Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia sołtys? Ujawniamy stawki na wsiach
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 27.03.2021 01:00

Ile zarabia sołtys? Ujawniamy stawki na wsiach

Ile zarabia sołtys
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia sołtys

  • Kto wybiera sołtysa

  • Co robi sołtys

Ile zarabia sołtys?

To, ile zarabia sołtys, uzależnione jest od kilku czynników, choć stawki są raczej do siebie podobne. Mimo że w Polsce działa ponad 40 tysięcy sołectw będących jednostkami pomocniczymi gminy, mało kto zastanawia się, jak wysokie może być wynagrodzenie sołtysa.

Warto wiedzieć, że dieta sołtysa ustalana jest przez Radę Gminy i jest sumą dwóch mniejszych kwot: comiesięcznej diety oraz prowizji od zebranego podatku. Ta kwota nie jest jednolita i zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, mimo że w rządzie pojawiały się już dyskusje o tym, by ustalić stałą kwotę wynagrodzenia dla sołtysa dla każdej gminy w Polsce, podaje portal zadluzenia.com. Mimo to do tej pory nie zapadła żadna wiążąca decyzja.

Na tę chwilę średnia dieta sołtysa wynosi od 200 do 300 zł, okazuje się jednak, że nie każdy sołtys może liczyć na jakiekolwiek pieniądze. Z danych portalu wynika, że dietę otrzymuje 9 na 10 sołtysów.

Z portalu Wieści Rolnicze wynika, że np. w gminie Mielnik (powiat siemiatycki, woj. podlaskie) zryczałtowana miesięczna dieta sołtysa wynosi 120 zł.

- Dieta stanowi rekompensatę czasu poświęconego na udział w sesjach rady gminy, naradach z wójtem oraz rekompensatę kosztów innych czynności związanych z wykonywaniem funkcji sołtysa. Podstawę wypłaty diety stanowi lista obecności na sesji oraz naradach z wójtem - wyjaśniła Iwona Paździora-Patkowska z Urzędu Gminy Mielnik.

Co robi sołtys?

Gospodarz sołectwa wybierany jest co 4 lata. Jego obowiązkiem jest, najogólniej mówiąc, reprezentowanie interesów sołectwa w gminie i powiecie.

Rada Gminy może wyznaczyć sołtysa do zbierania od mieszkańców podatku od nieruchomości, leśnego, rolnego i łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. Za wykonanie takiego zadania sołtysowi należy się prowizja za inkaso podatków, która jest określona w uchwale Rady Gminy i wcale nie wynosi wiele. To zwykle 2-3 proc. od całej zebranej kwoty. Ważne jest też, że z tytułu wynagrodzenia sołtys musi rozliczać się z fiskusem.

Taki obowiązek nie jest jednak regułą. W wielu gminach zrezygnowano z tego typu praktyk, ponieważ w wielu przypadkach mieszkańcy wsi sprzeciwiali się dodatkowemu zarobkowi gospodarza sołectwa.

Ważnym zadaniem sołtysa jest też pośredniczenie pomiędzy wioską a gminą czy powiatem. Jeśli pojawia się jakiś problem, mieszkańcy gminy w pierwszej kolejności przychodzą właśnie do sołtysa. Do tego typu problemów należą najczęściej: wykaszanie poboczy, naprawa studzienek, czy odrestaurowanie budynków wspólnej użyteczności, jak np. świetlica, dowiadujemy się z portalu Wiadomości Rolnicze.

Zadaniem sołtysa jest przekazanie wszystkich tych uwag wyżej - do samorządu. Działa to także w drugą stronę. Burmistrz lub starosta może poprosić sołtysa o przekazanie jakiejś informacji mieszkańcom gminy, np. organizując spotkanie lub rozwieszając plakaty informacyjne.