Ile wynosi kwota wolna od podatku PIT w 2021 roku?
Każdy obywatel, który osiąga dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę, jest zobowiązany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym w rocznym rozliczeniu PIT. Są jednak sytuacje, w których dany osobnik nie musi uiszczać opłaty podatkowej lub jego podatek jest z jakichś względów powiększony. Jedną z takich kwestii jest kwota, od której należy płacić podatek dochodowy. Jak wysoka jest w 2021 roku i jak kształtowała się na przestrzeni ostatniej dekady?
Na co wpływ ma kwota wolna od podatku PIT?
Musimy zacząć od ustalenia, czym tak naprawdę jest kwota wolna od podatku PIT w 2021 roku . Otóż chodzi o kwotę, poniżej której podatek dochodowy nie będzie naliczany. Oczywiście mówimy o rocznym rozliczeniu PIT, a więc o zarobkach w skali dwunastu miesięcy. Innymi słowy: jeśli zarobisz mniej niż wynosi podana kwota, to nie będziesz musiał odprowadzać od niej podatku.
Jest to więc limit, od którego podatnik nie musi płacić podatku dochodowego, a więc całą sumę dostaje na rękę. W rozliczaniu się w Polsce obowiązują progi podatkowe. Oczywiście nie oznacza to, że tak jest w każdej sytuacji, ale większość z nas rozlicza się na zasadach normalnej skali podatkowej. W niej wszystkie zarobki nieprzekraczające 85 528 złotych są opodatkowane 17%.
Co w sytuacji, gdy nasz dochód przekroczył tę skalę podatkową? Otóż wówczas płacimy podstawę podatku 17% za zarobki do tej kwoty i 32% powyżej niej. Rzecz jasna wszystko może być pomniejszone o kwotę, która ma wpływ na koszty uzyskania przychodu, a więc pomniejsza podatek. W tym kontekście pierwszą skalą podatkową jest właśnie kwota wolna od opłat, bo poniżej jej nie trzeba podatku uiszczać wcale.
Wysokość kwoty wolnej od podatku w 2021 roku
No dobrze, skoro już wiemy, czym jest kwota wolna od podatku PIT , to może dowiedzmy się, ile wynosi w 2021 roku ? Zanim jednak o tym, warto wspomnieć o osobach młodych, to znaczy takich, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. W ich przypadku wejście na rynek jest o wiele łatwiejsze, bo są one zwolnione z płacenia podatku dochodowego, co w praktyce oznacza, że nie muszą rozliczać PIT-u, choć i tak muszą go złożyć.
Czy tak samo jest z osobami, które korzystają z kwoty wolnej od opodatkowania? Oczywiście, że tak. Nawet jeśli dana osoba nie przekroczyła wyznaczonego przez państwo limitu, to i tak jest zmuszona do złożenia deklaracji PIT i wyjaśnienia, dlaczego podatek dochodowy nie został naliczony. Co ważne, czas na złożenie deklaracji za poprzedni roku, czyli w tym przypadku za rok 2020, mija 31 kwietnia.
Zgodnie z prawem obecna wysokość kwoty wolnej od podatku to 8000 złotych brutto. Jeśli więc dana osoba zarobi 8001 złotych brutto, to wówczas podatek dochodowy automatycznie zostanie naliczony. Jeśli nie przekroczy tej sumy, w takim wypadku jest zwolniony z opłat. Jest to kwota dość niska, zwłaszcza biorąc pod uwagę wartość złotego, choć i tak w ostatnich latach uległa poprawie.
Jak zmieniała się kwota na przestrzeni lat i jak znosi porównania?
Wiemy już, że kwota wolna od podatku PIT w 2021 r. wynosi 8000 złotych, co nie zmienia się od kilku lat. Na przestrzeni poprzednich lat została podniesiona o ponad dwa razy. W 2012 roku jej wysokość nieznacznie przekraczała 3000 złotych, w 2017 roku została podniesiona do 6600 złotych, a od 2018 roku trzyma obecny poziom, czyli właśnie 8000 złotych.
Czy to dużo? Z jednej strony to dość mało, zważywszy na fakt, że w przełożeniu na to, co można kupić za złotówkę dziś i w 2012 roku, została podniesiona jedynie o mniej więcej jedną czwartą. Z drugiej strony trudno porównywać nie tylko na polskim gruncie, ale także w odniesieniu do zagranicy. Choćby w Niemczech, gdzie zarobki oscylują wokół kilku tysięcy euro, kwota wolna od podatku to ponad 9000. Nie jest to jednak miarodajne porównanie i zawsze trzeba brać pod uwagę system podatkowy w danym kraju. W Polsce kwota wolna od podatku PIT w 2021 roku wynosi 8000 złotych i na razie pewnie tak zostanie.