BiznesINFO.pl Praca Ile zarabia radny osiedlowy? Tak wyglądałby portfel współczesnego Stanisława Anioła
Alternatywy 4, reż. S. Bareja, prod. Poltel, Polska

Ile zarabia radny osiedlowy? Tak wyglądałby portfel współczesnego Stanisława Anioła

25 stycznia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Ile zarabia radny osiedlowy? – funkcja prężnie działająca w Poznaniu

Po wpisaniu hasła „radny osiedlowy” w internetową wyszukiwarkę wcale nie wyskoczy nam wcześniej wspomniany Stanisław Anioł. Wśród pierwszych wyników nie znajdziemy także Warszawy czy Ursynowa – głównego miejsca akcji serialu „Alternatywy 4”. Zatem gdzie posada radnego osiedlowego działa najprężniej?

Okazuje się, że większość informacji dotyczących rad osiedli pochodzi z Poznania, gdzie działają one bardzo prężnie i mają mocną pozycję. Są to części miasta, które mają własny samorząd – radę i zarząd. Wybierane są w wyborach, a ich zakres kompetencji wpisany jest w Statucie Osiedla.

„Co roku latem Rada uchwala budżet na kolejny rok, który następnie podlega opiniowaniu przez jednostki miejskie. W przypadku Jeżyc, liczących ok. 25 tys. mieszkańców, budżet wynosi ok. 800 tys. złotych, w tym tylko ok. 150 tys. na działania nieinwestycyjne. Oprócz tego Rada Osiedla Jeżyce współdecyduje aktualnie o przeznaczeniu ok. 1-1,5 mln złotych na remonty dróg i chodników” – informuje nas strona osiedla Jeżyce w Poznaniu.

Praca radnego osiedlowego jest dość ciężka, bowiem ma on wpływ na kluczowe decyzje zapadające w zakresie osiedla. Mimo to, radni podkreślają, że ich kompetencje wciąż są niewielkie.

- Jest w tym zakresie coraz lepiej, ale wciąż jest sporo do zrobienia. Są też kolejne postulaty: by dać radom osiedli inicjatywę uchwałodawczą. Dziś mają ją radni miejscy, albo mieszkańcy, jeśli zbierze się ich ponad tysiąc. Osiedlowi radni - nie. Rady chciałyby też zobligować urzędy do zasięgania opinii rad osiedli przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach na terenie ich działania, informowaniu o zamierzeniach na dany rok – powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Dariusz Smól z rady osiedla Miedzyń w Bydgoszczy.

Ile zarabia radny osiedlowy? Często pro bono, rzadko finansowo

„Ile zarabia radny osiedlowy?” to jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby oddające głos na kandydatów. Po przeanalizowaniu kompetencji radnych osiedlowych pojawia się kolejne pytanie: czy gra jest warta świeczki? Ile zatem zarabia radny osiedlowy?

Okazuje się, że to, ile zarabia radny osiedlowy w dużej mierze zależy od miasta i osiedla. Strona poznańskich Jeżyc informuje nas, że tamtejsi radni osiedlowi nie pobierają wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji i jest to po prostu praca społeczna.

Mimo to rada dysponuje „funduszem dietowym, wynoszącym rocznie 21 tys. złotych (dla całej 21-osobowej rady, a więc średnio ok. 85 złotych miesięcznie na osobę), przeznaczonym na pokrycie kosztów poniesionych przez radnych w związku z pełnieniem funkcji. Z tych środków radni kupują też kwiaty na uroczystości czy finansują druk materiałów dla mieszkańców” – informują Jeżyce. Jak to zatem wygląda w przypadku innych?

Jedna ze stron internetowych informuje nas, że 5 tys. zł to podstawowe środki przeznaczone na diety dla radnych osiedlowych. Cóż, w ogólnym rozrachunku nie wygląda to najlepiej, bowiem jedna rada liczy kilkudziesięciu członków, dlatego zarobki radnego osiedlowego nie porażają.

- Rocznie osiedlowi radni z RO Rataje mogą przeznaczyć na diety dla siebie maksymalnie 33 tysiące złotych. Gdyby więc dietę otrzymywał każdy z 21 radnych, dostawaliby miesięcznie po 130 złotych. Ale zdarza się, że diety otrzymują tylko niektórzy radni, na przykład ci pełniący najważniejsze funkcje w radzie. Na dużych osiedlach miesięczna dieta nie może przekraczać jednak ok. 900 złotych. Na mniejszych osiedlach górną granicą jest natomiast 350 złotych – tłumaczyła serwisowi miastopoznaj.pl Elżbieta Sparażyńska z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta.

Cóż, niestety, ale rady osiedlowe w innych miastach Polski nie działają tak prężnie jak robią to w Poznaniu. W stolicy mamy dzielnice, a poszczególne osiedla funkcjonują w ramach poszczególnych zarządów osiedla i wspólnot mieszkaniowych. Obecnie nawet nie wyznacza się odpowiednika Stanisława Anioła, a wszystko załatwia poprzez media społecznościowe. Co więcej, organizowane są zebrania wspólnoty, a w ujęciu dzielnicowym sprawdza się powiedzenie „każdy sobie rzepkę skrobie”.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat