Ile trzeba pracować, żeby dostać godną emeryturę? Lepiej nie popełnić błędu
Mówiąc o godnej emeryturze, wiele osób bierze pod uwagę jedynie jej wysokość. Mało kto zastanawia się nad tym, ile trzeba na nią faktycznie pracować - okazuje się bowiem, że nie wystarczy jedynie osiągnięcie wieku emerytalnego przez daną osobę.
Emerytalna zagwozdka
Kwestia wysokości emerytury jest bodaj jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów w przestrzeni publicznej. Dyskusje dotyczące ewentualnej reformy systemu czy podwyżek dla seniorów przewijają się przez media praktycznie w każdym tygodniu.
Sami zainteresowani, czyli przyszli emeryci, najczęściej mówiąc o godnej emeryturze nie myślą o tym, ile trzeba konkretnie pracować, aby ją uzyskać. Bywa również i tak, że kwotą swojej emerytury zaczną się przejmować na krótko przed jej otrzymaniem, zamiast kilka lat wcześniej, gdy można było coś jeszcze zmienić.
Minimalne świadczenie ma wymagania
Z informacji podawanych przez portal Business Insider wynika, że nawet minimalna emerytura posiada wymagania. Bez ich spełnienia nie ma szans na otrzymanie kwoty 1588,44 zł miesięcznie. Przed osiągnięciem wieku emerytalnego trzeba bowiem przepracować minimum 25 lat (w przypadku mężczyzn) lub 20 lat (w przypadku kobiet).
Niespełnienie warunku minimalnego stażu pracy nie oznacza jednakże, że emerytury nie będzie się otrzymywać w ogóle. Będzie ona jednak drastycznie niska - Business Insider podaje, że w przypadku mieszkanki Wałbrzycha z półrocznym stażem pracy jest to 19 gr świadczenia co miesiąc.
Dłuższa praca to większa emerytura
O ile jednak osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy gwarantuje minimalną wysokość emerytury, tak nie powinno to oznaczać, iż "wystarczy pracy" w życiu. Tak samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie musi oznaczać, że pracę należy odstawić. Według wypowiedzi rzeczniczki dolnośląskiego ZUS Iwony Kowalskiej-Matis, którą cytuje Business Insider, nie warto się śpieszyć z przejściem na emeryturę.
Według doniesień portalu Business Insider, dalsza praca po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa wysokość świadczenia. Statystyki cytowane przez serwis wskazują, że jeden dodatkowy rok pracy zwiększa świadczenie średnio o 15 proc.