Poziom zarobków w danym kraju jest jedną z najczęściej komentowanych sfer gospodarki. I trudno się dziwić – zarobki, a więc gratyfikacja pieniężna za wykonaną pracę, bezpośrednio przekładają się na standard życia osoby pracującej. Poziom osiąganych zarobków zwykle nie jest dla nas satysfakcjonujący, co wynika z oczekiwań względem gospodarki, których ta – głównie przez wzgląd na politykę fiskalną państwa – nie jest w stanie spełnić.
Niemniej, ze statystycznego punktu widzenia wynika, że sytuacja ekonomiczna w tej materii nie jest wcale tak zła, jak publicznie się ją przedstawia. Średnie zarobki w Polsce stale rosną, w 2023 roku wynosząc 7 000 złotych brutto. Minimalne wynagrodzenie za pracę z kolei wynosi 3 600 złotych brutto miesięcznie, choć wkrótce wejdą w życie przepisy, które zarobki najbiedniejszych Polaków zwiększą – przynajmniej w sensie nominalnym.
Na wysokość zarobków wpływa wiele czynników. Znaczna ich część jest zależna od nas samych, jednak na wiele aspektów nie mamy wpływu. Oczywistym jest, że podstawowym determinantem uzyskiwanego przez nas wynagrodzenia będzie rodzaj wykonywanej przez nas pracy i pozycja w firmowej hierarchii. Żeby zaś uzyskać kompetencje właściwe do pracy w lepiej opłacanym zawodzie, będziemy musieli poświęcić wiele czasu i energii na naukę. Co więcej, niektóre branże – na przykład sektor IT – rozwijają się znacznie lepiej niż inne, co w sposób oczywisty przekłada się na wzrost wynagrodzeń specjalistów.
Niestety, zarobki na tym samym stanowisku w wielu krajach mogą się od siebie w znacznym stopniu różnić. W tym przypadku będziemy oczywiście mówić o czynnikach zewnętrznych, a więc o polityce fiskalnej rządu. Wysokie podatki, parapodatki, składki i obowiązkowe daniny oraz inne czynniki wpływające na wzrost kosztów zatrudnienia powodują, że realne zarobki obywateli maleją. Dla przykładu, w Polsce osoba która w 2023 roku zarabiała 5 000 złotych brutto miesięcznie, „na rękę” otrzyma jedynie 3 738 złotych, podczas gdy koszt pracodawcy w takim wypadku wyniesie aż 6 024 złote.
W pewnym stopniu prawdą jest, że aby zarabiać więcej, trzeba też więcej lub ciężej pracować. W dzisiejszych czasach wiele osób stara się wyrównać niedobory w domowym budżecie dzięki rozmaitym pracom dodatkowym, jednak zwykle jest to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe.
Warto zdać sobie sprawę z faktu, że współczesny rynek pracy stale ewoluuje, często wymagając od pracowników dostosowywania się do nowych reguł. To właśnie ten czynnik możesz potraktować jako swoją szansę. Bez względu na swoje aktualne stanowisko pracy, wiek czy doświadczenie, warto stale się kształcić i zdobywać nowe umiejętności, by w odpowiednim momencie przebranżowić się i po prostu zarabiać więcej – przy okazji mogąc liczyć na satysfakcjonującą ścieżkę kariery.
Pokaż więcej
Podczas 22. posiedzenia Sejmu, które trwa do 22 listopada 2024 r., posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, który wprowadza obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę – informuje RMF24. Projekt ma być odpowiedzią na unijną dyrektywę, która już wkrótce wymusi podobne zmiany. Co ciekawe, nie wszystkie zarobki zostaną ujawnione.
Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynagrodzenia w sektorze finansów publicznych w Polsce rosły najszybciej w porównaniu do pozostałych sektorów gospodarki. Jednym z głównych powodów wzrostu wynagrodzeń w tym sektorze jest polityka rządu, mająca na celu zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych.
W ostatnich latach wynagrodzenia w Lidlu systematycznie rosną, a najnowsze podwyżki obejmują szeroką grupę pracowników. Na jakie stawki można liczyć w tej sieci, i co jeszcze oferuje Lidl swoim pracownikom? Oto pełny obraz pakietu płac i benefitów, które mogą zaskoczyć.
Eurostat opublikował raport dot. wysokości wynagrodzeń w państwach Unii Europejskiej. Obejmuje on rok 2023, a wysokość została podana dla pracy w pełnym wymiarze godzinowym. Jak wynika z tych danych, mamy czego zazdrościć naszym kolegom z sąsiednich państw. Wyniki Polski na tle innych krajów UE są bardzo kiepskie, gorzej zarabia się tylko w czterech państwach.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała najnowszy raport dotyczący realiów rodzimego rynku pracy, przygotowany przez Instytut Analiz i Rynku Pracy. Według tych danych niemal połowa Polaków podejmuje dodatkowe, dorywcze prace oprócz głównej pracy zarobkowej.
Zarobki duchownych to temat, który często wywołuje dyskusje i kontrowersje. Wiele mówi się o księżach i ich dochodach, jednak niewiele osób zastanawia się, jak w rzeczywistości wygląda kwestia wynagrodzeń zakonnic. Czy ślub ubóstwa oznacza brak jakichkolwiek dochodów? A co dzieje się z ich emeryturami? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.
Za nami kolejny odcinek serii “Rozmowy BiznesINFO”. Tym razem gościem Darka Dziducha był Marek Kubiczek, przedsiębiorca i rajdowy mistrz polski. W studiu opowiedział między innymi o swoim pierwszym biznesie. Marek Kubiczek rozważył także kwestię pomocy młodym ludziom w ich biznesach. Przedstawiamy szczegóły.
Wiele firm w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia jeszcze w tym roku, mimo trudnych warunków gospodarczych. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Jakie sektory i regiony kraju poszukują pracowników? Raport ManpowerGroup przynosi odpowiedzi i zaskakujące dane.
Choć w Polsce dysproporcja płac między kobietami i mężczyznami jest jedną z niższych w Unii Europejskiej, to dane Głównego Urzędu Statystycznego świadczą, że jeszcze sporo jest w tej kwestii do zrobienia. Co gorsza, różnica w zarobkach najbardziej widoczna jest wśród pracowniczek w wieku, w którym zwykle zajmują się one wychowaniem dzieci.
Czy warto zatrudnić się w Lidlu? Firma ogłosiła właśnie, że szuka w Polsce tysiąca nowych pracowników. Oferty dotyczą różnych stanowisk w sklepach i magazynach w całym kraju. Wiadomo, ile można zarobić i jakich podwyżek się spodziewać. Firma podała też, co wchodzi w skład pakietu pracowniczych benefitów.
Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane o średnich zarobkach, które jednak nie zawsze oddają rzeczywistość finansową przeciętnego Polaka. Średnia krajowa może sugerować wyższe zarobki, niż faktycznie otrzymuje większość pracowników. Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest mediana wynagrodzeń, która lepiej oddaje realne dochody przeciętnego obywatela. Warto zatem przyjrzeć się różnicy między średnią, a medianą wynagrodzeń, oraz znaczeniu tej różnicy dla polskiego rynku pracy.
Kwestie związane z zarobkami w różnych branżach wzbudzają zainteresowanie wśród społeczeństwa. Przez wiele lat to specjaliści IT mogli pochwalić się najwyższymi wynagrodzeniami w kraju. Teraz okazuje się, że na szczycie najlepiej opłacanych zawodów w Polsce znalazła się zupełnie inna branża. Zarobki sięgają nawet 42 000 złotych. Który z zawodów wysunął się na prowadzenie? Przedstawiamy szczegóły.
Przy okazji obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego, warto przyjrzeć się zarobkom w polskiej armii. Okazuje się bowiem, że kiepskie wyposażenie i niski żołd odchodzą już do historii. Wojsko Polskie przechodzi gruntowne zmiany – w armii można nie tylko mieć do czynienia z najnowszym sprzętem, ale i przy okazji nieźle zarobić.
Najlepsze miasta do życia w Polsce typuje się na podstawie różnych kategorii, ale większość zwykle się pokrywa; poziom zarobków, komunikacja, infrastruktura, czyste powietrze, gęstość zaludnienia, ułatwienia dla seniorów lub programy rodzinne i młodzieżowe. Rankingi się mnożą, podobnie jak kategorie, tym razem jednak socjolog prof. Janusz A. Majcherek twierdzi, że twarde dane stawiają sprawę jasno.
W których polskich miastach są najwyższe średnie zarobki? Wiele osób może się zdziwić, bo choć Warszawa znajduje się na podium, to nie uplasowała się na pierwszym miejscu. Gdzie Polacy otrzymują największe wynagrodzenia, a gdzie najniższe? Przedstawiamy szczegóły i podajemy kwoty.
Ekonomiści komentują nowe dane o podwyżkach płac, które GUS opublikował w czwartek. Mimo wzrostu mniejszego, niż przewidywany, wnioski ekspertów z dwóch banków i Polskiego Instytutu Ekonomicznego są jednoznaczne: wzrost płac hamuje powoli, w najbliższych miesiącach nadal będzie rósł szybciej, niż inflacja. To znaczy, że w naszych portfelach będzie więcej.
Od 2025 r. Polacy stracą zasiłki? Rząd pracuje nad nowym kryterium dochodowym, uprawniającym do świadczeń z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych, a Rzecznik Praw Obywatelskich coraz bardziej wzmacnia przekaz. Marcin Wiącek zwraca uwagę minister Agnieszce Dziemianowicz-Bąk. Co z zasiłkami w 2025 r.?
Proces gonienia Zachodu w Polsce, obrazowany nowym raportem GfK - an NIQ, może sugerować jeszcze długie lata pozostania w tym wyścigu. Czerwcowy raport siły nabywczej polskiego konsumenta w handlu detalicznym ustawia nas w ogonie Europy. Wyprzedzają nas choćby Czechy, a my - jedynie Serbię, Bułgarię i Rumunię. Do średniej europejskiej wciąż daleko.
Na wakacje się ruszymy - 70 proc. badanych Polaków deklaruje, że przynajmniej raz wyjedzie w miejsce, które będzie wymagało przynajmniej jednego noclegu. To wzrost w skali roku. Rośnie też liczba mieszkańców Polski, którzy wyjadą za granicę, choć większość zostanie.
Ile polscy piłkarze zarobią na Euro 2024? Kuriozalna premia za Katar w 2022 r. przeszła już do historii, a nowy rząd nie powtórzy wydawania publicznych pieniędzy na zawodowych piłkarzy - wynika z deklaracji Ministerstwa Sportu. Niemniej, polska kadra na Euro 2024 zarobi, i to nie mało. Bez względu na awans.
Pracownicy zatrudnieni w polskich sądach zaczynają tracić cierpliwość. Chociaż nowy rząd rządzi już od kilku miesięcy, wciąż nic nie zrobiono z uciążliwymi pozostałościami po poprzedniej władzy, takimi jak… zakaz korzystania z mikrofalówek i radia. Jakby tego było mało, ich płace nie korespondują z wykonywanymi obowiązkami.
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn 2024 trwają w najlepsze. Mieszkańcy kontynentu emocjonują się występami swoich reprezentacji, wśród nich są także polscy kibice, którzy pierwszy mecz Biało-Czerwonych mają już za sobą. Poza sportowym, powodów do emocji dostarcza jednak również finansowy aspekt zawodów. Kwoty, które zarabiają piłkarze oraz te, które można wygrać na Euro 2024, robią wrażenie.
Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, co z płacą minimalną w przyszłym roku. Okazuje się, że kluczowa decyzja w tej kwestii zostanie podjęta już dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca). Te ustalenia będą dotyczyły około 3,6 mln Polaków.
Nowy sposób naliczania płacy minimalnej. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w metodologii liczenia. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra resortu, zdradziła pierwsze szczegóły: nowa pensja minimalna stanowiłaby 60 proc. średniej płacy.
Zapewne wiele osób zastanawiając się, w jakim mieście zarobki są największe, ma na myśli Warszawę. Otóż, jak informuje sobotni “Fakt”, najwyższa średnia pensja jest w Krakowie. Jak wyglądają zarobki w największych polskich miastach?
Biedronkę i jej pracowników czeka wielka zmiana. Już wkrótce zarząd spółki planuje otwarcie nowego centrum dystrybucyjnego. Jeronimo Martins zatrudni kolejne kilkaset osób. Wiemy, ile zarobią na konkretnych stanowiskach.
W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Wysokość zarobków w mediach publicznych pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości dla wielu Polaków była oburzająca. Nic więc dziwnego, że z podobną uwagą śledzą oni informację na temat pensji aktualnych pracowników TVP. Uzyskanie informacji na ten temat nie jest jednak łatwe.