Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie ? To kwestia, która wiąże się z okresem rozpoczynania pracy w danym miejscu. Każdy pracownik musi przejść przez badanie lekarza medycyny pracy. Sprawdź, jak długo ważne może być tego typu skierowanie.
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Przepisy prawne
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie ? Zanim przejdziemy do wskazania terminów, należy podkreślić, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). W związku z tym przedsiębiorca musi dopilnować, aby każdy pracownik posiadał aktualne orzeczenie lekarskie, na mocy którego może wykonywać pracę. Każdy pracownik, także ten przyszły, który znajduje się w fazie rekrutacji oraz ma rozpocząć współpracę na zasadzie umowy na okres próbny, musi przejść badanie lekarskie. W takim przypadku często pojawia się pytanie: ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie ? Przede wszystkim pracodawca musi wystawić danemu pracownikowi konkretne skierowanie, które jest definiowane na podstawie rodzaju pracy, jaką ma wykonywać. W ten sposób nowi oraz młodociani pracownicy są kierowani na wstępne badania lekarskie. Muszą je wykonać także osoby, które zmieniają stanowisko pracy. Okres ważnych wstępnych badań lekarskich jest określony przez lekarza medycyny pracy, ale najczęściej wynosi 1 rok. Natomiast na okresowe badania lekarskie są kierowani stale zatrudnieni pracownicy. Zazwyczaj takie badanie jest wykonywane co 2-4 lata. Jest to zależne od wystąpienia szkodliwych albo uciążliwych warunków pracy. Ostatni typ badania, czyli kontrolne, jest wystawiane pracownikom, którzy wracają do pracy po okresie chorobowym, który trwał przynajmniej 30 dni.
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Konkretne terminy
Ile ważne jest skierowanie na badania lekarskie ? Pracodawca lub osoba, która jest odpowiedzialna za rozliczenia pracowników, musi wskazać pracownikowi obowiązujący w przypadku danego badania lekarskiego termin. Niestety, przepisy prawne nie regulują kwestii okresu ważności skierowania, które jest wystawiane przez pracodawcę. Musi ono być wystawione i przekazane pracownikowi odpowiednio wcześniej – to jedyna wzmianka na temat terminowości w Kodeksie pracy. Wcześniejsze dostarczenie ma na celu umożliwienie pracownikowi umówienia się na badanie oraz wykonanie go w godzinach pracy. Następnie konieczne jest przedstawienie pracodawcy uzyskanego orzeczenia. Te działania muszą odbyć się przed upływem terminu ważności poprzednich badań. Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie ? Wiesz już, że przepisy prawne nie regulują kwestii terminów. W związku z tym takie skierowanie nie może stracić ważności. Może więc zostać wystawione na miesiąc, 3 miesiące albo nawet 6 miesięcy wcześniej niż planowana data kolejnego badania. Warto jednak wiedzieć, że tak duże wyprzedzenie nie jest praktyczne. Dzieje się tak, ponieważ na skierowaniu należy wskazać konkretne czynniki szkodliwe oraz uciążliwe, które dotyczą pracownika, a przez poprzedzające termin badania 6 miesięcy te czynniki mogą przecież ulec zmianie. Wówczas skierowanie straci ważność. Czasami też dzieje się tak, że placówka medyczna kwestionuje ważność skierowania, które zostało wystawione wcześniej niż 1 miesiąc.
Czas zgłoszenia i ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie?
Na co szczególnie zwrócić uwagę i ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie ? Sytuacja może się skomplikować, jeśli pracownik nie dotrzyma terminu wykonania badania. Dzieje się to, jeśli osoba zatrudniona otrzyma skierowanie oraz polecenie wykonania badań – co jest poleceniem służbowym, które pracownik ma za zadanie bezwzględnie wykonać – i nie zdąży wykonać nowych badań, zanim stare stracą ważność. Warto wiedzieć, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas wykonywania badań lekarskich. Stąd też konieczne jest, aby wykonał je w trakcie godzin pracy. Ile ważne jest skierowanie na badania lekarskie ? Jeśli pracownik nie wykona badania w terminie i przyczyna takiej sytuacji leży po jego stronie, to może to być podstawą do rozwiązania umowy. Pracodawca nie ma prawa dopuszczenia kogokolwiek do wykonywania pracy, kto nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego. Warto wiedzieć, że przepisy nie określają konkretnego terminu ważności skierowania na badanie, więc można je wystawić – na przykład na prośbę pracownika – wcześniej. W praktyce jednak optymalnym czasem jest 1 miesiąc. W tym terminie pracownik może bez problemu wykonać badania oraz zdążyć przekazać pracodawcy orzeczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy.
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie i pobranie krwi?
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie , jeśli chodzi o wykonanie badania krwi? W tej sytuacji często pojawia się problem. Przepisy znów nie określają żadnego konkretnego terminu. Nie istnieje także regulacja czasu obowiązywania badań krwi. Eksperci wskazują, że każde skierowanie jest ważne tak długo, dopóki istnieją przesłanki do przeprowadzenia badania. Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie i analizę wyników krwi? Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje, że skierowania są bezterminowe. W praktyce jednak po wystawieniu skierowania należy zrealizować je w przeciągu 30 dni. Badania krwi powinny być wykonywane jak najszybciej, aby można było bez problemu określić aktualny stan zdrowia oraz zdiagnozować dane schorzenie. Jeśli chodzi o ważność skierowania na badania laboratoryjne, to trwa ona tak długo, jak trwa problem zdrowotny danego pracownika. To on jest podstawą do wydania skierowania tego typu.