Polsce. Ile pieniędzy trzeba zapłacić do 2040 roku, żeby utrzymać górnictwo? Suma oszacowana przez ekspertów robi ogromne wrażenie.

Gigantyczne koszty dopłat do wydobycia węgla

Eksperci z Forum Energii alarmują, że dopłaty do wydobycia węgla w Polsce mogą znacząco obciążyć budżet państwa. Według analizy przygotowanej przez Joannę Panderę oraz Tobiasza Adamczewskiego, nawet w tzw. ambitnym scenariuszu (WAM) transformacji energetycznej, opartym na rządowym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) , koszty te mogą wynieść od 31 do 83 miliardów złotych do 2040 roku.

Podstawowym powodem tych ogromnych kosztów jest konieczność utrzymania umowy społecznej z górnikami, która zobowiązuje rząd do stopniowego wygaszania kopalń węgla energetycznego. To jednak nie tylko kwestia utrzymania wydobycia. Jak podkreślają eksperci, „wydobyty węgiel trzeba na bieżąco zużywać, a to oznacza dalsze wsparcie finansowe elektrowni i elektrociepłowni, które od dawna nie zarabiają na generacji z węgla.”

Strefy wolne od najmu. Są pierwsze szczegóły rządowego pomysłu, jest też kłopot
Auchan ostrzega klientów. ”Produkt może wywołać problemy zdrowotne”

Elektrownie i górnictwo – czy dopłaty mają sens?

Wsparcie finansowe elektrowni oraz elektrociepłowni jest jednym z najpoważniejszych problemów związanych z utrzymaniem górnictwa. Przedłużanie życia tych instalacji wiąże się z dalszymi kosztami, które mogą okazać się nieopłacalne. „Wydobyty węgiel trzeba na bieżąco zużywać”, co oznacza konieczność dotowania jednostek, które już teraz są deficytowe.

Kolejnym obciążeniem dla budżetu państwa będą odprawy i wcześniejsze emerytury dla górników , które również są częścią umowy społecznej. Zamknięcie kopalń będzie wymagało wsparcia finansowego, a także inwestycji w rekultywację terenów pogórniczych . Wszystko to przekłada się na dodatkowe koszty, które mogą być znacznie wyższe, niż pierwotnie zakładano.

Transformacja energetyczna – ambitny plan czy tykająca bomba?

W maju 2021 roku polski rząd podpisał umowę społeczną, która zakłada stopniowe wygaszanie kopalń do 2049 roku . Chociaż jest to długoterminowy plan, jego realizacja już teraz budzi kontrowersje. Forum Energii podkreśla, że utrzymywanie wydobycia węgla oraz związane z tym subwencje mogą być ogromnym obciążeniem finansowym dla państwa.

Rząd przedstawił niedawno do konsultacji projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu , który zakłada, że do 2030 roku węgiel będzie stanowił jedynie 22% produkcji energii elektrycznej w Polsce. To ogromna zmiana w porównaniu do obecnych 60%, jednak realizacja tego planu wiąże się z ryzykiem. Zużycie węgla ma spaść do 22,5 mln ton rocznie , podczas gdy w 2023 roku polskie kopalnie wydobyły aż 49 mln ton .

Czy Polska poradzi sobie z tak szybkim i kosztownym odchodzeniem od węgla? Jak twierdzą eksperci, bez zgody Komisji Europejskiej na finansowanie tych subwencji, proces transformacji może okazać się znacznie trudniejszy, niż przewidywano.

Zarzuty dla Buddy. Skarbówka zabezpieczyła ogromny majątek Youtubera
Ponad 2 tys. zł miesięcznie za opiekę. Kto skorzysta z nowego świadczenia?
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat